Trwa ładowanie...

Kształt nóg może wpływać na ryzyko zawału serca

 Maria Krasicka
12.09.2020 17:41
kształt nóg a nadciśnienie
kształt nóg a nadciśnienie (GettyImages)

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na 6 tys. dorosłych osób. Chcieli się dowiedzieć, jaki wpływ ma kształt nóg na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Według ich ustaleń, związek jest bardzo silny.

1. Badanie poziomu tkanki tłuszczowej

Naukowcy z New Jersey Medical School w Newark zbadali częstość występowania trzech rodzajów wysokiego ciśnienia krwi w stosunku do procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w nogach. Przeanalizowali łącznie 6 tys. dorosłych. Średnia wieku badanych wynosiła 37 lat. Połowę uczestników stanowiły kobiety, a u 24 proc. zdiagnozowano nadciśnienie.

Zdjęcia rentgenowskie mierzyły tkankę tłuszczową w nogach, a następnie porównano je z ogólną tkanką tłuszczową ciała. Uczestnicy zostali sklasyfikowani jako mający wysoki lub niski poziom tłuszczu w nogach. Wysoki poziom osiągnęło 34 proc. mężczyzn i 39 proc. kobiet.

Analiza wykazała, że osoby z niskim poziomem tłuszczu w nogach miały wysokie ciśnienie krwi, częściej niż osoby z wysokim poziomem tłuszczu.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Główny badacz Aayush Visaria powiedział, że badanie kontynuuje dyskusję na temat umiejscowienia tłuszczu w organizmie.

"Nie chodzi o to, ile masz tłuszczu, ale gdzie się on znajduje. Chociaż z całą pewnością wiemy, że tłuszcz wokół talii jest szkodliwy dla zdrowia, nie można tego powiedzieć o tłuszczu w nogach. Jeśli masz tłuszcz wokół nóg, najprawdopodobniej nie jest to zła rzecz, a według naszych ustaleń może nawet chronić cię przed nadciśnieniem" – twierdzi Visaria.

2. Czynniki wywołujące nadciśnienie

Naukowcy odkryli, że osoby, które miały wyższy procent tłuszczu na nogach, były o 61 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi. Badanie przeprowadzono dwukrotnie.

Okazało się również, że te osoby były o 53 proc. mniej narażone na rozkurczowe wysokie ciśnienie krwi. Ponadto osoby z wyższym procentem tłuszczu na nogach były o 39 proc. mniej narażone na skurczowe wysokie ciśnienie krwi.

Kiedy naukowcy dodali takie czynniki, jak wiek, pochodzenie etniczne, wykształcenie, rasa, płeć i palenie, odkryli, że ryzyko wysokiego ciśnienia krwi było nadal niższe u osób z większymi nogami.

"Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone przez większe, bardziej szczegółowe badania istnieje możliwość, że wpłynie to na opiekę nad pacjentem. Tak jak obwód talii jest używany do oszacowania tkanki tłuszczowej brzucha, obwód uda może być również przydatnym narzędziem" - powiedział Visaria.

Eksperci podkreślili, że pewne ograniczenia mogły mieć wpływ na wyniki. Po pierwsze, nie byli w stanie określić przyczyny i skutków, a po drugie, zaznaczyli, że potrzebowaliby większej grupy uczestników, by móc mówić o przełomie w leczeniu nadciśnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze