Trwa ładowanie...

Nigdy nie łącz z aspiryną. Skutki są tragiczne

Avatar placeholder
03.11.2023 10:46
Zakazane połączenie. Może poważnie zaszkodzić
Zakazane połączenie. Może poważnie zaszkodzić (Getty Images)

Aspiryna jest popularnym środkiem, który można znaleźć praktycznie w każdym domu. Jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Warto jednak pamiętać o środkach ostrożności i przyjmować ją z rozwagą.

spis treści

1. Lek na wiele dolegliwości

Kwas acetylosalicylowy szerzej znany jest jako aspiryna. Stosowana jest przez wiele osób nie tylko w przypadku infekcji, grypy lub przeziębienia, ale także jako dostępny bez recepty środek przeciwbólowy.

Aspirynę wykorzystuje się także u pacjentów z chorobami serca, niewydolnością naczyniową i miażdżycą, gdyż jest środkiem przeciwpłytkowym. Leku nie należy jednak łączyć z innymi substancjami, gdyż konsekwencje mogą być niebezpieczne.

Zobacz film: "Aspiryna a rak piersi. Zaskakujące odkrycie naukowców"

Przede wszystkim aspiryny nie należy zażywać na pusty żołądek. Przyjęcie leku na czczo może doprowadzić do podrażenienia żołądka, pamiętaj więc, by najpierw coś zjeść, nawet jeśli będzie to lekki posiłek.

Uszkodzenie żołądka i jelit jest także możliwe, jeśli aspirynę łączymy z innymi NLPZ, czyli niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Mowa tutaj np. o ibuprofenie lub naproksenie.

2. Zakazane połączenia

Osoby, które już stosują inne leki przeciwpłytkowe, takie jak klopidogrel czy warfaryna, powinny skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po aspirynę. Łączenie leków może zwiększać ryzyko krwawień.

Również osoby przyjmujące leki na wrzody powinny być ostrożne. Inhibitory pompy protonowej i leki przeciwdziałające zgadze w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka.

Niektóre suplementy diety, takie jak witamina K czy kwas foliowy, mogą wpływać na proces krzepnięcia krwi. Zanim więc sięgniesz po tabletkę aspiryny, sprawdź przyjmowane składniki i skonsultuj się z lekarzem.

3. Czym popijać?

Ważne jest również odpowiednie popijanie aspiryny. Najbezpieczniejsza jest woda, która nie wpływa na działanie leku i układ pokarmowy. Kawa, herbata, soki i napoje gazowane mogą negatywnie wpływać na kwas acetylosalicylowy i podrażniać żołądek.

Pod żadnym pozorem nie należy popijać aspiryny alkoholem. To wyjątkowe niebezpieczne połączenie może doprowadzić do owrzodzenia żołądka, a nawet wystąpienia krwawień w przewodzie pokarmowym.

Aspiryny lepiej też nie popijać mlekiem. Zawarte w nim białka mogą zakłócać skuteczność leku. Jeśli masz problemy z połknięciem tabletki, zawsze możesz rozpuścić ją w wodzie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze