Trwa ładowanie...

Tak tarczyca może "wołać' o pomoc. Zwróć uwagę na jeden objaw

Avatar placeholder
06.04.2024 15:50
Worki pod oczami mogą być skutkiem choroby
Worki pod oczami mogą być skutkiem choroby (Getty Images)

Skąd się biorą niechciane worki pod oczami, które mogą sprawić, że wyglądamy na zmęczonych? To nie musi być tylko efekt niewyspania. Mogą stać za tym problemy związane z naszym zdrowiem.

spis treści

1. Niedoboru snu lub przewlekłego stresu

Struktura anatomiczna okolic oczu (w tym charakterystyka tkanki tłuszczowej), elastyczność skóry oraz problemy związane z układem limfatycznym i naczyniowym są w dużej mierze dziedziczone.

Nie zawsze jednak worki pod oczami są kwestią, na którą nie mamy wpływu.

Zobacz film: "Opuchnięte oczy. Zobacz, co mogą oznaczać"

Zarówno niedobór snu, jak i przewlekły stres sprawiają, że nasz organizm wytwarza więcej kortyzolu, który może zwiększać retencję płynów i prowadzić do ich gromadzenia się w różnych częściach ciała, w tym pod oczami.

Co więcej, oba te czynniki mogą prowadzić do osłabienia i zmęczenia mięśni wokół oczu, co również może przyczynić się do powstawania "worków".

Opuchlizna pod oczami może być skutkiem choroby
Opuchlizna pod oczami może być skutkiem choroby (Getty Images)

Podczas głębokiego, regenerującego odpoczynku — snu i relaksu — organizm lepiej reguluje poziomy hormonów i poprawia krążenie.

2. Alergia

Obrzęk oczu może być m.in. wynikiem kontaktowego zapalenia skóry, które jest reakcją na czynnik drażniący. Winowajcą może być nowy krem pod oczy, produkt do makijażu i krople do oczu.

Może również okazać się, że za obrzęk odpowiada typowa alergia, np. na pyłki lub sierść.

3. Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może prowadzić do obrzęku pod oczami z kilku powodów.

Po pierwsze, powoduje suchość i uszkodzenie skóry, co osłabia jej funkcje barierowe. W rezultacie alergeny i czynniki drażniące łatwiej przenikają do skóry, co może prowadzić do reakcji zapalnej i obrzęku.

Po drugie, może wiązać się z nadreaktywnością układu immunologicznego. Po trzecie zaś — drapanie i pocieranie dotkniętych AZS obszarów może nasilać stan zapalny i prowadzić do dalszego obrzęku.

4. Zaburzenia tarczycy

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą mieć znaczący wpływ na wystąpienie obrzęku pod oczami.

W jaki sposób? Niedoczynność tarczycy prowadzi do spowolnienia metabolizmu oraz zmian w składzie kwasu hialuronowego i innych glikozaminoglikanów w skórze. Oba te czynniki mogą przyczyniać się do obrzęku pod oczami.

Z kolei nadczynność tarczycy, szczególnie jeśli związana jest z chorobą Gravesa-Basedowa, może skutkować autoimmunologicznym procesem, który powoduje przekrwienie i obrzęk tkanek wokół oczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze