Trwa ładowanie...

Nie lekceważ zmian na paznokciach. To może być czerniak

Avatar placeholder
15.11.2021 15:27
Czerniak podpaznokciowy
Czerniak podpaznokciowy (Shutterstock)

Zmiany na paznokciach mogą wskazywać na groźne choroby, np. nowotworowe. Jedną z nich jest czerniak podpaznokciowy. Bardzo trudno go wykryć, może przypominać krwiak pod paznokciem albo grzybicę płytki paznokcia. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie pęknięcia lub plamy na paznokciach. W przypadku zauważenia zmian należy skontaktować się z dermatologiem.

spis treści

1. Czerniak. Czym się charakteryzuje?

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków rozwija się w pobliżu znamion i pieprzyków już istniejących, choć może pojawić się także w miejscu niezmienionym. Jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów – diagnozowany jest zazwyczaj późno, a sam rak jest bardzo odporny na leczenie i daje szybkie przerzuty.

W Polsce rocznie choruje na niego ok. 2,5 tys. osób. Na świecie diagnozuje się ok. 130 tys. zachorowań rocznie.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

Normalna, zdrowa zmiana na skórze powinna mieć kolor lekko brązowy lub lekko różowy. Jeśli na ciele pojawi się pieprzyk czarny, czerwony, biały lub niebieski – jest to wystarczający powód do umówienia wizyty u lekarza. Złym znakiem jest także mieszanka brązu z czarnym – pieprzyki powinny mieć jednolity kolor.

Czerniak rozwija się najczęściej na podłożu zmian barwnikowych skóry, rzadko na skórze niezmienionej. Może występować pod postacią płaskiego nacieku, guzka lub owrzodzenia, barwy brunatnej, sinowiśniowej lub czarnej (choć zdarzają się także czerniaki bez barwnika).

Jeśli zmienia się wygląd zmian na skórze, swędzą, krwawią lub są otoczone czerwoną obwódką, należy skontaktować się z lekarzem.

2. Czerniak podpaznokciowy. Jakie są jego przyczyny?

Czerniak paznokcia to rzadki typ nowotworu. Szacuje się, iż występuje u 3,5 proc. osób chorujących na czerniaka skóry. Jest bardzo trudny do rozpoznania. Często przypomina krwiak pod paznokciem. Można pomylić go także z infekcją grzybiczą albo bakteryjną. Z tego powodu wiele osób go lekceważy. Aby go rozpoznać, wykonuje się badanie dermatoskopowe lub videoskopowe.

Zdaniem ekspertów czerniak podpaznokciowy najczęściej jest następstwem urazu mechanicznego. Jak informuje Akademia Czerniaka, wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne nie przyczynia się do rozwoju tego typu nowotworu.

"Rola promieniowania UV w tym przypadku jest wykluczona ze względu na protekcyjne działanie płytki paznokcia przed promieniowaniem" - czytamy na stronie Akademii Czerniaka.

Wystąpieniu czerniaka podpaznokciowego mogą sprzyjać m.in.: zaburzenie odporności, ciemny fenotyp skóry, * starszy wiek.

3. Jakie są objawy czerniaka podpaznokciowego?

Zmiany na paznokciach mogą okazać się groźne, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć. Jeśli zauważymy jakiekolwiek plamy lub pęknięcia, powinniśmy jak najszybciej umówić się na konsultację z dermatologiem, który oceni stan naszego zdrowia.

Na początku czerniak podpaznokciowy przybiera postać ciemnej smugi lub plamy. Najczęściej jest ona czarnego lub brązowego koloru. Smugi nie zawsze są jednak widoczne. Czasami ukazują się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. W okolicy płytki paznokciowej mogą pojawić się szczeliny oraz pęknięcia. Z kolei w obrębie paznokcia mogą wystąpić krwawiące guzki.

Charakterystyczny dla czerniaka jest też tzw. objaw Hutchinsona albo micro-Hutchinsona. W tym przypadku skóra wokół zajętego nowotworem paznokcia będzie miała ciemniejszą barwę.

4. Czerniak podpaznokciowy. Reguła CUBED

Coraz częściej stosuje się regułę CUBED w celu rozpoznania czerniaka. Aby zdiagnozować ten nowotwór przeprowadza się badanie dermatoskopowe lub videoskopowe. Lekarz ocenia zmiany i podejmuje działania według schematu:

C – znamię o innym niż skóra kolorze, U – niepewna diagnoza, B – krwawiące znamię, sączące się, w tym chroniczna tkanka ziarninująca, E – powiększanie się znamienia lub owrzodzenie pomimo leczenia, D – opóźnienie w gojeniu powyżej dwóch miesięcy.

5. Jak się leczy czerniaka podpaznokiciowego?

W przypadku wykrycia czerniaka podpaznokciowego we wczesnym stadium należy usunąć paznokieć wraz z macierzą lub łożyskiem. W związku z tym, że czerniaka najczęściej wykrywa się późno, to przeprowadza się amputację paliczka na poziomie stawu.

Jeśli okaże się, że są przerzuty do innych organów, to trzeba zastosować chemioterapię, radioterapię lub immunoterapię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze