Trwa ładowanie...

Takie objawy daje rak trzustki. Guz nie musi być widoczny na USG

 Karolina Rozmus
25.08.2023 12:45
Rak trzustki daje podstępne objawy
Rak trzustki daje podstępne objawy (Getty Images)

W większości przypadków guz nie jest widoczny w standardowym badaniu USG na początkowych etapach choroby. Pacjenci dowiadują się o śmiertelnym nowotworze w momencie, gdy pojawiają się przerzuty. 80 proc. z nich lekarze mogą już tylko zaoferować leczenie paliatywne.

spis treści

1. Kilka tysięcy osób rocznie słyszy tę diagnozę

Rak trzustki w Polsce zdiagnozowany jest każdego roku u około czterech do nawet pięciu tysięcy osób. Mimo to nie jest uznawany za częsty nowotwór – pod tym względem plasuje się dopiero na dziesiątym miejscu wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet.

Uważa się go jednak za jeden z nowotworów o najgorszych rokowaniach. Tylko kilka procent chorych przeżywa pięć lat od momentu diagnozy, jedna czwarta pacjentów przeżywa rok. W krajach zachodnich uważany jest za czwarty pod względem śmiertelności nowotwór.

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy"

Tak wysoka śmiertelność ma m.in. związek z tym, że rak trzustki bardzo długo nie daje żadnych objawów lub są to symptomy niespecyficzne. Diagnozy nie ułatwia także położenie trzustki – w przypadku niewielkich zmian na pierwszym etapie choroby mogą być niewidoczne podczas rutynowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Dodatkowo trzustka leży w bliskim sąsiedztwie żołądka, przewodu żółciowego, śledziony i wątroby, wskutek czego zarówno resekcja nowotworu jest trudniejsza, jak i sprzyja to tworzeniu przerzutów.

2. Rak trzustki. Pierwsze symptomy są niepozorne

Istnieje szereg czynników, które sprzyjają nowotworowi. Na zachorowanie bardziej narażone są osoby, które palą papierosy i nadużywają alkoholu, posiadający mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2 lub cierpiący na chorobę otyłościową. Wśród czynników ryzyka wymienia się także ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, wreszcie cukrzycę, zwłaszcza cukrzycę typu 2.

Jak zapobiec najgorszemu? Ryzyko zmniejsza modyfikacja stylu życia u osób zagrożonych – czyli eliminacja nałogów, ale kluczowa jest profilaktyczna diagnostyka. Zaleca się, by USG jamy brzusznej wykonywać u zdrowych, nieobciążonych osób raz na dwa lata, natomiast u osób po 50. roku życia – raz do roku. Bardzo ważna jest też czujność na objawy.

Wczesnymi symptomami raka trzustki mogą być:

  • nudności lub wymioty,
  • uczucie pełności po posiłku,
  • jadłowstręt,
  • osłabienie,
  • nagłe pojawienie się cukrzycy.
Pierwsze objawy raka trzustki są niespecyficzne
Pierwsze objawy raka trzustki są niespecyficzne (Getty Images)

W późniejszych stadiach choroby objawami są:

  • ból w górnej części jamy brzusznej, może też promieniować do pleców,
  • zażółcenie powłok skórnych oraz białek oczu,
  • odbarwiony stolec,
  • ciemne zabarwienie moczu,
  • świąd skóry,
  • nieuzasadniona utrata masy ciała,
  • dolegliwości jelitowe: biegunki tłuszczowe lub zaparcia, wzdęcia czy niestrawność.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze