Trwa ładowanie...

Nadciąga fala COVID. Pirola daje inne objawy niż Eris

 Karolina Rozmus
30.08.2023 12:25
Lekarz ostrzega przed nadciągającą falą. Uwaga na objawy, mogą zwiastować COVID
Lekarz ostrzega przed nadciągającą falą. Uwaga na objawy, mogą zwiastować COVID (Getty Images / Facebook)

Dwa nowe warianty SARS-CoV-2, które zyskały miano Eris i Piroli, budzą obawy o kolejne fale w związku z nadchodzącym sezonem infekcyjnym. Liczba przypadków już teraz niepokojąco rośnie, a gdy słupki rtęci pokażą niższe temperatury, zachorowań może być coraz więcej.

spis treści

1. Coraz więcej zachorowań. Kolejna fala nieunikniona?

Według The Zoe COVID Symptom Study, które szacuje dane dotyczące infekcji COVID-19 w Wielkiej Brytanii, w ubiegłym miesiącu na przestrzeni od czwartego do 27 lipca liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o ok. 200 tys.

Dr Hilary Jones, brytyjski lekarz, prezenter telewizyjny i autor tekstów publikowanych w niedzielnych magazynach "News of the World" i "The Sun", uważa, że w Wielkiej Brytanii za rosnącą liczbę przypadków odpowiada typowo brytyjska pogoda. Relatywnie niskie temperatury, brak słońca i deszcze miały sprawić, że ludzie gromadzili się w domach, tworząc dla wirusa dogodne warunki. Zdaniem lekarza to jednak dopiero początek.

Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"
Dr Jones przyznaje, że nie ma powodów do paniki, ale zaleca zachowanie ostrożności
Dr Jones przyznaje, że nie ma powodów do paniki, ale zaleca zachowanie ostrożności (Twitter)

- Możemy zobaczyć kolejną falę, choć to nie znaczy, że musimy się wyjątkowo niepokoić. Może być jeszcze trochę hospitalizacji, należy zachować ostrożność – mówi w programie ITV Lorraine.

Choć od kilku tygodni przez Polskę przetacza się fala upałów, to także u nas widoczny jest wzrost zachorowań.

Polscy eksperci są zdania, że zachorowań z biegiem czasu będzie przybywać. Składa się na to kilka czynników – po pierwsze wariant Pirola ma ponad 30 nowych mutacji w białku kolca, przez co znacząco może wymykać się odpowiedzi odpornościowej organizmu. Ponadto wiele osób, które nie przyjęło boosterów bądź chorowały dawno, mogą być bardziej wrażliwe na zachorowania niż w ubiegłym sezonie. Choć na tę chwilę jest to mało prawdopodobne, to nie można również wykluczyć, że któraś z mutacji Piroli sprawi, że wirus stanie się bardziej zjadliwy.

2. Objawy COVID. Pirola może powodować utratę węchu

Pochodzący od Omikrona Eris, podobnie jak poprzednie warianty, najczęściej daje objawy typowe dla przeziębienia. Dr Johannes Uys, lekarz pierwszego kontaktu w Broadgate General Practice w rozmowie z express.co.uk wyjaśnił, że główne dolegliwości to: ból gardła, katar lub zatkany nos, kichanie, suchy kaszel, ból głowy, chrypka, bóle mięśniowe.

Gabriela Brewer, założycielka kliniki London Covid Testing, w rozmowie z Express.co.uk zwróciła uwagę z kolei na cztery ważne oznaki, które pojawiają się w przypadku zakażenia wariantem Pirola.

Mogą to być:

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze