Trwa ładowanie...

Mucofluid - skład i działanie, wskazania i działania niepożądane

Czasami może się zdarzyć, że podczas kuracji lekiem mucofluid mogą pojawić się działania niepożądane
Czasami może się zdarzyć, że podczas kuracji lekiem mucofluid mogą pojawić się działania niepożądane (123rf.com)

Niedrożność nosa oraz katar dotyka nas bardzo często. To wyjątkowo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które przynoszą ulgę podczas kataru. Jednym z preparatów jest mucofluid. Jest to aerozol, który stosowany jest w medycynie rodzinnej i otolaryngologii do leczenia niedrożności nosa od wielu lat. Lek wydawany jest na receptę, a przed jego zastosowaniem trzeba koniecznie poradzić się lekarza.

spis treści

1. Czym jest Mucofluid

Mucofluid to lek, który wydawany jest wyłącznie na receptę i występuje w postaci aerozolu. Substancją czynną leku jest mesna, która wykazuje działanie mukolityczne. Preparat zmniejsza lepkość śluzu w drogach oddechowych a także powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. Wpływa także na poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego.

Dzięki tekiemu działanie, lek wspomaga czyszczenie dróg oddechowych a także w znacznym stopniu ułatwia odksztuszanie wydzieliny. Działanie leku mucofluid rozpoczyna się już po około 5 minutach od podania aerozolu i utrzymuje się przez około 4 godziny. Substancja czynna leku jest także wykorzystywana osłonowo u osób, które stosują chemioterapię.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym?
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym? [7 zdjęć]

Większość z nas cieszy się na wieść o nadchodzącym lecie. Dla niektórych jednak ciepłe dni oznaczają

zobacz galerię

2. Wskazania i przeciwwskazania

Aerozol stosuje się u osób z niedorżnością nosa spowodowaną zbyt dużą ilością gęstego i lepkiego śluzu. Niestety nie każdy może stosować lek mucofluid. Nawet jeśli istnieją do tego wskazania to nie zawsze możliwe jest podanie pacjentowi leku mucofluid. Preparatu nie należy stosować u osób z astmą, która przebiega bez gromadzenia się nadmiernej ilości śluzu oraz towarzyszącej niedrożności dróg oddechowych a także w stanach astmatycznych.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku mucofluid jest także uczulenie lub nadwrażliwosc na którykolwiek ze składników leku. Należy także pamiętaż, że żadnego leku lub preparatu nie należy stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem. Tak samo jest i w przypadku leku mucofluid.

3. Jak dawkować Mucofluid

Lek mucofluid ma postać aerozolu do nosa. Przed użyciem leku mucofluid należy przymocować do pojemnika specjalny dozownik, w zależności czy lek będzie stosowany u dziecka czy u dorosłego. Zwykle zleca się przyjmowanie jednej dawki do każdego otworu nosowego do czterech razy na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku, ponieważ może dojść do poważnego uszkodzenia zdrowia lub skutków ubocznych.

Zobacz także:

4. Skutki uboczne leku Mucofluid

Czasami może się zdarzyć, że podczas kuracji lekiem mucofluid mogą pojawić się działania niepożądane. Skutki uboczne jednak nie występują u wszystkich osób przyjmujących lek mucofluid a jedynie u jednostek. Do najczęściej występujących skutków ubocznych po przyjmowaniu leku mucofliud zalicza się: kaszel, wysypkę, rumień, pokrzywkę i świąd.

Czasami może pojawić się także podrażnienie błony śluzowej nosa oraz u pacjentów z astmą skurcz oskrzeli. Korzyście z przyjmowania leku mucofluid są jednak dużo większe niż skutki uboczne, które mogą sporadycznie wystąpić u niektórych pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze