Trwa ładowanie...

Miażdżyca nie zawsze boli. Subtelny sygnał, że tętnice są zapchane cholesterolem

Avatar placeholder
29.07.2023 11:07
Ból karku może świadczyć o zapchanych tętnicach
Ból karku może świadczyć o zapchanych tętnicach (Getty Images)

Kiedy tętnice są zablokowane, krew nie jest w stanie prawidłowo docierać do kluczowych tkanek i organów. Jest to stan, który może prowadzić do śmierci, ale paradoksalnie na początkowym etapie nie jest związany z bólem. Miażdżyca przez długi czas nie daje o sobie znać i rozwija się niepostrzeżenie.

spis treści

1. Co powoduje zatykanie tętnic?

Podczas gdy krew przemieszcza się przez nasze tętnice, nadmiar składników odżywczych, które są w niej obecne, może zacząć się gromadzić na ściankach naczyń krwionośnych. Tak jest w przypadku tłuszczów, zwłaszcza cholesterolu, który ma konsystencję podobną do wosku.

Cholesterol jest dostarczany do naszego organizmu za pośrednictwem pożywienia, ale jest również produkowany przez naszą wątrobę. Jest niezbędny dla wielu procesów zachodzących w naszym ciele, ale jego nadmiar może być śmiertelny.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Mimo że miażdżyca przez długi czas nie powoduje bólu, jeśli nie jest leczona i jest ignorowana, może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zakrzepica, zawał serca czy udar mózgu. O rozwijającej się chorobie mogą świadczyć jednak subtelne objawy.

Ogólne zmęczenie organizmu, nieustanne wyczerpanie czy brak chęci do życia nie muszą być związane z depresją. Miażdżyca powoduje zmniejszenie witalności organizmu poprzez uszkodzenie narządów wewnętrznych niezbędnych do życia. Do tego mogą dołączyć problemy z oddychaniem i zadyszka, nawet po przejściu kilku kroków.

Miażdżyca może dotykać takich narządów jak serce, mózg czy kończyny dolne. Jednak to właśnie mózg jest szczególnie wrażliwy na zmiany niedokrwienne wynikające z niedostatecznego przepływu krwi przez naczynia. Nawet niewielkie niedotlenienie, ale też mniejsza ilość składników odżywczych docierających do organu, może skutkować szeregiem objawów rzadko łączonych z miażdżycą. U chorych mogą pojawić się zaburzenia pamięci krótkotrwałej, a nawet zmiany osobowości, łącznie z pojawieniem się napadów agresji.

2. Subtelne objawy miażdżycy

Problemy z erekcją przez mężczyzn są często przypisywane stresowi, ale czasami mogą one być ostrzegawczym sygnałem wysyłanym przez organizm. Badania wykazały, że problemy z potencją mogą występować na trzy do pięciu lat przed powstaniem zaawansowanych zmian miażdżycowych i ich konsekwencji, takich jak zawał serca.

Dławica piersiowa, będąca skutkiem problemów z tętnicami, może objawiać się bólem szczęki i karku, a także dolegliwościami w obrębie klatki piersiowej. Żadnego z tych symptomów nie wolno bagatelizować. A gdy bolą nogi? To tzw. chromanie przestankowe, czyli silny ból łydek, który pojawia się w czasie chodzenia i ustaje, gdy się zatrzymujemy.

Boleć mogą także plecy, a winowajcą nie zawsze jest przeciążenie czy choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Niedostateczny przepływ krwi do krążka międzykręgowego, potocznie zwanego dyskiem, może powodować upośledzenie jego funkcji. Skutkiem jest ból pleców. Świadomość na temat miażdżycy wciąż jest zbyt niska, a wiedza, jak zmniejszyć ryzyko jej powikłań.

Warto także pamiętać, że miażdżyca jest procesem nieodwracalnym, ale można ją zahamować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze