Trwa ładowanie...

Ludzie silni często mają problemy z podejmowaniem decyzji

Avatar placeholder
06.11.2016 20:43
Ludzie silni często mają problemy z podejmowaniem decyzji
Ludzie silni często mają problemy z podejmowaniem decyzji

Choć wydaje się, że osoby, które zajmują wysokie stanowiska powinny działać szybko, okazuje się że bywają oni bardziej niezdecydowani niż inni, podczas gdy muszą podjąć trudne decyzje.

 Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie, którzy czują się silni mogą też mieć problemy z podejmowaniem ważnych decyzji  - mogą czuć rozdarcie między dobrymi i złymi wyborami i rzeczywiście mają trudniejsze zadanie do wykonania w podjęciu decyzji niż osoby, których wybory nie są aż tak istotne.

Inny przypadek jest wówczas, gdy osoby silnie decyzyjne mają do czynienia z prostszymi decyzjami, w których większość dowodów sprzyja podjęciu jasnego wyboru. W tych przypadkach, osoby te są bardziej zdecydowane i działają szybciej niż inni.

Osoby silne i władcze częściej mają problemy z podjęciem decyzji
Osoby silne i władcze częściej mają problemy z podjęciem decyzji (123RF)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

„Odkryliśmy, że z problemami w podejmowaniu ważnych decyzji borykają się głównie osoby silne i mocno decyzyjne” - powiedział Geoff Durso, główny autor badania i doktorant psychologii na Uniwersytecie w Ohio.  

Richard Petty, współautor badania i profesor psychologii z Ohio mówi, że inne badania wykonane przez niego i jego współpracowników dowodzą, że jeśli człowiek czuje się silny, zarówno on sam jak i jego otoczenie mają więcej zaufania do jego własnych myśli.

To dobrze, gdy masz jasne wyobrażenie o tym, jaką decyzję należy podjąć.  Ale jeśli czujesz się mocny i jednocześnie niezdecydowany i kiedy czujesz, że obie decyzje mogą być dobre, może to zająć więcej czasu, zanim podejmiesz trafną decyzję” – powiedział Petty.

W badaniu wzięły udział dwie grupy studentów. Uczestnikom powiedziano, że celem eksperymentów było zrozumienie, jak ludzie podejmują decyzje dotyczące pracowników na podstawie ograniczonych informacji.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Znudzenie obowiązkami zawodowymi jest dość powszechne. Nawet osoby, które lubią swoją pracę, po pewnym

zobacz galerię

Każdy uczestnik otrzymał 10 informacji o zachowaniu przypisanych do pracownika o imieniu Bob. Niektórzy otrzymali listę zachowań, które były pozytywne lub całkowicie negatywne, podczas gdy inni mieli listę pięciu zachowań pozytywnych Boba i pięciu, które były negatywne.

Jednym z negatywnych zachowań było to, że Bob został przyłapany na kradzieży kubka z współpracownikiem, kiedy został pozostawiony w kuchni firmy. Pozytywne zachowanie było takie, że nie zrezygnował z pracy i był wytrwały mimo braku szacunku wśród pozostałych pracowników.

Po zapoznaniu się z Bobem, uczestnicy zostali poproszeni o napisanie o czasie w ich życiu, kiedy mieli dużo energii lub dużą władzę nad innymi. To ćwiczenie miało na celu wzbudzenie poczucia władzy i siły wśród uczestników.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę zachowania Boba. Zgodnie z oczekiwaniami, uczestnicy, którzy otrzymali informacje o zarówno dobrych, jak i złych cechach pracownika, mieli trudności z oceną jego zachowania. Ci uczestnicy byli bardziej skłonni odłożenia decyzji na później. Natomiast uczestnicy, którzy posiadali tylko dobre lub tylko złe informacje o pracowniku, nie zwlekali zbyt długo z odpowiedzią.

ZOBACZ TAKŻE:

5 sposobów na podejmowanie trafnych decyzji

„Potężni ludzie czują się bardziej pewni siebie niż inni wśród swoich własnych myśli, dlatego w momencie, kiedy nie są pewni tego, jaką decyzję podjąć, wolą odłożyć to na później” - powiedział Durso.

„Tymczasem ludzie, którzy czują się mniej ważni mają mniej pewności co do ważności ich myśli, więc myślą, że równie dobrze mogą po prostu podjąć decyzję od razu" – dodaje.

Ludzie u władzy muszą podejmować najtrudniejsze decyzje. Mają wiele sprzecznych informacji, które muszą przetwarzać i wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby ich osąd był dobry. Ironią jest to, że ich uczucie władzy może rzeczywiście sprawić, że trudniej im dojść do podjęcia decyzji, niż gdyby czuli się mniej ważni odpowiedzi, niż gdyby czuli się mniej wydajne" – podsumował Durso.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze