Trwa ładowanie...

Liszaj płaski może być skutkiem chorej wątroby. Sprawdź objaw

Avatar placeholder
04.02.2022 15:52
Liszaj płaski może być objawem WZW B lub WZW C
Liszaj płaski może być objawem WZW B lub WZW C (123rf)

Liszaj płaski to nie tylko nieestetyczna zmiana na skórze. Może być to objaw wielu dolegliwości, m.in.poważnych chorób wątroby. Sprawdź, jak wygląda liszaj płaski i czy masz powody do niepokoju.

spis treści

1. Liszaj płaski - przyczyny

Liszaj płaski, przewlekła choroba skóry i błon śluzowych, charakteryzuje się wykwitami oraz świądem. Nie jest pewny mechanizm jego powstawania. Znane są jednak czynniki powiązane.

Uważa się, że te zmiany na skórze mogą być wyzwalane przez problemy z układem odpornościowym. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymieniana jest też cukrzyca, zaburzenia emocjonalne i stres oraz niektóre leki.

Zobacz film: "Najczęstsze przyczyny trądziku na twarzy"

Powodem występowania liszaja płaskiego może być też wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C. WZW typu B i WZW typu C mogą wyniszczyć wątrobę i cały organizm, a w konsekwencji doprowadzić nawet do zgonu.

2. Liszaj płaski - postaci choroby

Liszaj jest nierzadko mylony ze zmianami łuszczycowymi. Nie powinno się więc na własną rękę sięgać po leki lub maści, lecz skonsultować objawy z lekarzem.

Liszaj płaski może występować w kilku formach, jako liszaj brodawkujący (najczęściej obecny na nogach), liszaj płaski mieszkowy (przy mieszkach włosowych), pęcherzowy (gdy obok grudek widać pęcherze i zmiany zanikowe na skórze, w błonach śluzowych lub na paznokciach, które ulegają pobruzdowieniu lub zanikowi), a także liszaj płaski zanikowy (obrączkowe zmiany z zanikami bliznowatymi lub przebarwieniami w środku).

Liszaj płaski może pojawiać się wszędzie: w zgięciach nadgarstków i przedramion, w pachwinach, na błonach śluzowych, w okolicy krzyżowej, na nogach i stopach, na owłosionej skórze głowy, w okolicy krzyżowej, na tułowiu, a nawet na narządach płciowych – częściej u mężczyzn, niż u kobiet.

3. Liszaj płaski - objawy i leczenie

Podstawowy objaw to grudka, zwykle błyszcząca, wieloboczna, czerwonawa, ale może być też ze zbieleniami. W miarę postępu choroby grudki zmieniają się na brązowe i znikają bez blizn. W jamie ustnej liszaj wygląda inaczej, znajduje się zwykle po wewnętrznej stronie policzka albo na linii zębów, sporadycznie atakuje wargi albo język.

Ponieważ jednoznaczne przyczyny liszaja płaskiego są wciąż nieznane, leczenie jest objawowe. Stosuje się podawanie na skórę maści ze sterydami i witaminą A. Terapię można wesprzeć poprzez doustne zażywanie sterydów przypisanych przez lekarza.

W przypadku występowania chorób generujących zwiększone ryzyko liszaja, jak m.in. WZW B lub WZW C, niezbędne jest objęcie pacjenta leczeniem celującym w podstawową jednostkę chorobową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze