Trwa ładowanie...

Liść bobrka – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, napar z liści bobrka

 Katarzyna Kurek
26.10.2023 16:37
Liść bobrka rośnie na brzegach zbiorników wodnych
Liść bobrka rośnie na brzegach zbiorników wodnych (Adobe Stock)

Liść bobrka stosowany jest wspomagająco do pobudzenia łaknienia w przypadku braku apetytu. Znaleźć go można także w składzie rozmaitych mieszanek ziołowych na zaburzenia trawienia. Jakie inne właściwości ma liść bobrka? Jak przygotować prozdrowotny napar z leczniczego ziela?

spis treści

1. Co to jest bobrek trójlistkowy?

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata L.) to roślina lecznicza, wykorzystywana dawniej w leczeniu szkorbutu oraz jako lek przeciwgorączkowy. Obecnie bobrek znany jest głównie ze swojego korzystnego działania na układ pokarmowy.

Bobrek leczniczy to bylina, która jest rozprzestrzeniona szeroko na półkuli północnej. Rośnie przede wszystkim na torfowiskach, bagnach, czy na brzegach zbiorników wodnych.

Zobacz film: "Niezwykłe właściwości fioletowych warzyw. Wszystko dzięki jednemu składnikowi"

Surowcem zielarskim pozyskiwanym z bobrka są przede wszystkim jego liście (Menyanthidis trifoliatae folium), które zbiera się w czasie tworzenia kwiatostanów, albo też zaraz po rozpoczęciu kwitnienia.

2. Jakie są właściwości lecznicze liścia bobrka?

Liście rośliny zawierają wiele cennych substancji, które korzystnie wpływają na stan zdrowia. Są to przede wszystkim:

  • glikozydy irydoidowe i sekoirydoidowe (foliamentyna, swerozyd, mentafolina),
  • garbniki,
  • kwasy fenolowe,
  • kumaryny,
  • alkaloidy (w niewielkiej ilości).

Czy liść bobrka może pomóc w trawieniu? Otóż właściwości liścia bobrka wykorzystywane są przede wszystkim w dolegliwościach układu trawiennego. Napary z rośliny pobudzają apetyt oraz wydzielanie soków trawiennych. Świetnie sprawdzają się także w łagodzeniu zaburzeń trawiennych, takich jak nudności i niestrawność. Łagodzą również objawy choroby lokomocyjnej.

Liście bobrka wykazują także właściwości przeciwbólowe. Łagodzą objawy migreny, bóle reumatyczne, bóle stawów, mięśni i kości. Wyciągi z rośliny działają także wzmacniająco, przeciwzapalnie i uspokajająco na system nerwowy.

Wskazaniami do stosowania liścia bobrka są przede wszystkim:

  • utrata łaknienia,
  • dyskomfort trawienny spowodowany niedokwaśnością,
  • stany zapalne dróg żółciowych.

3. Gdzie można znaleźć liść bobrka i jak go zbierać?

W Polsce roślinę można spotkać przede wszystkim na bagnach i podmokłych łąkach. Jednak jej występowanie w kraju jest ograniczone, ponadto jest ona objęta częściową ochroną. Zbiory do celów zielarskich lub innych celów gospodarczych wymagają uzyskania odpowiedniej zgody.

Czas zbioru przypada na maj-czerwiec (pierwszy zbiór) oraz sierpień (kolejny zbiór). Liście zbierane są bez ogonków, następnie poddawane są suszeniu. Po wysuszeniu surowiec łatwo się kruszy.

Liść bobrka można nabyć przede wszystkim w postaci suszonego ziela do zaparzania. Bywa on także składnikiem wieloskładnikowych mieszanek ziołowych.

Ziele dymnicy – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie naparu
Ziele dymnicy – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie naparu

Ziele dymnicy to surowiec leczniczy, który może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

przeczytaj artykuł

4. Przygotowanie herbaty z liścia bobrka

Jak przygotować napar z liścia bobrka? Dawkowanie może różnić się w zależności od postaci preparatu oraz wskazań do stosowania. W przypadku mieszanek ziołowych należy zawsze stosować się do informacji umieszczonych na opakowaniu.

Natomiast suszone liście bobrka w jednoskładnikowych produktach stosuje się najczęściej ok. 30 minut przed posiłkiem. By przygotować napar, zaleca się zalać 1 łyżeczkę ziela szklanką wrzącej wody, a następnie gotować pod przykryciem ok. 5 min. Tak przygotowaną miksturę należy jeszcze odstawić na kilka minut.

Po świeży napar należy sięgać 2-3 razy dziennie. Jednorazowa porcja herbaty z liścia bobrka to ok. 3⁄4 szklanki. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż nadmierne ilości naparu mogą powodować nudności i wymioty, czy biegunkę.

5. Jakie są przeciwwskazania do stosowania liścia bobrka?

Przeciwwskazaniem do spożywania liści bobrka są:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze