Trwa ładowanie...

Linea negra – kiedy się pojawia? Kiedy znika?

Avatar placeholder
10.05.2022 16:22
Linea negra znika w ciągu kilku tygodni po porodzie
Linea negra znika w ciągu kilku tygodni po porodzie (Adobe Stock)

Linea negra, czyli ciemniejsza kreska na brzuchu pojawiająca się w ciąży, przebiega przez jego środek. Przebarwienie ciągnie się zazwyczaj od pępka aż do spojenia łonowego, choć czasami dochodzi pod żebra. Kiedy się pojawia? Czy dzieje się tak zawsze i wyłącznie w ciąży? Kiedy linea negra znika?

spis treści

1. Co to jest linea negra?

Linea negra (linea nigra, kresa czarna, kresa ciemna, czarna linia) to ciemna, pionowa kreska na brzuchu, która pojawia się w drugim trymestrze ciąży u większości kobiet.

To charakterystyczne dla przyszłych mam przebarwienie przebiega przez środek brzucha (między prawą i lewą stroną mięśni brzucha) aż po spojenie łonowe, czasem sięga ponad pępek. Zwykle ciągnie się od pępka (od wyrostka mieczykowatego mostka) do spojenia łonowego.

Zobacz film: "Trzy razy urodziły im się bliźnięta"

Kresa czarna pojawia się wskutek zwiększonego wydzielania się w skórze melaniny. Powstaje w miejscu, gdzie przed ciążą znajduje się kresa biała (linia biała, linea alba), będąca splotem włókien kolagenowych mięśni (skośnych i poprzecznych) brzucha, ciągnący się pośrodkowo od wyrostka mieczykowatego przez pępek do spojenia łonowego. Ta pod wpływem pigmentacji w czasie ciąży ciemnieje, przyjmując ciemny kolor, przez to ją łatwiej dostrzec.

Linea negra to skutek procesów, wskutek których obserwuje się także:

  • pojawianie się dodatkowych przebarwień,
  • większą ilość piegów,
  • bardziej wyraźną barwę znamion,
  • bardziej widoczne blizny i bliznowce,
  • ciemnienie brodawek i otoczek sutkowych,
  • zaciemnienie okolic narządów rodnych: warg sromowych i krocza,
  • pojawienie się tak zwanej ostudy, to jest brunatnych, ograniczonych przebarwień na twarzy (okolice oczu i nosa, policzki, czoło) i dłoniach.

Ciemna kreska na brzuchu w ciąży a płeć dziecka

Wiele słyszy się, że linea negra może zwiastować płeć dziecka: im jest ciemniejsza, tym większe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca. Naukowcy nie znaleźli jednak dowodów na zasadność tej teorii.

2. Kiedy pojawia się linea negra?

Linea negra w pierwszym tygodniu ciąży nie jest widoczna. Zaczyna się pojawiać najczęściej w drugim trymestrze ciąży, jednak najbardziej widoczna jest na jej finiszu, w połowie trzeciego trymestru, w 8. i. 9. miesiącu ciąży. Przyczyną jest rozciągnięcie powłok brzusznych.

Nie jest jednak regułą, że linea negra pojawi się u każdej ciężarnej. To zależy od ilości progesteronu w organizmie, który odpowiada za wytwarzanie melaniny, a także estrogenów oraz wzmożonego wydzielania melanotropiny przez przysadkę mózgową. Nie bez znaczenia jest także karnacja kobiety czy podatność skóry na przebarwienia, a także działanie promieni UV, które nasila wzrost melaniny.

U tych kobiet, które mają ciemniejszą skórę, kreska jest zwykle ciemniejsza, bardziej wyraźna i widoczna. Przyszłe mamy o jasnej skórze mogą jej nie dostrzec. Wówczas może się pojawić zaledwie delikatna kreska na brzuchu. Brak linea negra też nie jest żadną patologią - ciemna kreska na brzuchu w ciąży może się też nie pojawić w ogóle.

Według specjalistów linea negra jest bardziej widoczna u brunetek, kobiet o ciemnej karnacji, kobiet, które mają skłonność do powstawania przebarwień i tych, które często się opalają. Czy możliwa jest linea negra bez ciąży? Okazuje się, że tak. W rzadkich przypadkach dochodzi do takiego przebarwienia u osób niebędących w ciąży.

3. Kiedy linea negra znika?

Linea negra po porodzie z reguły znika w ciągu kilku tygodni, gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się i organizm oraz ciało wracają do normy. Kiedy znikają różnego rodzaju przebarwienia, blednie także linea negra. Kiedy tak się stanie? To zależy. U niektórych świeżo upieczonych mam czarna kreska znika po kilku dniach, u innych po kilku miesiącach (jej blednięcie może trwać długo - do 12 miesięcy).

Nawet jeśli linea negra wywołuje dyskomfort, nie bardzo można coś z nią zrobić. Nie pomogą żadne domowe sposoby. Sprawdzić się mogą jedynie bardziej radykalne metody, na przykład zabiegi medycyny estetycznej (np. laseroterapia). Jednak czy warto się im poddawać.? Zdecydowanie lepiej cierpliwie poczekać, aż organizm upora się z nią sam.

Linea negra nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Nie trzeba poświęcać jej szczególnej uwagi. Należy nakładać na nią kosmetyki do pielęgnacji brzucha. Dla zminimalizowania jej widoczności warto unikać ekspozycji na słońce. Ponieważ promienie słońca mogą być niebezpieczne, niezbędne staje się stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV, unikanie słońca w godzinach okołopołudniowych, a także skrywanie się w cieniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze