Trwa ładowanie...

Sygnał alarmowy. Znak, że rak mógł już zaatakować

 Patrycja Pupiec
10.10.2023 12:15
Nie możesz zdjąć pierścionka? Objaw może świadczyć o raku
Nie możesz zdjąć pierścionka? Objaw może świadczyć o raku (Getty Images)

Obrzęki placów to objaw, który szczególnie często bagatelizujemy. Nietypowy sygnał może być efektem diety, skutkiem ubocznym przyjmowanych leków lub forsownych ćwiczeń. Niestety, symptom może świadczyć również o rozwoju groźnych chorób jak nowotwory.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny obrzęków palców

Często powiększenie palców dłoni może być oznaką zatrzymania płynów w organizmie. W niektórych przypadkach nietypowy symptom może ustąpić samoistnie, bez interwencji medycznej. Lecz opuchnięte palce mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, w tym chorób przewlekłych.

Częstą przyczyną obrzęków palców jest zapalenie stawów. Zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i łuszczycowe zapalenie stawów może powodować obrzęk palców. Pierwsza z tych chorób zazwyczaj atakuje palce obu dłoni, druga może dotyczyć tylko jednego lub kilku palców.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Nietypowy objaw może również wskazywać na nieprawidłowe krążenie w palcach w wyniku noszenia zbyt ciasnej biżuterii albo obrzęku limfatycznego. Może być także efektem spożywania diety bogatej w sól, która sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie i objawia się obrzękiem dłoni oraz palców.

Spożywanie dużej ilości wody, na przykład w trakcie forsownej aktywności fizycznej, może prowadzić do hiponatremii, czyli obniżenia poziomu sodu w surowicy krwi w wyniku nadmiernych ilości wody w organizmie.

Wówczas może pojawić się obrzęk nie tylko palców, ale całych dłoni oraz inne objawy, jak wymioty oraz sygnały behawioralne, które wymagają pilnej pomocy lekarskiej.

2. Obrzęk może zwiastować groźne choroby

Obrzęk palców oraz dłoni może być również symptomem wielu przewlekłych i groźnych schorzeń. Zarówno złośliwe, jak i łagodne nowotwory tkanek miękkich lub kości, mogą powodować obrzęki palców. Są to m.in. włókniaki, tłuszczaki i czerniaki.

Wiele z chorób autoimmunologicznych może powodować ten objaw. Chodzi m.in. o toczeń rumieniowaty układowy, łuszczycę, twardzinę skóry.

Niektóre leki również mogą wpływać na palce. Choć nie są to najczęstsze skutki uboczne stosowania tych preparatów, wykorzystywane w leczeniu cukrzycy leki jak pioglitazon, leki hormonalne, doustne steroidy czy leki na wysokie ciśnienie krwi (amlodypina również mogą powodować obrzęki palców.

Inne przyczyny opuchniętych palców to:

  • przebyte obrażenia i urazy, które powodują stan zapalny;
  • alergie jak kontaktowe zapalenie skóry;
  • infekcje w efekcie skaleczeń lub ran.

Choć obrzęk palców może być całkowicie nieszkodliwy i samoistnie ustąpić, w wielu przypadkach może być sygnałem poważniejszych schorzeń, dlatego warto ten objaw skonsultować z lekarzem.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze