Trwa ładowanie...

Leczenie choroby Hashimoto – leczenie przyczynowe, substytucyjne, hashitoksykoza

Avatar placeholder
01.04.2021 16:30
Leczenie choroby Hashimoto – leczenie przyczynowe, substytucyjne, hashitoksykoza
Leczenie choroby Hashimoto – leczenie przyczynowe, substytucyjne, hashitoksykoza

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną gruczołu tarczowego. Jej istotą jest produkcja przez organizm przeciwciał, atakujących i niszczących własną tarczycę. Najważniejszym elementem leczenia jest leczenie substytucyjne, czyli zewnętrzne uzupełnianie hormonów tarczycowych, które w warunkach fizjologicznych powinna produkować zdrowa tarczyca. Pozwala to zapobiec występowaniu objawów i groźnych powikłań niedoczynności tarczycy.

spis treści

1. Jak się leczy chorobę Hashimoto?

W przypadku choroby Hashimoto nie istnieje niestety leczenie przyczynowe. Dotychczas znane preparaty immunomodulujące, takie jak glikokortykosteroidy czy inne leki immunosupresyjne są nieskuteczne w leczeniu tej jednostki chorobowej.

Ma to głównie związek z tym, że mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych nie został do końca poznany. Do tej pory nie udało się wskazać lekarzom konkretnych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie przeciwciał, które niszczą komórki własnego organizmu. Uniemożliwia to zastosowanie leczenia przyczynowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym leczymy Hashimoto?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Leki, takie jak cyklosporyna czy metotreksat, często powodują zmniejszenie produkcji przeciwciał, jednak w przypadku ich odstawienia, dochodzi do wznowy ich wytwarzania i dalszego niszczenia gruczołu. Samo stosowanie leków immunosupresyjnych powoduje natomiast szereg poważnych skutków ubocznych, dlatego też niemożliwe jest ich długotrwałe przyjmowanie.

2. Co to jest leczenie substytucyjne przy chorobie Hashimoto?

Podstawą leczenia choroby Hashimoto jest tzw. leczenie substytucyjne, czyli zewnętrzne uzupełnianie hormonów tarczycowych, czyli tyroksyny. Jego celem jest zapobieganie nieprzyjemnym objawom niedoczynności tarczycy, takim jak osłabienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji czy zaparcia, a także jej powikłaniom.

Choroba Hashimoto jest chorobą długotrwałą, jednak w jej przebiegu występują fazy tzw. eutyreozy, kiedy tarczyca sama produkuje wystarczającą ilość hormonów, a wyniki badań laboratoryjnych są w normie. Niestety choroba Hashimoto ma przebieg przewlekły i nie oznacza to wyleczenia, a prędzej czy później przeciwciała znów zaczną atakować gruczoł.

Leczenie choroby Hashimoto opiera się na substytucji hormonów tarczycy
Leczenie choroby Hashimoto opiera się na substytucji hormonów tarczycy (123RF)

Dlatego też również w okresie eutyreozy, lekarze zalecają stosowanie preparatów tyroksyny. Badania udowodniły, że takie postępowanie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i zmniejsza stan zapalny gruczołu, co można zaobserwować na podstawie wyników laboratoryjnych parametrów stanu zapalnego, takich jak CRP i OB.

3. Co to jest hashitoksykoza?

W przebiegu choroby Hashimoto dochodzi do jej zaostrzeń. W momencie gdy organizm wyprodukuje nagle dużą dawkę przeciwciał, szybko niszczącą sporą część gruczołu tarczowego, dochodzi do zjawiska hashitoksykozy. Polega ona na gwałtownym uwolnieniu dużej ilości hormonów zgromadzonych w gruczole. Prowadzi to do przejściowej nadczynności tarczycy

Chora tarczyca
Chora tarczyca [6 zdjęć]

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym ono tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się

zobacz galerię

Prawidłowym postępowaniem w tej sytuacji jest włączenie leczenia przeciwtarczycowego, mającego na celu blokadę dalszego uwalniania hormonów z gruczołu. Niestety w większości przypadków dochodzi bardzo szybko do odwrócenia sytuacji i nasilenia niedoczynności tarczycy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze