Trwa ładowanie...

Lawina udarów i zawałów. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wskazują winowajcę

 Katarzyna Prus
26.04.2024 18:14
Epidemia udarów od smogu. Ta grupa jest szczególnie narażona.
Epidemia udarów od smogu. Ta grupa jest szczególnie narażona. (Getty Images)

Jakość powietrza w Polsce jest fatalna, a smog może zwiększać ryzyko udaru i zawału. Polscy naukowcy alarmują, że najbardziej zagrożone są młode kobiety.

spis treści

1. Można było uratować 25 tysięcy osób

Zanieczyszczenia powietrza są już czwartą przyczyną przedwczesnych zgonów. Doprowadzają m.in. do rozwoju astmy, miażdżycy, nowotworów i przyspieszają też starzenie się mózgu.

Kolejne dramatyczne doniesienia mają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wyniki badań zespołu dr. hab. n. med. Łukasza Kuźmy opublikowane na łamach "The Lancet" wskazują, że fatalnej jakości powietrze najbardziej szkodzi Polkom w młodym i średnim wieku.

Zobacz film: "Coraz młodsi umierają na zawał i udar"

Naukowcy analizowali przez kilka lat dane 8 mln mieszkańców z pięciu wschodnich województw. Badali wpływ zanieczyszczeń powietrza na choroby układu krążenia - ostre zespoły wieńcowe i udary niedokrwienne.

Smog zagraża przede wszystkim młodym kobietom
Smog zagraża przede wszystkim młodym kobietom (Getty Images)

Autorzy badań twierdzą, że zmniejszając poziom zanieczyszczeń powietrza do tego, który spełnia normy określone przez WHO, można było w ciągu dekady uchronić prawie 25 tys. osób przed zawałem i udarem. Te dane dają tym bardziej do myślenia, że dotyczą tylko wschodniej Polski.

2. Gorszy niż londyński smog

Autorzy badań dowodzą, że powietrze, którym oddychają mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego może szkodzić bardziej niż londyński smog, zwłaszcza jeśli chodzi o negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy,

Nazwa "londyński smog" pochodzi od wyjątkowo silnego smogu, który zimą 1952 roku zabił tam ok. 12 tysięcy osób.

- Nasze badanie podkreśla znaczenie zanieczyszczeń powietrza jako kluczowego czynnika dla zdrowia publicznego nawet na obszarach powszechnie postrzeganych jako wolne od zanieczyszczeń powietrza. Pomimo braku klasycznego przemysłu na tych terenach istnieje tutaj tzw. "polski smog" - rodzaj zanieczyszczenia powstający "wokół komina" - mówi dr hab. n. med. Łukasz Kuźma z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

3. Polki w niebezpieczeństwie

Z badań polskich naukowców wynika, że smog zagraża przede wszystkim kobietom przed 65. rokiem życia. Polki w młodym i średnim wieku są przez to najbardziej narażone na problemy z układem krążenia.

- Postulujemy wprowadzenie miejsca zamieszkania pacjenta i występującego tam średniego poziomu zanieczyszczeń powietrza jako czynnik ryzyka w modelach oceniających ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zachęcamy też lokalne władze i lekarzy do edukowania pacjentów na temat wpływu smogu na ich zdrowie, a pacjentów do korzystania z aplikacji monitorujących stan powietrza - zaznacza dr Kuźma.

Badacze chcieliby stworzyć ogólnodostępne narzędzie online, które pomogłoby oszacować prawdopodobieństwo chorób układu krążenia nie tylko na podstawie wieku i typowych parametrów medycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze