Trwa ładowanie...

Kupujesz mieszkanie na wynajem? Policz, czy to się opłaca

Avatar placeholder
18.12.2013 16:05
Kupujesz mieszkanie na wynajem? Policz, czy to się opłaca
Kupujesz mieszkanie na wynajem? Policz, czy to się opłaca

Coraz większa liczba osób szukających dobrego sposobu na zainwestowanie swoich pieniędzy decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem. Nie zawsze jest to jednak metoda na osiągnięcie stałego dochodu, niewymagającego od nas dużych nakładów czasu i pracy. Warto już na wstępie przeanalizować sytuację na rynku nieruchomości i dokładnie obliczyć, czy ten sposób inwestowania będzie dla nas opłacalny.

spis treści

1. Koszty inwestycji w mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem
Mieszkanie na wynajem

Mieszkanie można kupić nie tylko dla siebie, ale też na wynajem. Warto dowiedzieć się, z czym to się

zobacz galerię

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, należy dokładnie zastanowić się, ile będzie nas to kosztowało. Często nie będziemy mieli możliwości sfinansowania inwestycji ze środków własnych. W takiej sytuacji konieczne będzie wzięcie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

kredytu bankowego na ten cel. Do ceny samego mieszkania należy wtedy doliczyć koszty z nim związane. Dodatkowe środki będą również konieczne w celu dostosowania lokalu do potrzeb osób, którym będziemy chcieli go wynająć. Jeżeli myślimy o mieszkaniu z rynku wtórnego, będą to koszty remontu i wymiany wyposażenia. Mieszkanie deweloperskie trzeba będzie z kolei urządzić i zakupić do niego podstawowe meble. Te elementy już na wstępie zwiększą niezbędny kapitał początkowy, który trzeba będzie zainwestować. Nie warto również od razu decydować się na zakup mieszkania – bardziej opłacalne jest wyszukanie dobrej oferty w stosunkowo niskiej cenie, spowodowanej np. chęcią szybkiej sprzedaży lokalu przez obecnych właścicieli, co ograniczy kapitał początkowy. Od zysków z wynajmu trzeba także odliczyć podatek od najmu nieruchomości oraz koszty związane z okresowymi remontami mieszkania. Warto również na wstępie założyć, że nie uda nam się wynajmować lokalu przez cały czas, co może wpłynąć na osiągane przez nas zyski.

2. Zyski z wynajmowania mieszkania

O tym, czy wynajem mieszkania będzie rentowny, decyduje również sama nieruchomość, którą zdecydujemy się nabyć. O wiele łatwiej jest wynająć mieszkanie w dobrej lokalizacji – w centrum miasta, okolicy uczelni wyższych lub dobrych węzłów komunikacyjnych. Za mieszkanie tego typu trzeba zazwyczaj więcej zapłacić, jednak czynsze w takich dzielnicach również są wyższe. Ważny jest też standard mieszkania, który w dużej mierze wpływa na ostateczne zyski. Przy doborze tych czynników warto zastanowić się, komu chcemy mieszkanie wynajmować. Studenci chętniej wynajmą mieszkanie w dobrej lokalizacji, nawet jeżeli jego standard jest niższy. Inne podejście prezentować będą rodziny, dla których sposób wykończenia mieszkania może być bardziej istotny niż jego ulokowanie w ścisłym centrum. Należy już na wstępie dobrze zastanowić się nad tymi elementami, bo to one zadecydują o tym, ile zapłacimy za mieszkanie, jak dużo zainwestujemy w remont oraz jak wysokiego czynszu możemy się spodziewać. Dedykowanie mieszkania młodym osobom zagwarantuje nam najemców w czasie roku akademickiego, ale może zwiększyć ryzyko dodatkowych remontów oraz problemów z egzekwowaniem czynszu. Z drugiej strony znalezienie chętnych na długoterminowe wynajęcie całego mieszkania zajmie zdecydowanie więcej czasu, zmniejszając tym samym zyski.

Zakup mieszkania pod wynajem, przy sprzyjających warunkach, może zagwarantować zyski wyższe niż na lokatach terminowych czy innych instrumentach finansowych. Jest to jednak inwestycja dosyć ryzykowna, która wymaga bardzo dobrego oszacowania planowanych kosztów i zysków z niej wynikających. Podstawą jest jednak należyte zapoznanie się z rynkiem nieruchomości w konkretnym mieście, co pozwoli nam uniknąć dużych strat finansowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze