Trwa ładowanie...

Kupiłeś? Wyrzuć lub oddaj do sklepu. "Może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów"

Kolejne wycofanie GIS-u. W produkcie wykryto zbyt wysokie stężenie alkaloidów szkodliwych dla zdrowia
Kolejne wycofanie GIS-u. W produkcie wykryto zbyt wysokie stężenie alkaloidów szkodliwych dla zdrowia (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z rynku produktu o nazwie "Pyłek kwiatowy" z powodu przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, które występują dość powszechnie w wielu roślinach. - Spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów – alarmuje GIS.

spis treści

1. Wycofanie "Pyłku kwiatowego". Stwarza zagrożenie dla zdrowia

GIS poinformował, że w badaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w produkcie "Pyłek kwiatowy".

"Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów" - wskazano w komunikacie opublikowanym w poniedziałek.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Alkaloidy pirolizydynowe mogą dostać się do produktów spożywanych przez ludzi na skutek zanieczyszczenia pól uprawnych niektórymi roślinami. Przy zbiorze może dojść do zanieczyszczenia zbóż oraz paszy dla zwierząt gospodarskich. W wyniku tego wykrywa się alkaloidy pirolizydynowe w takich produktach, jak: pieczywo i wyroby ciastkarskie, mleko, sery, jogurty czy mięso.

Podano, że chodzi o produkt "Pyłek kwiatowy" z numerem partii: 26/08/2024 08:36 7/1, którego data minimalnej trwałości to 26.08.2024. Producent produktu jest Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Sp. z o.o. Stróże 235, 33-331 Stróże.

Poinformowano, że "producent podjął działania w celu zwiększenia kontroli surowca w zakresie poziomu alkaloidów pirolizydynowych". "W ramach działań naprawczych producent rozpoczął procedurę wycofania z rynku oraz poinformował odbiorców kwestionowanego towaru" - czytamy w komunikacie GIS.

Zapewniono, że "Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu nadzoruje proces wycofywania prowadzony przez producenta".

Jak zaznacza GIS, "nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu".

(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze