Trwa ładowanie...

Klapki na rzep i japonki idealne na lato - obalamy mit

 Dorota Mielcarek
09.07.2021 17:05
Japonki i klapki wywołują ból karku i szyi
Japonki i klapki wywołują ból karku i szyi (123rf)

Japonki i klapki to obuwie chętnie noszone w upalne dni. Lekkie i przewiewne – czego można chcieć więcej? Ortopedzi biją jednak na alarm. Okazuje się, że to obuwie nadaje się tylko pod prysznic i na plażę, a chodzenie w nim grozi nawet urazem kręgosłupa.

spis treści

1. Dlaczego japonki szkodzą?

Stopy w japonkach są całkowicie odsłonięte. Klapki mają cienką podeszwę, co sprawia, że stopa narażona jest na liczne urazy. Zakładając je, lepiej unikać nierównych i mokrych powierzchni.

- Pod żadnym pozorem nie powinno się w nich chodzić na co dzień. One nie są testowane. Cięgle uciekają ze stóp. Gdy jest gorąco, to trzeba kupić przewiewne obuwie. Dla zdrowia będzie to znacznie lepsze – mówi Janusz Karwowski, ortopeda. - Japonki? To nawet nie jest obuwie. Nadają się na plażę, żeby zabezpieczyć stopę przed gorącym piaskiem. One nawet przed szkłem nie chronią, bo układają się w nienaturalny sposób i często pięta ma styczność z chodnikiem i piaskiem, czyli z brudem, fekaliami i bakteriami - dodaje.

Zobacz film: "Japonki mogą trwale uszkodzić stopy"

Osoby z cukrzycą powinny wystrzegać się noszenia obuwia, które naraża stopy na otarcia. Każda rana będzie się długo goić, a to może prowadzić do infekcji.

Klapki Kubota to hit (archiwum prywatne)
Klapki Kubota to hit (archiwum prywatne)

Żeby utrzymać japonki na stopie, palce zmuszone są do wykonywania dodatkowych ruchów. Ich ciągłe zaciskanie może powodować wady postawy, przeciąża mięśnie, a stopę naraża na urazy. Ortopedzi zabraniają sportowcom chodzenia w klapkach.

- Mając na stopach klapki nie stawiamy pewnych kroków, palce są przykurczone. Do mojego gabinetu trafiają często panowie z urazami. Powód? Grali w piłkę z dzieckiem w klapkach. Po pierwsze - to musi boleć, a po drugie można nawet zerwać ścięgna. Mnóstwo kontuzji spowodowanych jest zakładaniem nieodpowiedniego obuwia – wyjaśnia ortopeda.

Klapki utrzymują stopy w nienaturalnej pozycji. Ciągły przykurcz palców może być powodem powstawania deformacji, takich jak haluksy lub palec młotkowy.

Konsekwencją długotrwałego noszenia japonek jest także ból kręgosłupa i szyi. Obciążona jest nie tylko stopa, ale także kolana, biodra i kręgosłup na całym odcinku.

- Należy spodziewać się bólu. Osoby otyłe odczują go szybciej – komentuje Karwowski.

Na klapkach jest mnóstwo bakterii. Średnio 18 tys. na parę, w tym gronkowiec złocisty i bakterie fekalne. Klapki należy starannie czyścić i myć stopy po każdym przyjściu do domu. Pozwoli to uniknąć np. grzybicy.

2. Najczęstsze urazy stóp spowodowane noszeniem klapek

Zapytaliśmy internistę, z jakimi urazami stóp spowodowanymi noszeniem klapek ma na co dzień do czynienia.

- To zależy od pogody – śmieje się lekarz. - Jak pada, to są to zwykle brzydkie otarcia. Pacjenci często tłumaczą, że się poślizgnęli i przewrócili, co skutkuje wieloma ranami, większymi i mniejszymi. Klapki nie mają żadnej powierzchni antypoślizgowej. Podczas upałów to odparzenia między palcami i szkło wbite w stopę.

Do wypadków dochodzi często, pacjenci nie chcą powiedzieć, co się dokładnie stało. Podczas wakacji ok. 30 proc. złamań kończyn spowodowanych jest doborem nieodpowiedniego obuwia. Co prawda delikatne japonki pasują do zwiewnej sukienki, jednak trzeba w nich kontrolować każdy krok i uważać na wiele zagrożeń.

3. Czy japonki są z Japonii?

Najstarsze zachowane japonki nie pochodzą wcale z kraju Kwitnącej Wiśni, a z Egiptu. Cenione były już w starożytności przez Meksykanki i Chinki. Dopiero z Chin powędrowały do Japonii, gdzie nazywa się je zori.

Do Europy trafiły z żołnierzami walczącymi w II Wojnie Światowej. Wojacy przywozili je jako pamiątki. Błyskawicznie zyskały popularność. Noszą je największe gwiazdy, niezależnie od płci. Znajdziemy je na nogach zarówno Taco Hemingwaya, jak i Jennifer Lopez. Dziś wytwarza się je z tworzywa sztucznego, jednak starożytne Egipcjanki miały klapki splecione z traw i skór.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze