Trwa ładowanie...

Ks. Isakowicz-Zaleski ma raka prostaty. "Stwierdzono u mnie nowotwór. Nie w tym jest problem"

 Karolina Rozmus
27.02.2023 13:54
Duchowny apeluje do Polaków
Duchowny apeluje do Polaków (East News)

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski ujawnił, że choruje na raka prostaty. Mówi wprost, że o nowotworze dowiedział się przypadkiem i apeluje o to, by badać się regularnie. Ma też kilka wniosków na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

spis treści

1. Duchowny zmaga się z nowotworem

- Stwierdzono u mnie nowotwór. Nie w tym jest problem. Jestem człowiekiem wierzącym. Znam dziesiątki ludzi, którzy wychodzą z tej choroby – mówił duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego w rozmowie z portalem RP.pl.

Przyznał, że największym problemem jest stan polskiej ochrony zdrowia, który utrudnia skuteczne i szybkie leczenie choroby nowotworowej. Duchowny doszedł do niepokojących wniosków na ten temat.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

- Teoretycznie niby wszystko jest poukładane, ale w praktyce są gigantyczne kolejki do lekarza, wręcz absurdalne terminy. A równocześnie prywatne kliniki działają. Jak ktoś jest bogaty, to bardzo szybko może otrzymać pomoc. Jak ktoś nie ma tych pieniędzy, a jeszcze nie daj Boże układów, to nie – dodaje.

Podkreśla, że ten problem ma również przełożenie na nastroje społeczne.

- Nie ma poczucia bezpieczeństwa, że zostanie się przyjętym w normalnym czasie do lekarza. A w Polsce jest ogromny wskaźnik umieralności. Gdyby to było inaczej zorganizowane, to może ci ludzie by żyli – mówi.

2. Rak prostaty w Polsce

- Polska nie jest w czołówce sukcesów terapii nowotworowych, w zakresie żadnego nowotworu pod względem pięcioletniej przeżywalności raka nie jesteśmy w czołówce światowej ani nawet europejskiej – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr nauk. farm. Leszek Borkowski, prezes zarządu fundacji "Razem w Chorobie".

- To sprawia, że pacjenci są zrozpaczeni i zagubieni w systemie – dodaje ekspert.

Wcześnie wykryty rak prostaty dobrze poddaje się leczeniu
Wcześnie wykryty rak prostaty dobrze poddaje się leczeniu (Getty Images)

Zachorowalność na nowotwory rośnie na całym świecie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w polskiej populacji liczba zachorowań i zgonów wzrosła dwuipółkrotnie od lat 60. XX wieku, nowotwory odpowiadają również za 25 proc. wszystkich zgonów.

Rak gruczołu krokowego w Polsce jest nowotworem dominującym tuż obok raka płuc. Odpowiada za 20 proc. zachorowań na raka i dziesięć proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych. To oznacza, że każdego roku ponad pięć tysięcy mężczyzn umiera na raka prostaty.

Jednym ze sposobów, by zmniejszyć te drastyczne statystyki, jest m.in. zgłaszanie się na profilaktyczne badania. Należą do nich badanie fizykalne per rectum, oznaczenie stężenia PSA czy wreszcie badanie histopatologiczne fragmentu tkanki pobranej z prostaty.

Do badań zachęca właśnie ks. Isakowicz-Zaleski.

- Panu Bogu dziękuję, że się dowiedziałem. Uciekanie od badań to nie tylko wyrządzanie sobie krzywdy, ale to również jest to pewna odpowiedzialność, która wynika z piątego przykazania i troski o własne zdrowie. Takie doświadczenie szpitalne przekonuje mnie, że trzeba mieć odwagę powiedzieć sobie prawdę, kiedy jest się chorym – dodał.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze