Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wyższy poziom sodu we krwi u pacjentów z COVID-19 zwiększa ryzyko niewydolności oddechowej i zgonu? Nowe badania

Wyższy poziom sodu we krwi u pacjentów z COVID-19 zwiększa ryzyko niewydolności oddechowej i zgonu
Wyższy poziom sodu we krwi u pacjentów z COVID-19 zwiększa ryzyko niewydolności oddechowej i zgonu (Getty Images)

"Nieprawidłowy poziom sodu to większe ryzyko śmierci na COVID-19" - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu College London. Brytyjskie doniesienia potwierdzają polscy naukowcy, choć jak zaznaczają, nie jest to jedyny parametr, który bierze się pod uwagę przy szacowaniu ryzyka rozwoju ciężkiego zespołu niewydolności oddechowej. - Każdy hospitalizowany pacjent z COVID-19 ma oznaczane w badaniach podstawowych stężenie sodu - mówi prof. Krzysztof Jerzy Filipiak, specjalista chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

spis treści

1. Szczegóły badania

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii opublikowało czasopismo medyczne "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". W analizie wzięło udział 488 dorosłych z COVID-19 przyjętych do dwóch londyńskich szpitali w ciągu 8 tygodni ubiegłego roku. Średnia wieku 277 mężczyzn i 211 kobiet wynosiła 68 lat, a ich średni pobyt w szpitalu to 8 dni.

Niemal 32 proc. tych, u których wykryto niski poziom sodu w momencie przyjmowania na oddział, wymagało podłączenia do respiratora. Wśród osób z prawidłowym stężeniem sodu podłączenia do aparatury wymagało 17,5 proc.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

Z badań wynika, że w przeciwieństwie do nadmiaru sodu we krwi niski poziom tego pierwiastka nie miał związku ze zwiększonym ryzykiem zgonu w czasie hospitalizacji. Dane dotyczące zgonów dowodzą, że wśród pacjentów z wysokim poziomem sodu zmarło prawie 56 proc. Wśród osób z poziomem sodu w normie odsetek ten stanowił 21 proc.

2. Pomiary poziomu sodu we krwi

Jak mówił koordynator badania dr Ploutarchos Tzoulis z University College London:

"Nasze badanie po raz pierwszy pokazuje, że pacjenci zgłaszający się do szpitala z COVID-19 i niskim poziomem sodu są dwukrotnie bardziej narażeni na intubację lub inne sposoby zaawansowanego wspomagania oddychania, niż osoby z normalnym stężeniem sodu w organizmie. Za to chorzy, u których odnotowano wysoki poziom sodu, są trzy razy bardziej zagrożeni zgonem niż ci z poziomami prawidłowymi" - powiedział główny autor badań.

Jak podkreśla dr Tzoulis, pomiary stężenia sodu we krwi mogą więc informować lekarzy o tym, którzy pacjenci z COVID-19 mają wyjątkowo duże ryzyko pogorszenia stanu zdrowia i śmierci.

"Poziom tego pierwiastka powinien być ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji, czy chora osoba wymaga przyjęcia do szpitala oraz, czy powinna być monitorowania na oddziale intensywnej terapii" - precyzował lekarz.

3. Prof. Filipiak o pacjentach z podwyższonym i zaniżonym poziomie sodu

Główny autor badania podkreśla, że także utrata płynów może prowadzić do wysokiego stężenia sodu. Z tego względu zapobieganie odwodnieniu u chorych przyjmowanych do szpitala z powodu COVID-19 jest niezwykle ważne.

Prof. Krzysztof Jerzy Filipiak, specjalista chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdza, że zależność jest widoczna także u polskich pacjentów.

- Każdy hospitalizowany pacjent z chorobą COVID-19 ma oznaczane w badaniach podstawowych stężenie sodu. Od dawna wiemy o gorszym rokowaniu pacjentów z hiponatremią (stan niedoboru sodu we krwi - przyp.red.), jak i hipernatremią (zwiększenie stężenia sodu we krwi - przyp.red.) w innych chorobach - zauważa prof. Filipiak

- Nie przywiązywałbym aż takiej wagi do tego brytyjskiego doniesienia. Wiemy, że w większych populacjach pacjentów wykazano już o wiele większą wartość predykcyjną takich parametrów oznaczanych przy przyjęciu jak: D-dimery, troponina, odsetek limfocytów, interleukina-6, białko CRP, ferrytyna czy mleczany. To te substancje mówią nam więcej o rokowaniu pacjenta z COVID-19 niż osoczowe stężenia sodu - podsumowuje lekarz.

Niedobór sodu jest charakterystyczny również dla innych chorób, m.in niewydolności serca, marskości wątroby i chorób nerek. W niedoborach poziomu sodu dochodzi do rozcieńczenia krwi, co objawia się obrzękami i opuchlizną.

Objawy zbyt wysokiego poziomu sodu to m.in. brak apetytu, nudności, wymioty, duże pragnienie, nadciśnienie czy drgawki. Pacjenci, którzy zauważą u siebie podobne objawy, powinni jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze