Trwa ładowanie...

Konsekwencje wysokiego cholesterolu. Mogą prowadzić nawet do amputacji kończyn

Avatar placeholder
14.11.2021 17:54
Ciężka dyslipidemia. Choroba może doprowadzić do amputacji nogi
Ciężka dyslipidemia. Choroba może doprowadzić do amputacji nogi (Getty)

Badania potwierdzają, że zaburzenia gospodarki lipidowej powodują rozwój miażdżycy, a także chorób układu sercowo-naczyniowego. Mogą doprowadzić do ciężkiej postaci dyslipidemii, w wyniku której może dojść do amputacji kończyn.

spis treści

1. Jakie są oznaki ciężkiej dyslipidemii?

Dyslipidemia to szerokie pojęcie, w dużym uproszczeniu oznaczające chorobę powodującą zaburzenia gospodarki lipidowej.

Lipoproteiny są związkami złożonymi z białek i lipidów. Ich zadaniem jest transportowanie cholesterolu niezbędnego do produkcji kwasów żółciowych i hormonów sterydowych, ponadto rozprowadzają trójglicerydy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. To:

Zobacz film: "Badanie poziomu przeciwciał"
  • HDL nazywane dobrym cholesterolem,
  • LDL nazywane złym cholesterolem,
  • VLDL,
  • chylomikrony.

Kiedy poziom lipidów we krwi jest zbyt duży lub zbyt niski, diagnozuje się zaburzenia metaboliczne, czyli właśnie dyslipidemię.

Pięć oznak "ciężkiej" dyslipidemii:

  • skurcze nóg podczas ćwiczeń,
  • rany na palcach, stopach lub nogach,
  • drętwienie nóg,
  • wypadanie włosów na stopach i nogach.

Skutkiem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu jest również PAD - choroba tętnic obwodowych. Jest to grupa schorzeń naczyń tętniczych ciała. Choroby te przebiegają ze zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnic obwodowych i spowodowane są przez miażdżycę, stany zapalne tętnic, zakrzepy lub zatory.

Jednym z charakterystycznych objawów PAD i dyslipidemii są skurcze mięśni nóg podczas ćwiczeń. Mogą pojawić się także rany na palcach, stopach lub nogach.

Niektórzy mogą odczuwać drętwienie kończyn oraz skarżyć się na wypadanie włosów na nogach. Osoby z zaawansowaną chorobą tętnic obwodowych będą odczuwać ból nóg przez cały czas, nie tylko podczas ćwiczeń. Ponadto mogą odczuwać drętwienie, osłabienie i chłód w dolnej części nogi lub stopy.

2. Dyslipidemia może doprowadzić do amputacji kończyn

Trudno gojące się kończyny z powodu urazu lub infekcji mogą przejść w gangrenę (inaczej zgorzel gazowa). Jest to choroba zakaźna, będąca następstwem zatrucia toksyną beztlenowych laseczek zgorzeli gazowej (clostridium perfringens), która może doprowadzić do amputacji kończyn.

href="https://testzdrowia.abczdrowie.pl/test/">a>

Dyslipidemia w połączeniu z nadciśnieniem tętniczym, otyłością i insulinoopornością może być groźna dla naszego organizmu. Zwiększa ryzyko ciężkiej choroby tętnic obwodowych, powstania zgorzeli oraz amputacji kończyn.

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę tętnic obwodowych, to powinieneś jak najszybciej pójść do przychodni lekarskiej.

W przypadku zdiagnozowania PAD, najprawdopodobniej zostanie wdrożone leczenie, które będzie polegało na przyjmowaniu leków i zmianę stylu życia.

Warto jest prowadzić zdrowy styl życia, który uchroni nas przed chorobami. Zaleca się wyjście na 30 minutowy spacer oraz jedzenie więcej owoców i warzyw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze