Trwa ładowanie...

Kolorowa iluzja optyczna. Widzisz odcienie zielonego czy niebieskiego?

Avatar placeholder
28.11.2018 09:03
kolorowa iluzja optyczna
kolorowa iluzja optyczna (dailymail.co.uk)

Naukowcy z Optical Express przygotowali quiz, który wywołał poruszenie wśród ankietowanych. Optycy zestawili obok siebie prostokąty w odcieniu niebieskiego oraz zielonego i poprosili o określenie kolorów prostokątów. Kolorowa iluzja optyczna podzieliła odpowiadających.

Kolorowa iluzja optyczna. Widzisz zielony czy niebieski?
Kolorowa iluzja optyczna. Widzisz zielony czy niebieski? (dailymail.co.uk)

1. Niebieski czy zielony?

Kolorowa iluzja optyczna składa się z 5 umieszczonych obok siebie prostokątów w odcieniach zieleni i błękitu. Są one bardzo do siebie podobne. Optycy poprosili, żeby ankietowani powiedzieli, czy poszczególne prostokąty pochodzą od koloru zielonego czy niebieskiego.

Test miał na celu pokazanie, że każdy z nas indywidualnie postrzega odcienie i barwy. Najwięcej kłopotów sprawił kolor znajdujący się pod numerem 4. Jest to odcień zastrzeżony dla firmy produkującej biżuterię. Tiffany Blue, bo o nim mowa, jest odcieniem zieleni. 40 proc. osób wskazało, że jest to odcień błękitu.

Zobacz film: "Badanie oczu pozwala wcześnie wykryć demencję"

Fakt, że nie rozpoznajemy subtelnych różnic między odcieniami nie znaczy, że mamy problemy z rozróżnianiem kolorów. Nasz mózg postrzega kolor na swój indywidualny sposób.

2. Jak mózg interpretuje odcienie?

To jak postrzegamy kolory w dużej mierze zależy od percepcji naszego mózgu. Światło, wpadając do oka, przechodzi przez soczewkę i koncentruje się na siatkówce. Następnie przetwarzane jest w sygnał elektryczny, który przemieszcza się wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu.

Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok
Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok [6 zdjęć]

Dieta uboga w składniki odżywcze nie służy naszym oczom. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak

zobacz galerię

Mózg dokonuje własnej interpretacji sygnału, co sprawia, że każda osoba postrzega kolor nieco inaczej. Dodatkowo nasze postrzeganie danego odcienia zmienia się wraz z otoczeniem, w którym dana barwa się znajduje. Łatwiej rozpoznać kolory przeciwstawne niż te, które mają bardzo podobny odcień.

3. Odpowiedź na pytanie

Skoro postrzeganie barwy jest indywidualną sprawą, jak odpowiedzieć na pytanie, w jakim kolorze są poszczególne prostokąty? Jedynym sposobem jest sprawdzenie spektrum RGB, które rozkłada każdy kolor na kompozycję czerwonej, zielonej i niebieskiej wiązki światła.

Kolorowa iluzja optyczna
Kolorowa iluzja optyczna (dailymail.co.uk)

Tak przedstawiają się wyniki RGB dla tych pięciu odcieni:

  1. R23, G103, B150 - co sprawia, że odcień jest niebieski.
  2. R0, G122, B116 - co sprawia, że odcień jest zielony.
  3. R118, G195, B230 - co sprawia, że odcień jest niebieski.
  4. R113, G208, B197 - co sprawia, że odcień jest zielony.
  5. R35, G151, B128 - co sprawia, że odcień jest zielony.

Zgadzacie się z tym?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze