Trwa ładowanie...

"Najdroższe cukierki na świecie". Kolagen w proszku, żelkach, kropelkach - czy to działa?

Avatar placeholder
06.05.2020 13:16
Kolagen w proszku zyskuje coraz więcej zwolenników
Kolagen w proszku zyskuje coraz więcej zwolenników (iStock)

Kolorowe żelki, tabletki, pięknie zapakowany proszek do rozpuszczenia w ulubionym smoothie, napoje czy kropelki o smaku truskawkowym - dziś kolagen jest dostępny w wielu formach, a na jego punkcie zwariowali zarówno starsi, jak i młodsi. Dostępne są wersje bezglutenowe, bezlaktozowe, bez GMO. Polecają go celebrytki i influencerki na swoich Instagramach. A co o takiej suplementacji sądzą eksperci?

1. Czy kolagen pomaga na stawy?

Kolagen odgrywa istotną funkcję budulcową w naszym organizmie. Jest białkiem będącym jednym z głównych składników tkanki łącznej, budującym skórę, kości, zęby, chrząstki czy ścięgna. Wiek rządzi się swoimi prawami i niestety wraz z nim chrząstki stawowe stają się coraz mniej odporne na wszelkiego rodzaju urazy.

Według badań TNS Polska, blisko 60 proc. seniorów w Polsce narzeka na ból stawów, z którym próbuje sobie poradzić na własną rękę, kupując preparaty z kolagenem. Czy to pomoże?

Dr Bartłomiej Kacprzak, lekarz ortopeda, ma sceptyczny stosunek do suplementacji kolagenu na te dolegliwości.

Zobacz film: "Dlaczego warto stosować okłady z liści kapusty?"
Kolagen w proszku nie pomoże stawom zdaniem ortopedy
Kolagen w proszku nie pomoże stawom zdaniem ortopedy (iStock)

- Nasze ciało to woda i wiązania kolagenowe, które tworzą nasze ścięgna, więzadła oraz wchodzą w skład naszych powierzchni stawowych. Logicznie patrząc, łykając kolagen powinniśmy być wiecznie młodzi i zdrowi... Jednak biologia zaprogramowała nas inaczej i odnawialność naszego ciała jest ograniczona - wyjaśnia lekarz. - Nasz organizm czerpie paliwo i produkty mu potrzebne z żywności. Sztuczne formy kolagenu są nieprzyswajalne. Poza tym coś, co ma się wchłaniać w przewodzie pokarmowym i naprawić chrząstkę czy więzadło, nie ma takiego stężenia i przyswajalności. Mamy kilkanaście form kolagenu o różnej strukturze, możemy medycznie w miarę dobrze stymulować miejscowo tworzenie się nowych wiązań, podając zastrzyki. Mogą one w nieznaczny sposób wspomóc proces regeneracji, ale to tylko jeden z wielu elementów odnowy naszego ciała - wyjaśnia specjalista.

Zatem zdaniem lekarza ortopedy, na zdrowie naszych stawów nie wpłynie w żadnej mierze stosowanie kolagenu czy to w proszku, żelkach, czy w tabletkach. To po prostu pieniądze wyrzucone w błoto.

- Suplementacja doustna to najdroższe cukierki na świecie bez recepty. Nic nie wnoszą w profilaktykę. Nasz organizm potrzebuje aktywności fizycznej i higieny życia, bo dopiero to stymuluje tworzenie kolagenu i regeneruje nasze ciało – dodaje lekarz ortopeda.

A skoro pomóc nie pomoże, to czy może zaszkodzić?

- Na portfel i budżet przeciętnego zjadacza chleba - z pewnością tak – odpowiada przekornie dr Kacprzak.

2. Czy suplementacja kolagenu poprawia kondycję naszej skóry i hamuje proces powstawania zmarszczek?

Spadek poziomu kolagenu w skórze następuje już od 30. roku życia. To wtedy zaczyna ona tracić jędrność i pojawiają się pierwsze zmarszczki oraz problemy z wypadaniem włosów.

Wiele osób, żeby zahamować ten proces sięga po – ich zdaniem – najlepszy suplement na skórę, włosy i paznokcie, czyli kolagen. Dziś jest dostępny w różnych formach, opakowaniach, smakach, zapachach i cenach - mniej lub bardziej przystępnych. Za opakowanie 60 g kolagenu zapłacimy ok. 12 złotych. Te większe i droższe kosztują nawet kilkaset.

W reklamach poleca się go osobom w każdym wieku, a gwiazdy na Instagramie chwalą sobie jego działanie odmładzające. Ile w tym prawdy?

Zdaniem dr n. med. Julity Zaczyńskiej–Janeczko, lekarza medycyny estetycznej i dermatologa – kolagen jest niezmiernie ważny.

- Nie ulega wątpliwości, że stosowanie suplementów z kolagenem pobudza procesy naprawy i odnowy komórek. Peptydy kolagenowe (glicyna, prolina, hydroksyprolina, hydroksylizyna) stymulują aktywność komórek chrzęstnych i wzmagają syntezę kolagenu typu II. Dochodzi do zwiększenia gęstości tkanek oraz poprawy procesów wchłaniania substancji mineralnych. Spożywanie kolagenu przyczynia się do zwiększenia elastyczności i napięcia skóry, spłyca zmarszczki, zmniejsza łamliwość paznokci, włosów oraz wzmacnia tkankę kostną i chrzęstną - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Julita Zaczyńska–Janeczko.

Kolagen wpływa na wygląd i kondycję skóry
Kolagen wpływa na wygląd i kondycję skóry (iStock)

Zatem w jakiej formie zażywanie kolagenu będzie dla nas najkorzystniejsze?

- Najlepiej przyjmować kolagen w postaci prostej tj. aminokwasów, ponieważ taka forma jest najlepiej przyswajalna przez organizm. Szukajmy zatem preparatów, które są bogate w aminokwasy budujące kolagen tj. glicynę, l-prolinę i l-lizynę. Warto sięgać także po suplementy, które zawierają hydrolizat kolagenu oraz witaminę C, wspomagajacą jego syntezę – tłumaczy lekarz.

Po 30. roku życia poziom kolagenu w organizmie spada
Po 30. roku życia poziom kolagenu w organizmie spada (iStock)

Tymczasem działanie preparatów z kolagenem można wesprzeć i uzyskać jeszcze lepszy efekt odmładzający. Jak?

- Dla efektu odmłodzenia skuteczne jest także stosowanie preparatów z retinolem (pochodna witaminy A), który prowadzi do zwiększenia gęstości i wzmocnienia skóry – zauważa ekspert. - Produkcję kolagenu w organizmie można także podkręcić zabiegami estetycznymi, które zwiększają napięcie i elastyczność. Zalicza się do nich m.in.: lasery frakcyjne, radiofrekfencję mikroigłową, ultradźwięki, mezoterapię mikroigłową i igłową czy też peelingi chemiczne – wylicza dr n.med. Julita Zaczyńska –Janeczko.

Jedno jest pewne, zanim zdecydujemy się sięgnąć po jakikolwiek suplement, warto skonsultować to z lekarzem i dokładnie zapoznać się z ulotką, która zawiera przeciwskazania, dawkowanie oraz informacje o możliwych działaniach niepożądanych stosowania danego preparatu.

- Do suplementacji kolagenu należy podchodzić z umiarem, ponieważ organizm nie może funkcjonować tylko poprzez przyjmowanie białka i aminokwasów – dodaje dr n. med. Julita Zaczyńska–Janeczko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze