Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Kocanka piaskowa - właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
22.03.2022 16:57
Kocanka – właściwości, zastosowanie, olej, napar
Kocanka – właściwości, zastosowanie, olej, napar (Adobe Stock)

Kocanka piaskowa jest jednym z najczęściej polecanych ziół dla osób z problemami wątrobowymi. Kwiat tej rośliny wykazuje szereg właściwości zdrowotnych: ma właściwości bakteriobójcze, przeciwstarzeniowe, antywirusowe, przeciwzapalne. Picie naparów lub odwarów z zastosowaniem tego zioła wspomaga oczyszczanie wątroby - to przede wszystkim zasługa flawonoidów. W usuwaniu toksyn pomagają również właściwości moczopędne rośliny. Czym kocanka piaskowa różni się od takich gatunków jak kocanka włoska czy włochata? Jakie jest zastosowanie kocanki piaskowej? Jak wyglądają poszczególne kwiatostany kocanek?

spis treści

1. Czym jest kocanka piaskowa?

Kocanka piaskowa (z łac. Helichrysum arenarium) jest rośliną, która występuje dziko w większości krajów europejskich oraz na Syberii. Ziele występuje na obszarach Krasnojarska, Omska czy Ałtaju. W Polsce można je spotkać na wydmach, nieużytkach, terenach podleśnych, terenach przydrożnych oraz urwiskach. Kocanka piaskowa preferuje dobrze nasłonecznione, piaszczyste i suche gleby.

Kwiat kocanki piaskowej jest koloru żółto-pomarańczowego, jednak niektóre koszyczki wpadają w odcień bladożółty lub purpurowy. Kwiaty znajdujące się na brzegach rośliny są kwiatami żeńskimi, z kolei te wewnętrzne, porastające w jednym szeregu są kwiatami obupłciowymi. Na całej roślinie znajdują się srebrzyste włoski. Ziele kocanki osiąga maksymalnie trzydzieści centymetrów wysokości. Cechą charakterystyczną jest jego popielatoszary odcień.

2. Najczęściej uprawiane gatunki

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"

Polacy bardzo chętnie uprawiają na swoich balkonach czy podwórkach kocanki ogrodowe, które w terminologii łacińskiej funkcjonują jako Helichrysum bracteatum Andrews. Potocznie rośliny te nazywane są nieśmiertelnikami, suszkami lub suchołuskami. Nie tylko w naszym kraju, ale niemal na całym świecie hodowane są w celach ozdobnych przez miłośników kwiatów.

Kocanka ogrodowa doskonale nadaje się na balkon, ale można uprawiać ją również w swoim przydomowym ogrodzie. Zwykle osiąga od czterdziestu do około dziewięćdziesięciu centymetrów wysokości. Porastają ją podługowato-lancetowe liście. Jej kwiaty mogą przybierać odcień herbaciany, różowy, żółty, biały, bordowy, pomarańczowy. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w połowie lipca.

Drugim najchętniej uprawianym gatunkiem jest pochodząca z kontynentu afrykańskiegokocanka włochata. Cechą charakterystyczną rośliny są nieco zaokrąglone, gęste liście w kolorze srebrnozielonym. Pędy osiągają około stu centymetrów.

Kocanki włochate i ich uprawa. Balkonowa kocanka najczęściej uprawiana jest w pojemnikach. Kocanki włochate doskonale nadają się do obsadzania z innymi roślinami ozdobnymi. Można je łączyć na przykład z białymi, różowymi, czerwonymi czy żółtymi chryzantemami.

Polacy w swoich ogrodach sadzą nie tylko kocankę ogrodową, ale również kocankę włoską. Kocanka włoska (Helichrystum italicum) wydziela charakterystyczny, ziołowy aromat, z tego powodu porównywana jest do maggi oraz do popularnej w Indiach przyprawy curry. Ta jednoroczna roślina z powodzeniem może być uprawiana w domowym ogródku lub na balkonie – w doniczce. Kocanka włoska osiąga maksymalnie sześćdziesiąt centymetrów wysokości. Jej pędy tworzą pogrupowane kępki. Zioło posiada nieduże kwiatki koloru żółtego.

Jakie zastosowanie ma kocanka włoska? Okazuje się, że ten gatunek może być wykorzystywany zarówno w kosmetyce, jak i medycynie naturalnej. Przeciwdziała chorobom skórnym, ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające oraz antygrzybicze. Kocanka włoska w kuchni również jest wykorzystywana. Stanowi ona doskonały zamiennik przypraw, ze względu na swój ciekawy, ziołowy zapach.

3. Właściwości kocanki piaskowej

Kocanka piaskowa wykazuje szereg właściwości leczniczych. Dobroczynne działanie rośliny doceniano już w czasach średniowiecza. Kwiaty rośliny stanowiły naturalne lekarstwo na problemy wątrobowe. Wykorzystywano je również jako środek wspomagający trawienie. Kwiatostan kocanki piaskowej zawiera między innymi olejek eteryczny, garbniki roślinne, karetonoidy, związki flawonowe, chalkony, kwas kawowy, kwas syryngowy, kwas kumarowy, fitosterole, eskuletynę, skopoletynę, umbeliferon, kwas trójterpentowy, zwany kwasem ursolowym.

Ziele kocanki piaskowej wykazuje wykazuje właściwości przeciwbólowe, wygładzające, nawilżające, przeciwtrądzikowe, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe, antybakteryjne, antygrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Jest doskonałym środkiem na blizny, siniaki, krosty, krwotoki.

4. Zastosowanie kocanki piaskowej

Jakie jest najczęstsze zastosowanie kocanki piaskowej? Okazuje się, że jest to zastosowanie lecznice. Kocanka ma zbawienny wpływ na wątrobę oraz problemy trawienne. Wspomaga leczenie wątroby, wytwarzanie żółci, przynosi ulgę w stanach skurczowych i stanach zapalnych wątroby. Kocanka wspomaga trawienie, działa odtruwająco i moczopędnie.

Kocanka działa rozkurczowo, jest stosowana w zapaleniu dróg moczowych, nerwicach żołądka oraz w kamicy żółciowej i po operacjach dróg żółciowych. Roślina poprawia także apetyt. Znaleźć ją możemy w wielu preparatach farmaceutycznych oraz kosmetycznych. Za jedno opakowanie suszu rośliny marki Ziółko trzeba zapłacić około pięciu złotych. Firmy kosmetyczne wykorzystują roślinę do produkcji naturalnych hydrolatów.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy [7 zdjęć]

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki

zobacz galerię

4.1. Olej z kocanki piaskowej

Olej z kocanki piaskowej jest stosowany w pielęgnacji skóry, ponieważ bardzo szybko się wchłania. Jest stosowany w kosmetykach do cery wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej. Olej z kocanki może być stosowany również w kosmetykach spowalniających proces starzenia się skóry.

Do wykonania wyciągu olejowego z kocanki potrzebne są świeże bądź suszone kwiaty kocanki, oliwa z oliwek bądź inne oleje. Proporcje, które powinny być zachowane w przygotowywaniu wyciągu olejowego powinny być w stosunku 1:1 bądź 1:2.

Zioło kocanka piaskowa zwalcza wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Warto ją stosować, ponieważ:

  • niweluje opuchlizny, zwane obrzękami,
  • przyspiesza zanik siniaków, zaczerwienień i krwiaków powstałych po stłuczeniach,
  • minimalizuje ryzyko tworzenia się blizn i przyspiesza redukcję istniejących,
  • uśmierza ból,
  • hamuje krwawienie przy zranieniach,
  • stymuluje regenerację naskórka,
  • pomaga w walce z trądzikiem różowatym,
  • zwalcza wolne rodniki,
  • opóźnia procesy starzenia się skóry,
  • działa nawilżająco i wygładzająco,
  • wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową

4.2. Napar ziołowy z kocanki piaskowej

Do poprawy pracy wątroby przyczyni się też kocanka w formie naparu. Do przygotowania naparu z kocanki potrzebne nam będą:

  • suszona kocanka - jedna łyżka,
  • 1 szklanka wody.

Przygotowanie naparu z kocanki piaskowej wygląda następująco: łyżkę suszonej kocanki zalej szklanką wody i doprowadź do wrzenia. Odstaw do ostygnięcia i odcedź. Pij wieczorem 2-3 razy w tygodniu przez 3 tygodnie.

5. Przeciwwskazania do stosowania kocanki

Choć kocanka słynie ze swoich cennych właściwości zdrowotnych, nie wszyscy mogą po nią sięgać. Roślina nie jest polecana osobom borykającym się z nadwrażliwością na rośliny z rodziny astrowatych. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania kocanki jest niedrożność dróg żółciowych, objawiająca się zaburzeniami transportu żółci do przewodu pokarmowego. Stosowanie naparów czy oleju z kocanki nie jest również wskazane u pacjentów cierpiących na kamicę dróg żółciowych. Istotnym przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz okres laktacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze