Trwa ładowanie...

Kleszcz się urwał? Oto co musisz jak najszybciej zrobić

 Paula Jakubasik
20.04.2024 10:44
Urwany kleszcz. Co należy zrobić?
Urwany kleszcz. Co należy zrobić? (Getty Images)

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą być źródłem wielu problemów. Przede wszystkim przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Niestety w trakcie usuwania może dojść do urwania fragmentu ich ciała. Co należy wtedy zrobić?

spis treści

1. Część kleszcza została w skórze

Może zdarzyć się sytuacja, że podczas usuwania kleszcza pod skórą pozostaną jego niewielkie fragmenty, takie jak część otworu gębowego lub żądło. Wówczas wiele osób zastanawia się, czy szukać pilnej wizyty lekarskiej lub jechać do weterynarza (w przypadku zwierząt).

Okazuje się, że rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze. Wystarczy dokładnie zdezynfekować miejsce, w które wbił się kleszcz, za pomocą preparatów, takich jak Octenisept (również u zwierząt). Następnie należy uzbroić się w cierpliwość, organizm w ciągu kilku dni powinien usunąć ciało obce.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Jednak sytuacja komplikuje się w momencie, gdy pod skórą zostaje cała głowa kleszcza, razem z gruczołami ślinowymi. Można podjąć próbę wyjęcia fragmentu przy użyciu pęsety, ale jeśli ten sposób zawiedzie, konieczne będzie skorzystanie z pomocy lekarza.

Specjaliści ostrzegają przed samodzielnym usuwaniem kleszcza przy użyciu igły, wykałaczki lub innych domowych metod. Takie postępowanie może wyłącznie pogorszyć sytuację i zwiększyć ryzyko zakażenia.

Warto pamiętać, że najlepszą strategią jest profilaktyka. W przypadku zwierząt domowych, które regularnie przebywają na zewnątrz, kluczowe jest stosowanie odpowiedniej metody ochrony, takiej jak krople, tabletki czy specjalne obroże.

2. Jak właściwie usunąć kleszcza?

Po zauważeniu kleszcza w skórze należy usunąć go najszybciej jak to możliwe. Warto jednak pamiętać, że wykręcanie go palcami lub smarowanie substancjami natłuszczających jest bardzo złym pomysłem, może spowodować zatkanie tchawek i wywołać wymioty, co znacząco zwiększa ryzyko zarażenia wirusami lub bakteriami. Natomiast metalowa pęseta może być zbyt ostra i spowodować odcięcie fragmentu ciała. Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Przygotuj odpowiednie narzędzie, takie jak plastikowa pęseta, miniaturowa pompka ssąca lub "kleszczołapka" dostępna w aptece, oraz środek do dezynfekcji. Złap kleszcza za jego przednią część ciała tuż przy skórze i wykonaj zdecydowany ruch ku górze.

Następnie dokładnie zdezynfekuj ręce oraz miejsce ukłucia. Przez najbliższe dni obserwuj miejsce po ukłuciu, a w przypadku zauważenia jakiejkolwiek niepokojącej zmiany, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli masz wątpliwości co do właściwego sposobu usunięcia kleszcza zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego punktu medycznego.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze