Trwa ładowanie...

Japonki mogą trwale uszkodzić stopy?

Avatar placeholder
21.04.2021 14:55
Japonki noszone zbyt długo mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń stóp
Japonki noszone zbyt długo mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń stóp (123rf)

Japonki to jeden z najpopularniejszych modeli obuwa letniego. Lekkie, przewiewne i wygodne. Jednak ekspert ostrzega, że mogą one spowodować trwałe uszkodzenia nóg.

Zobacz film: "Japonki mogą trwale uszkodzić stopy"

Dr Christina Long, lekarz zajmujący się chorobami stóp oraz chirurgią stóp i kostek, twierdzi, że spacerowanie w japonkach może zmienić twój naturalny krok, powodując ból i obrzęk mięśni piszczelowych, problemy ze ścięgnem Achillesa i bóle pleców.

Japonki mogą również powodować zapalenie powięzi podeszwy (zapalenie pasma tkanki, która biegnie od pięty do palucha), a także młotowate palce u nóg i złamania przeciążeniowe. Łatwo jest też uderzyć się w palec u nogi lub potknąć i upaść chodząc w japonkach.

Dr Long mówi, że o tej porze roku często trafiają do niej pacjenci z różnymi schorzeniami i urazami stóp związanymi z noszeniem klapek. Noszenie japonek to na pewno lepsze rozwiązanie niż chodzenie na bosaka, ponieważ zapewniają one pewną ochronę dla podeszwy stóp, ale specjalistka twierdzi, że na tym zalety się kończą.

Opinia dr Long nie jest odosobniona. Z badań ekspertów z Uniwersytetu Auburn wynika, że japonki mają wiele wad. Przede wszystkim nie podtrzymują i nie amortyzują odpowiednio stóp. Ponadto nie zapewniają odpowiedniego podparcia w podbiciu i sprawiają, że wykonujemy krótsze kroki. Co ważne, gdy nosimy japonki, musimy podtrzymywać je palcami, co sprawia, że mięśnie pracują w nienaturalny sposób.

Podobnie, jak dr Long, lekarze, którzy przeprowadzili te badania, wskazywali również na zagrożenia związane z noszeniem popularnych klapek.

Japonki mogą doprowadzić np. do urazu ścięgna Achillesa, czyli ścięgna, które łączy mięśnie łydki z częścią pięty. Uraz ten może być również spowodowany przez noszenie butów na wysokich obcasach. Dochodzenie do siebie po takim obrażeniu może zająć kilka miesięcy, w zależności od tego, jak poważne są uszkodzenia. Jeżeli powrócisz do normalnego funkcjonowania, zanim ścięgno zostanie w pełni wyleczone, możesz doprowadzić do trwałego bólu i niepełnosprawności.

Zapalenie powięzi podeszwy, czyli pogrubienie powięzi podeszwowej (pasma tkanki pod spodem stopy), również może być bardzo bolesne. W większości przypadków pacjent dochodzi do siebie w ciągu kilku miesięcy, ale jeśli ból pięty jest naprawdę silny i zakłóca normalną aktywność, może się okazać, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Zbyt częste noszenie japonek może też prowadzić do drobnych, ale drażniących problemów, takich jak otarcia, pęcherze, odciski i ból stóp. Mogą też sprawić, że stopy będą bardziej narażone i podatne na skaleczenie, rany, siniaki, uszkodzenia paznokci, ukąszenia owadów i oparzenia słoneczne.

Jednak dr Long podkreśla, że japonki nie spowodują poważnych problemów zdrowotnych, gdy będą zakładane na krótki czas. Są to buty, które idealnie sprawdzą się na plaży, do poruszania się na basenie, pod prysznicem i w szatniach na siłowni czy krótkiej wizycie w sklepie.

Jednak należy pamiętać, że istnieją pewne formy aktywności, w których należy zrezygnować z japonek. Jedną z nich jest jazda samochodem, ponieważ bardzo łatwo mogą się zsunąć i zablokować między pedałem a podłogą. Ponadto nigdy nie używaj japonek do biegania, pieszych wędrówek, spacerów na długich dystansach, stania przez dłuższy czas czy uprawiania sportów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze