Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Szyda

10 metod na rozwój osobisty i znalezienie pracy

10 metod na rozwój osobisty i znalezienie pracy
10 metod na rozwój osobisty i znalezienie pracy (Ilustracja/Shutterstock)

Internet powinien znaleźć się na pierwszym miejscu twojej listy dotyczącej strategii w znalezieniu pracy. Może być przydatny także wtedy, gdy szukasz praktyki lub stażu. Szacuje się, że aż 85 proc. ofert pracy nie jest nigdzie reklamowanych. Tymczasem sieć pozwala odkryć nam różne możliwości, które pozwolą na własny rozwój. Poznaj 10 porad dla każdego, kto szuka pracy.

spis treści

1. Kontaktuj się z ludźmi, których już znasz

Rozpocznij poszukiwanie pracy, kontaktując się z rodziną, przyjaciółmi, wykładowcami lub byłymi pracodawcami. Dzięki temu możesz poznać ludzi, którzy pracują w interesującej cię dziedzinie. Twój były lub obecny wydział na uczelni może być dobrym miejscem do znalezienia stażu czy praktyki, ponieważ to zwykle studenci wiedzą najlepiej o tym, co dzieje się w ich otoczeniu.

2. Przygotuj swój elevator speech

Wyobraź sobie, że wchodzisz do windy i spotykasz osobę, która chce cię zatrudnić, ale zrobi to tylko wtedy, gdy zdołasz zaprezentować się i przekonać ją do swojej osoby w czasie, który spędzicie w windzie, czyli przez najbliższe 20, może 30 sekund. Niemożliwe? Tak właśnie działa elevator speech. Pozwala dostarczyć przyszłemu pracodawcy najważniejsze informacje o tobie, dotyczące twoich umiejętności i wiedzy. Warto przygotować sobie taką autoprezentację wcześniej i sprawdzić, jakie informacje powinny się w niej znaleźć, gdy ubiegasz się o dane stanowisko.

3. Weź udział w targach pracy

Zobacz film: "Pierwsze wrażenie"

To świetna okazja do poznania wielu pracodawców i ich oczekiwań w stosunku do potencjalnych pracowników. Targi pracy to także dobry sposób na złożenie kilkunastu CV w ciągu jednego dnia. Możesz być pewien, że w takim miejscu przyda ci się wcześniej przygotowany elevator speech.

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?
Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy? [10 zdjęć]

Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka

zobacz galerię

4. Przygotuj wywiady informacyjne

Wywiady informacyjne to doskonały sposób na zadanie potencjalnym pracodawcom nurtujących cię pytań. Możesz poprosić także innych absolwentów twojego kierunku , bądź osób poszukujących pracy w tej samej dziedzinie , aby zaproponowały tematy i kwestie, które ich interesują. Pamiętaj, aby przed takim wywiadem przygotować listę pytań, które chcesz zadać. Po skończeniu rozmowy warto poprosić swojego rozmówcę o wskazanie innych osób, z którymi mógłbyś porozmawiać.

5. Postaw na samorozwój

Samorozwój to położenie nacisku na kształtowanie własnych umiejętności i talentów, które mają pomóc w osiągnięciu kariery zawodowej. Coraz częściej szkolenia społeczne obejmują zjawisko określane mianem NLP, czyli programowania neurolingwistycznego. Dzięki NLP można nauczyć się jeszcze lepiej zarządzać sobą, swoim umysłem, emocjami i działaniem. Można też efektywniej się komunikować, skuteczniej prezentować swoje idee i poglądy lub wpływać na innych. Na rozwój osobisty składają się różne treningi pamięci, kursy szybkiego czytania, mnemotechniki, umiejętność tworzenia map myśli, praca nad własną motywacją, umiejętne zarządzanie czasem, treningi kreatywności i twórczego myślenia, sposoby radzenia sobie ze stresem, umiejętność skutecznej komunikacji, autoprezentacji oraz werbalizacji poglądów.

Na zawodowy sukces duży wpływ ma nie tylko nauka, ale również silna motywacja i zdyscyplinowanie. Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, działania w stresie i pod presją czasu, kulturalne i stanowcze wyrażanie własnego stanowiska - to tylko niektóre z zalet, których poszukują pracodawcy wśród swoich potencjalnych pracowników. Inwestycja w siebie, w kształcenie czy doszkalanie, jest coraz bardziej brana pod uwagę przy rozmowach o pracę.

6. Dołącz do innych

Warto zainteresować się członkostwem w związkach i organizacjach , które zrzeszają osoby poszukujące pracy lub zatrudnione w interesujących cię dziedzinach. To nie tylko długa lista kontaktów, ale także regularne konferencje, podczas których możesz dowiedzieć się więcej o swojej profesji oraz zapoznać się z publikacjami i czasopismami z branż.

7. Nie przestawaj szukać

Nawet jeśli wybierasz się na imprezę do kolegi, weź pod uwagę, że właśnie tam możesz spotkać ludzi, którzy interesują się tym samym, co ty i mogą dać ci praktyczne wskazówki bądź umożliwić kontakty z osobami, które mogą ci pomóc. Są ogromne szanse na to, że na nieformalnych spotkaniach wydarzy się coś, co pobudzi do życia twoje życie zawodowe.

8. Buduj sieć kontaktów

Zawieranie nowych kontaktów i dbanie o te już istniejące pozwoli ci na rozwój i da pewność, że będąc „na bieżąco”, nie zostaniesz wykluczony ze swojej sieci zawodowej. Możesz pomóc też innym w rozwoju, co w przyszłości prawdopodobnie przyniesie obopólne korzyści.

9. Nie zapomnij o podziękowaniach

To powinien być nieodłączny element twoich aplikacji czy zakończenia wywiadów informacyjnych. Niech osoba, z którą miałeś kontakt, wie, że doceniłeś to, co dla ciebie zrobiła. Poza tym pracodawcy chętniej zatrudnią osobę kulturalną, która zna podstawowe zasady komunikacji między ludźmi ,co stworzy u przyszłego pracodawcy wrażenie, że poradzi sobie ze współpracownikami i klientami.

10. Bądź w internecie

Rejestrowanie się w serwisach społecznościowych i portalach zrzeszających osoby poszukujące pracy nie pozwoli ci na „wypadnięcie z obiegu” i sprawi, że będziesz mógł utrzymywać z innymi osobami wzajemne relacje, które w sieci są najcenniejsze.

Tych kilka zasad pozwoli ci w profesjonalny sposób podejść do procesu poszukiwania pracy oraz po jej znalezieniu  zadbać o swój rozwój osobisty i zawodowy. Pamiętaj, że dobra praca sama cię nie znajdzie, dlatego włóż trochę wysiłku, aby poszukać  takie zajęcia, które dadzą  ci spełnienie i zadowolenie z siebie.

Jesteś w trakcie poszukiwań pierwszej pracy? Porozmawiaj na forum z innymi osobami, które są w takiej samej sytuacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze