Trwa ładowanie...

Jak nie zmarznąć, czyli sekret ciepłych ubrań

 Sylwia Stachura
20.12.2018 11:59
Jak nie zmarznąć, czyli sekret ciepłych ubrań
Jak nie zmarznąć, czyli sekret ciepłych ubrań (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Często odczuwasz przenikliwy chłód? Ciężko ci się zagrzać nawet w domu, pod kocem i z gorącą herbatą w dłoni? Uczucie ciepła zależy od materiałów, z których zrobione są nasze ubrania. Niebezpieczne jest zarówno wychłodzenie organizmu, jak i jego przegrzanie. Dlatego wybierając odzież, warto wiedzieć, które tkaniny najlepiej sprawdzą się w czasie zimowych chłodów.

spis treści
Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?
Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik? [10 zdjęć]

W sezonie infekcyjnym zachowanie zdrowia bywa trudne. Szczególnie wtedy, kiedy choruje ktoś z domowników.

zobacz galerię

1. Bawełna? Tylko nie zimą!

Rodzaj tkaniny, z której wykonane są zimowe ubrania, znacząco wpływa na to, czy zmarzniemy. Wilgoć potęguje uczucie zimna – właśnie dlatego przy dużym mrozie może być nam cieplej niż wtedy, gdy pada deszcz i wieje silny wiatr. Aby było nam ciepło, musi być nam sucho. Z tego powodu należy unikać przegrzania organizmu. Zbyt dużo ciepłych ubrań sprawi, że zaczniemy się pocić.

Zobacz film: "Wychłodzenie organizmu"

Z jakich materiałów powinny być wykonane nasze zimowe ubrania? Tkaniny powinny gwarantować ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale równocześnie zapewniać odpowiednią wentylację. Jeśli chcesz wybrać zimową kurtkę, szukaj modeli z wełny albo poliestru. Właściwości termoregulacyjne wełny pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury ciała. Włókna pochłaniają wilgoć, pozostawiając ciało suche, nawet kiedy się spocimy. Wełna jest przy tym przewiewna, a więc skóra może oddychać. Ponadto ten naturalny materiał jest odporny na zamoczenie, dlatego wełniane płaszcze sprawdzą się nawet podczas opadów śniegu i deszczu.

Większość wodo- i wiatroodpornych kurtek zrobionych jest z poliestru. Materiał ten jest gęsto tkany, przez co nie przedostaje się przez niego woda. Syntetyczne materiały dobrze chronią przed przenikliwymi podmuchami wiatru. Staraj się wybierać tzw. oddychające okrycia, dzięki którym wilgoć ze skóry będzie mogła być wytransportowana na zewnątrz, a opady nie przedostaną się do środka.

A co z bawełną? Eksperci stanowczo odradzają bawełniane ubrania zimą. Ulubiony materiał wielu ludzi wchłania pot, przez co ciepło ulatnia się na zewnątrz i natychmiast czujemy się przemarznięci. Gdy nadchodzi fala mrozów, nakładasz rajstopy pod spodnie? Okazuje się, że nylon, z którego robi się rajstopy, wychładza organizm i długo schnie, co w przypadku przemoknięcia może prowadzić do przeziębienia.

2. Ciepło ukryte w warstwach

Często słyszymy, że zimą powinniśmy ubierać się „na cebulkę”. To prawda – warstwy zapewniają odpowiednią izolację i sprawiają, że nie odczuwamy chłodu. Jeśli wiesz, że spędzisz dużo czasu na zewnątrz w niskiej temperaturze, zastosuj metodę trzech warstw. Pierwszą stanowią ubrania bezpośrednio przylegające do skóry. Powinny być dopasowane, ale nie ciasne. Ta warstwa odzieży ma odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się jedwab, poliester, akryl. Możesz sięgnąć również po bieliznę wełnianą, ale wielu osobom przeszkadza jej drapiąca struktura. Środkowa warstwa zapewnia izolację termiczną, czyli utrzymuje ciepło ciała i nie dopuszcza do niego zimna z zewnątrz. Ubrania w tej warstwie mogą być wykonane z tych samych materiałów, co warstwa podstawowa. Powinny być jednak grubsze. Trzecia, zewnętrzna warstwa musi przede wszystkim chronić przed wiatrem, opadami i niską temperaturą. Zainwestuj w wełniany płaszcz albo wybierz kurtkę z materiału syntetycznego.

3. Dłonie, stopy, głowa pod szczególną ochroną

Rękawiczki to element obowiązkowy zimowej garderoby. W zależności od temperatury wybierz skórzane lub wełniane, a syntetyczne zostaw na duży mróz lub wyjazd na narty. Często marzną ci stopy? Pamiętaj, że buty zimowe powinny zapewnić izolację od zimnego podłoża, dlatego wybieraj obuwie na grubych podeszwach. Naturalne materiały lepiej sprawdzają się zimą, ponieważ stopy się w nich nie pocą. Skóra naturalna to jeden z najlepszych materiałów na kozaki i botki. Wełniane skarpetki zapewniają stopom ciepło, ale mogą podrażniać delikatną skórę. Jeśli spędzisz dużo czasu na zewnątrz, nałóż je na zwykłe skarpetki. Kiedy temperatura spada, nie zapominaj o czapce. Chociaż badania podważyły teorię, że większość ciepła tracimy przez głowę, to warto ją chronić przed wiatrem i zimnem. Postaraj się, aby czapka zakrywała uszy. Jeśli nie znosisz wszelkich nakryć głowy, kup kurtkę z dużym kapturem, który osłoni cię przed podmuchami wiatru i śniegiem.

Ubrania są w stanie zapewnić nam ciepło i ochronić przed złymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli wybierasz się na zimowe zakupy, zwróć uwagę z czego wykonane są ubrania. Pamiętaj, aby dostosować ubiór do ilości czasu, który spędzasz na dworze. Przegrzanie może być równie niebezpieczne co przemarznięcie, dlatego ubieraj się z głową, a zapomnisz o sezonowych infekcjach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze