Trwa ładowanie...

Inteligentni ludzie mają problemy z koncentracją

Inteligentni ludzie mają problemy z koncentracją
Inteligentni ludzie mają problemy z koncentracją (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Pracodawca zawsze poszukuje najzdolniejszych kandydatów na dane stanowisko, tymczasem okazuje się, że wysoka inteligencja nie zawsze współgra z efektywnością pracownika. Dlaczego? Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców sugerują, że inteligentne osoby mają problemy z koncentracją w pracy. Wpływ na to ma nadmiar pomysłów i koncepcji na wykonanie zadania.

1. Masz problemy z koncentracją w pracy? Być może to nadmiar pomysłów sprawia, że nie możesz się skupić!

Badania przeprowadzone na ponad 10 tys. pracowników pochodzących z 17 państw pokazują, że osoby, które mają problemy z koncentracją w pracy, mogą być sprawniejsze intelektualnie od swoich kolegów.

Analizy sugerują, że inteligentni ludzie nie mogą się skupić ze względu na wciąż nowe pomysły i koncepcje, które pojawiają się w ich głowach.

Psychiatra dr Ned Hallowell uważa, że mądrym ludziom trudno jest ustalić priorytet w zadaniach, które mają wykonać w ciągu dnia, w związku z czym pojawia się poczucie nieadekwatności i nieumiejętności radzenia sobie z pracą jako całością. Inteligentni ludzie nie zawsze są świadomi swoich możliwości.

Zobacz film

Chcąc jak najlepiej wypaść w oczach szefa, nie wykonują zadań schematycznie, lecz starają się szukać innowacyjnych rozwiązań, a to odwraca często uwagę od istoty problemu.

Jeden z głównych autorów badań, Bostjan Ljubic, podaje, że rozproszenie koncentracji może pojawić się głównie w momencie, kiedy mamy do czynienia z zadaniem, którego dotąd nie wykonywaliśmy.

Osoby z wyższym ilorazem inteligencji mają wiele pomysłów na jego rozwiązanie, zamiast szukać najprostszych sposobów. Już samo wprowadzenie nowych technologii w miejscu pracy powoduje, że pracownik rozprasza się średnio co trzy minuty!

Co zrobić, aby lepiej skupiać się w pracy?

Pamiętaj, że koncentracja to umiejętność, zatem można ją wytrenować. Umiejętność skupienia się wpływa na dobrą pamięć, podnosi efektywność realizacji zadania, a także pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie psychiczne.

Przede wszystkim, jeżeli zabierasz się za jakieś zadanie, postaraj się jak najszybciej sformułować koncepcję jego wykonania, ponieważ koncentracja spada już po godzinie od rozpoczęcia nowego wyzwania.

Poza tym uporządkuj swoją przestrzeń – niech na biurku nie będzie rzeczy, które mogą cię rozpraszać. Pamiętaj także, aby zadbać o dietę bogatą w kwasy omega-3, które zwiększają przepływ krwi do mózgu i poprawiają umiejętności intelektualne. Nie dopuść także do odwodnienia organizmu, które może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania psychicznego – zmiany nastrojów, spadku koncentracji, czujności oraz pogorszenia pamięci krótkotrwałej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze