Trwa ładowanie...

Ile trwa leczenie ortodontyczne i na jakiej podstawie ortodonta dobiera metodę leczenia?

Avatar placeholder
12.06.2023 13:51
To, ile trwa leczenie ortodontyczne, jest kwestią indywidualna. W dużej mierze okres terapii zależy od: wieku pacjenta i rodzaju aparatu.
To, ile trwa leczenie ortodontyczne, jest kwestią indywidualna. W dużej mierze okres terapii zależy od: wieku pacjenta i rodzaju aparatu. (Adobe stock)

Ile trwa leczenie ortodontyczne i na jakiej podstawie ortodonta dobiera metodę leczenia? To zależy od wielu czynników: wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, a także oczekiwanych rezultatów oraz możliwości finansowych. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Ile trwa leczenie ortodontyczne i na jakiej podstawie ortodonta dobiera metodę leczenia?

Ile trwa leczenie ortodontyczne? Na jakiej podstawie ortodonta dobiera metodę leczenia? Ile to kosztuje i dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny? To tylko niektóre z pytań, na które warto znać odpowiedź przed podjęciem decyzji o poprawie wyglądu zębów i uśmiechu. Jakie są fakty?

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

To, ile trwa leczenie ortodontyczne, jest kwestią indywidualna. W dużej mierze okres terapii zależy od:

  • wieku pacjenta,
  • rodzaju aparatu ortodontycznego (najbardziej zaawansowane z nich pozwalają skrócić czas leczenia, w porównaniu do klasycznych wersji),
  • nastawienia i zaangażowania pacjenta.
  • stopnia zaawansowania wady zgryzu bądź innych nieprawidłowości, które stanowią wskazanie do tego typu działania.

Czas leczenia może przedłużyć zły stan uzębienia, liczne ubytki i próchnica. Konieczne bowiem jest ich wyleczenie przed założeniem aparatu. Zdarza się także, że istnieje konieczność ingerencji chirurgicznej i usunięcia niektórych zębów.

Przyjmuje się, że leczenie ortodontyczne u dorosłych trwa zazwyczaj od 1,5 roku do 3 lat. U młodzieży, to jest osób do 17. roku życia nieco krócej, szacunkowo od roku do 18 miesięcy. Skąd takie różnice?

Ma to związek z tym, że w przypadku młodych ludzi wzrost struktur kostnych nie jest jeszcze zakończony. To sprawia, że nieprawidłowości można skorygować łatwiej i szybciej. U dorosłych uzębienie jest w pełni ukształtowane, przez co mniej podatne na zmiany i modyfikacje. Prostowanie czy przesuwanie zębów trwa dłużej.

Oznacza to, że choć stały aparat na zęby może zostać założony w każdym wieku, im szybciej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym większa szansa, że będzie trwało krócej.

Ile najdłużej nosi się aparat ortodontyczny?

Czasem istnieje konieczność noszenia go nawet przez 3 lata. Warto przy tym pamiętać, że zdjęcie aparatu nie oznacza końca leczenia. Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest retencja, czyli utrwalanie efektów. Co to znaczy?

Aby ustawić i wyrównać tkanki otaczające wyprostowane zęby, musi zostać włączony element ustalający (aparat retencyjny), na okres od kilku miesięcy do 2 lat. Zlekceważenie tego etapu leczenia sprawi, że po pewnym czasie zęby powrócą na swoje pierwotne miejsca (co oznaczałoby nieudane leczenie ortodontyczne).

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne? Przede wszystkim trzeba postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, który realizuje plan leczenia ortodontycznego. Wszelkie odstępstwa od wskazań czy opuszczanie wizyt kontrolnych, podczas których lekarz aktywuje aparat ortodontyczny, mogą oznaczać nieudane leczenie ortodontyczne bądź jego przedłużenie.

Na jakiej podstawie ortodonta dobiera metodę leczenia?

Aby leczenie ortodontyczne było efektywne, ortodonta dobiera rodzaj aparatu ortodontycznego indywidualnie do danego przypadku. By mógł dobrać odpowiednią metodę leczenia, konieczne jest odbycie konsultacji ortodontycznej. Podczas takiej wizyty lekarz ocenia rozległość zmian oraz stan zębów, co czasem wymaga wykonania zdjęcia RTG. Kluczowe jest ustalenie przyczyny wady. Oceniane są obydwa łuki zębowe.

Znajomość układu szczęki, przyczyny wad zgryzu i określenie celu leczenia pozwala na przedstawienie plan leczenia ortodontycznego. Obejmuje on:

  • szczegółowy opis metod leczenia, jakie mogą zostać wykorzystane (aparat ruchomy, aparat stały),
  • określenie czasu potrzebnego na leczenie,
  • etapy leczenia ortodontycznego,
  • wstępny harmonogram wizyt. Po założeniu aparatu konieczne są wizyty kontrolne co około 4-6 tygodni, w zależności od zastosowanego aparatu ortodontycznego,
  • szacunkowy koszt leczenia,
  • zalecenia, których trzeba przestrzegać przed rozpoczęciem, w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu.

2. Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Aparaty ortodontyczne przyczyniają się nie tylko do poprawy estetyki uśmiechu (zęby po leczeniu ortodontycznym są zwykle równe), ale również do wyeliminowania wad wymowy, próchnicy i paradontozy oraz do opóźnienia procesów starzenia się twarzy. Korygowanie nieprawidłowości zębowych pozwala także ograniczyć nadmierne ścieranie się zębów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze