Trwa ładowanie...

Geny, które obniżają ryzyko miażdżycy, mogą sprzyjać rozwinięciu się cukrzycy typu 2

Avatar placeholder
06.10.2016 13:31
Geny, które obniżają ryzyko miażdżycy,  mogą sprzyjać rozwinięciu się cukrzycy typu 2
Geny, które obniżają ryzyko miażdżycy, mogą sprzyjać rozwinięciu się cukrzycy typu 2

Pewne warianty genów, związane z obniżonym poziomu lipoprotein cholesterolu, które są wspierane przez statyny i leki przeciwmiażdzycowe, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, jak wykazało najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of the American Medical Association”.

Leki obniżające cholesterol jednocześnie podwyższają ryzyko cukrzycy
Leki obniżające cholesterol jednocześnie podwyższają ryzyko cukrzycy (Shutterstock)

1. Leki obniżają cholesterol i zwiększają ryzyko cukrzycy

Po przebadaniu ponad pół miliona dorosłych, badacze stwierdzili, że warianty genu NPC1L1 i innych związanych z redukcją lipoprotein cholesterolu (LDL-C) warunkują zwiększone ryzyko cukrzycy 2 typu, ale jednocześnie **zmniejszają zagrożenie chorobą wieńcową serca**.

LDL-C określany jest często jako "zły" cholesterol. Może on prowadzić do narastania płytki miażdżycowej w tętnicach, co zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, zawału serca i choroby wieńcowej. Choć zmiany stylu życia, takie jak stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej, to pierwszy krok do obniżenia LDL-C, niektórzy pacjenci muszą mieć wprowadzone leki obniżające poziom cholesterolu lub wiążące kwasy żółciowe, takie jak statyny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Mnóstwo badań wykazało korzyści, jakie mają dla zdrowia serca leki obniżające poziom cholesterolu. Najnowsze prace sugerują, że środki te mogą prowadzić do przyrostu masy ciała i zwiększenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

 

Nowe badanie, przeprowadzone przez dr Luca A. Lotta z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, i jego współpracowników, dostarcza dalszych dowodów. Naukowcy prześledzili geny, które są wspomagane przez leki obniżające poziom cholesterolu i doszli do wniosku, że mogą one zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2.

Zobacz także

Z analizy asocjacyjnych badań genetycznych prowadzonych w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1991-2016, dr Lotta i zespół zidentyfikował 50,775 osób z cukrzycą typu 2, 270,269 bez niej oraz 60,801 osób z chorobą niedokrwienną serca i 123,504 bez niej.

2. Niebezpieczne statyny

„Wyniki badań pokazują, że mechanizmy działania leków obniżających cholesterol, również tych, które są powszechnie znane (czyli statyny, ezetymib, PCSK9-inhibitory) są związane z niepożądanymi skutkami metabolicznymi i zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2"- piszą autorzy.

Co ciekawe, te same leki, które obniżają cholesterol LDL-C, minimalizują działanie genów, które są odpowiedzialne za wystąpienie choroby wieńcowej.

"Z jednej strony, wyniki można uznać za zaskakujące, biorąc pod uwagę, że cukrzyca i choroby serca mają wiele czynników ryzyka, które mają tendencję do wpływu na ryzyko wystąpienia tych dwóch chorób wspólnie (np. palenie, podwyższony wskaźnik masy ciała, brak aktywności fizycznej) – mówi dr Lotta.

 

"Z drugiej strony, wcześniejsze badania wykazały niewielki wzrost ryzyka występowania cukrzycy 2 typu związanego z leczeniem statynami. Ponadto, u osób z hipercholesterolemią rodzinną, u których często występują choroby serca, cukrzyca typu 2 występuje rzadziej. Nasze badania uzupełniają te odkrycia i pogłębia rozumienie związku między środkami obniżającymi poziom cholesterolu i wyższym ryzykiem cukrzycy" - kontynuuje.

3. Skuteczny i jednocześnie bezpieczny lek

Co te odkrycia oznaczają dla pacjentów? Dr Lotta powiedział, że ich wyniki nie będą miały bezpośrednich skutków w leczeniu pacjentów z podwyższonym cholesterolem.

"Zalecenia terapeutyczne odnośnie statyny lub innych leków nie powinny się zmienić. Nasze badania wskazują, że powinniśmy obserwować metaboliczne skutki przyjmowania tych środków"- powiedział.

"Największym wyzwaniem w opracowywaniu nowego leku jest to, by był on bezpieczny. W swoich badaniach chcieliśmy sprawdzić, jak warianty genów, które naturalnie występują w populacji, mogą być wykorzystywane do przewidywania tego typu problemów. Mamy nadzieję, że dzięki korzystaniu z informacji genetycznej, będziemy mogli w przyszłości znaleźć sposób, jak obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko wystąpienia chorób serca bez wzrostu zagrożenia cukrzycą” – mówi naukowiec.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze