Trwa ładowanie...

Eleuterokok kolczasty – właściwości, działanie, wskazania

Avatar placeholder
21.07.2023 14:27
Eleuterokok kolczasty jest jednym z najsilniej działających adaptogenów
Eleuterokok kolczasty jest jednym z najsilniej działających adaptogenów (Adobe Stock)

Eleuterokok kolczasty to roślina adaptogenna, to jest zwiększająca zdolności przystosowawcze organizmu. Jej stosowanie poprawia koncentrację i pamięć, wspiera pracę mózgu, ale i poprawia nastrój, łagodzi stany depresyjne i lękowe. Roślina ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne. Działa także przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antyoksydacyjnie. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest eleuterokok kolczasty?

Eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus Maxim.), nazywany także żeń-szeniem syberyjskim, to gatunek rośliny z rodziny araliowatych (Araliaceae). Rośnie w rejonie Władywostoku i Chabarowska w Rosji, zasiedla także północno-wschodnie Chiny, Sachalin, Japonię, można go spotkać także w Korei. Jest jednym z najsilniej działających adaptogenów.

Adaptogen to roślina o wyjątkowych właściwości antyoksydacyjnych, która wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Jak działa? Normalizuje dysfunkcje organizmu, pomaga przywrócić organizmowi stan równowagi, ma dobroczynny wpływ na odporność zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Zobacz film: "Cegielska o podyplomówce: Ziołolecznictwo zawsze mi w duszy grało"

Rośliny adaptogenne zwiększają możliwości przystosowania organizmu do zmieniających się warunków środowiskowych. Istotą ich działania jest wzmocnienie nieswoistej odpowiedzi immunologicznej organizmu poprzez zwiększenie zdolności przystosowawczych w odpowiedzi na niekorzystne warunki środowiskowe, w tym stres.

Eleuterokok kolczasty zaliczany jest do jednego z najsilniej działających adaptogenów.

2. Jakie właściwości prozdrowotne ma eleuterokok kolczasty?

Surowcem zielarskim jest korzeń eleuterokoka (Eleutherococci radix), czyli wysuszone, całe lub rozdrobnione podziemne. Obecne w nim są związki organiczne nazywane eleuterozydami A-G, kwasy organiczne, aldehydy oraz witaminy i sole mineralne.

Eleuterokok kolczasty ma właściwości adaptogenne, ale również przeciwwirusowe, przeciwzapalne, odtruwające i antyoksydacyjne.

3. Eleuterokok kolczasty – wskazania do stosowania

Właściwości i działanie, jakim cechuje się eleuterokok kolczasty sprawiają, że roślinę zaleca się stosować w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego organizmu. Ma to związek z tym, że wspiera organizm w walce ze stresem, a i poprawia samopoczucie, przyczynia się do zmniejszenia stanów depresyjnych i lękowych. Niweluje również osłabienie i przemęczenie. Sprawdza się w okresie zwiększonej pracy umysłowej czy terapii przeciwdepresyjnych.

Eleuterokok kolczasty sprawdza się także przy zaburzeniach snu i w przypadku problemów z koncentracją, pamięcią, zdolnościami poznawczymi, ale i leczeniu różnych chorób, infekcji i niedyspozycji zdrowotnych. Może stanowić element profilaktyki nowotworów, ale i rekonwalescencji po chorobie lub operacji.

Eleuterokok kolczasty wykazuje pozytywny wpływ zarówno na poszczególne układy ustroju, jak i ogólną kondycję organizmu. Działa tak, ponieważ:

4. Jak stosować eleuterokok kolczasty?

Eleuterokok kolczasty jest dostępny w formie herbaty, tabletek czy płynu (kropli). Można je kupić w aptekach oraz sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Do produkcji preparatów – leków i suplementów diety – wykorzystywany jest suszony i rozdrobniony lub sproszkowany korzeń rośliny lub wyciąg z eleuterokoka kolczastego. Zalecana dawka wynosi od 600 do 1200 mg ekstraktu. Preparaty te zaleca się przyjmować rano, po posiłku.

5. Eleuterokok kolczasty – przeciwwskazania i skutki uboczne

Ze stosowaniem produktów, które zawierają eleuterokok kolczasty, wiąże się zarówno ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, jak i przeciwwskazania.

Przeciwwskazaniem do stosowania eleuterokoka jest:

Bardzo ważne także jest, by nie łączyć rośliny z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi, nasennymi, nasercowymi czy zawierającymi lit, z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji.

Choć zasadniczo eleuterokok kolczasty jest uznawany za roślinę bezpieczną, po kontakcie z nią mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak zaburzenia rytmu serca, senność, wahania nastroju czy skurcze mięśni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze