Trwa ładowanie...

Dyzartria - objawy, rodzaje, przyczyny, diagnostyka

Avatar placeholder
30.03.2021 21:20
Dyzartria - objawy, rodzaje, przyczyny, diagnostyka
Dyzartria - objawy, rodzaje, przyczyny, diagnostyka

Dyzartria to poważna dolegliwość, która dotyczy zaburzeń mowy. Powstaje ona w wyniku problemów z aparatem mowy. Dyzartria nie jest chorobą, a jedynie bardzo poważnym objawem choroby. Jakie są przyczyny powstawania dyzartrii? Czy można ją leczyć?

spis treści

1. Objawy dyzartrii

Dyzartria jest to zaburzenie mowy polegające na dysfunkcji aparatu mowy (krtani, gardła, podniebienia czy języka). W wyniku urazu powstaje mowa dyzartryczna, która charakteryzuje się powolnym i bezgłośnym artykułowaniem dźwięków, niewyraźnym wypowiadaniem słów. Słowa wydają się być wypowiadane przez nos.

Osoba, która cierpi na dyzartrię, ma problemy z artykułowaniem:

Zobacz film: "Pułapki języka polskiego"
  • samogłosek wargowych (b,p,w,f)
  • spółgłosek podniebiennych (g, k, h)
  • spółgłosek zależnych od funkcji języka (d, t, r, s)

Objawy dyzartrii to także mówienie bardzo ciche, brakuje modulacji głosem. Chory mówi jednostajnie. Pacjent z dyzartrią może się ślinić i mieć problemy z żuciem i przełykaniem pokarmów.

Wędzidełko języka
Wędzidełko języka

Wędzidełko języka u 20-letniego mężczyzny.

zobacz galerię

Najcięższą postacią Dyzartrii jest anartria. Wówczas mowa staje się bełkotliwa i niezrozumiała. Efektem dyzartrii może być pogorszenie relacji pacjenta z rodziną i innymi spotykanymi ludźmi. Dyzartria może wpływać na pojawienie się zaburzeń psychicznych oraz depresji.

2. Jakie są rodzaje dyzartrii

Dyzartria może mieć różne rodzaje:

  • dyzartria wiotka – powstaje w wyniku udarów, zatoru naczyń mózgowych, zatruciem jadem kiełbasianym, choroby Heinego - Medina
  • dyzartria spastyczna – powstaje w wyniku miażdżycy naczyń mózgowych
  • dyzartria hipokinetyczna – powstaje w chorobie Parkinsona
  • dyzartria hiperkinetyczna – powstaje w wyniku pląsawicy Huntingtona, zespole Tourette’a
  • dyzartria ataktyczna – powstaje w wyniku stwardnienia rozsianego, obecności guza mózgu oraz guza móżdżku
  • dyzartria mieszana – występuje kilka rodzajów dyzartrii i uszkodzenia dotyczą różnych miejsc w mózgu.

3. Jakie mogą być przyczyny problemów z mową

Przyczyny dyzartrii mogą być bardzo różne. Dyzartria może powstać w wyniku uszkodzeniem mięśni i struktur mózgu, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie aparatu mowy. Dyzartria może być spowodowana przez udar mózgu, guz mózgu, boreliozę, uraz głowy, stwardnienie zanikowe boczne, miastenię, porażenie mózgowe, dystrofię mięśniową, hipotermią, chorobą Wilsona, chorobą Parkinsona, chorobą Huntingtona oraz zespołem Guillaina-Barrego.

Dyzartria może być spowodowana przez środki farmakologiczne i mieć postać czasową. Takie działanie mogą mieć narkotyki oraz leki o działaniu uspokajającym.

4. Jak rozpoznać dyzartię

Jak rozpoznać dyzartrię u pacjenta? Aby stwierdzić Dyzartrię trzeba przeprowadzic badanie aparatu mowy. W tym celu można poprosić badanego o przeczytanie fragmentu tekstu, śpiewanie, liczenie, wystawienie języka, zdmuchniecie świeczki oraz wydawanie różnych dźwięków.

Najważniejsze jest jednak poznanie przyczyny występowania dyzartrii ponieważ to może przyczynić się do jej wyleczenia, bądź zahamowania choroby. Leczenie dyzartrii polega na ćwiczeniach aparatu mowy. Pomogą one usprawnić mowę pacjenta, wzmocnić mięśnie aparatu mowy i poprawią wyraźne mówienie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze