Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na zatkane ucho - jak bezpiecznie odetkać ucho?

 Paula Jakubasik
29.03.2023 17:44
Domowe sposoby na zatkane ucho mogą przydać się po locie samolotem, wizycie na basenie czy kąpieli.
Domowe sposoby na zatkane ucho mogą przydać się po locie samolotem, wizycie na basenie czy kąpieli. (adobestock)

Domowe sposoby na zatkane ucho sprawdzają się w wielu sytuacjach, na przykład gdy do przewodu słuchowego przedostanie się woda, ciało obce lub światło kanału zmniejszy zalegająca woskowina. Warto wypróbować je również wtedy, gdy zauważymy pogorszenie słuchu po locie samolotem lub jazdą windą. Jakie są najlepsze domowe sposoby na zatkane uszy?

spis treści

1. Przyczyny zatkanego ucha

Przewód słuchowy ma zaledwie ok. 7 mm średnicy, zwężenie jego światła oznacza częściowe lub całkowite zatkanie ucha. U wielu osób pogorszenie słuchu obserwuje się na skutek nagromadzenia się woskowiny.

Uszy co prawda oczyszczają się samoistnie, ale noszenie aparatu słuchowego lub słuchawek dousznych sprawia, że organizm produkuje większą ilość woskowiny, która zalega i twardnieje, zamieniając się w tzw. czop woskowinowy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Bardzo często przyczyną zatkanego ucha jest przedostanie się wody do kanału słuchowego, co wywołuje dość duży dyskomfort i wrażenie wypełnienia. Niestety płyn w przewodzie zwiększa podatność na infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze.

Zatkane uszy to popularna dolegliwość zgłaszana lekarzom pierwszego kontaktu w trakcie przeziębienia i obfitego kataru, który spływając po tylnej ścianie gardła drażni trąbkę słuchową. Nie bez znaczenia jest również obrzęk zatok oraz podrażnienie tkanek.

Woda utleniona na zatkane ucho – czy to dobry pomysł?
Woda utleniona na zatkane ucho – czy to dobry pomysł?

Woda utleniona na zatkane ucho to jeden z domowych sposobów na pozbycie się dyskomfortu w obrębie narządu

przeczytaj artykuł

Zwężenie przewodu słuchowego może wywołać również zmiana ciśnień, a konkretnie lot samolotem, jazda windą na wysokie piętro, wspinaczka górska czy nurkowanie. W takim przypadku uszy odtykają się samoistnie w ciągu kilku minut lub godzin. Przewlekle zatkane uszy mogą natomiast świadczyć o stanie zapalnych ucha lub pęknięciu błony bębenkowej.

2. Objawy zatkanego ucha

Okazuje się, że zatkane ucho to jedna z najczęstszych powodów wizyt u laryngologa, kontakt ze specjalistą następuje już po kilku dniach występowania poniższych dolegliwości:

  • dyskomfort w uchu,
  • rozpieranie w uchu,
  • dzwonienie w uchu,
  • pogorszenie słuchu,
  • szumy uszne,
  • ból ucha,
  • zawroty głowy.

3. Domowe sposoby na zatkane ucho

Zatkane ucho w wielu przypadkach ustępuje samoistnie lub niedługo po zastosowaniu domowych sposobów na odetkanie ucha. Utrzymywanie się dolegliwości powyżej 3-4 dni należy skonsultować z lekarzem.

3.1. Ucho zatkane woskowiną

Zalegająca woskowina to powszechny problem, który początkowo odpowiada za częściowe, a następnie całkowite zatkanie ucha. Najskuteczniejszą metodą jest upłynnienie czopa woskowinowego za pomocą specjalnego płynu.

W tym celu najwygodniej użyć strzykawki lub zakraplacza, jednocześnie odchylając głowę w bok i do tyłu. Po zapuszczeniu preparatu można powoli wrócić do normalnej pozycji, dzięki czemu woskowina samoistnie wypłynie z przewodu słuchowego.

W przypadku mniej zaawansowanych przypadków może wystarczyć stosowanie specjalnych kropli do czyszczenia uszu kilka razy dziennie, pamiętając, by nie używać patyczków higienicznych, które mogą przesunąć wosk głębiej.

3.2. Ucho zatkane katarem

W przypadku trwającej infekcji należy stosować sposoby na udrożnienie dróg oddechowych i zmniejszenie obrzęku. W tym celu sprawdzą się krople obkurczające śluzówkę nosa oraz syropy na kaszel.

Dużą ulgę przyniosą również inhalacje na bazie szałwii, rumianku czy melisy. Można dodatkowo zastosować krople do uszu, zmniejszające stan zapalny i wykazujące właściwości przeciwbakteryjne.

3.3. Ucho zatkane po locie samolotem

Zatkane ucho na skutek lotu samolotem lub jazdą windą występuje u bardzo wielu osób, ze względu na dużą różnicę ciśnień. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po gumę do żucia lub pastylki do ssania.

Pomocne może okazać się również szerokie otwieranie ust, imitujące ziewanie, a także tzw. próba Valsalvy czyli wydmuchiwanie powietrza przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie.

3.4. Ucho zatkane po wizycie na basenie lub kąpieli

Woda w uchu sprawia dość duży dyskomfort i znacznie zwiększa ryzyko rozwoju infekcji lub stanu zapalnego. Najczęściej przedostaje się do przewodu słuchowego w trakcie pływania, nurkowania, ale również brania prysznica.

Od razu po odczuciu wilgoci w uchu należy przechylić głowę na bok przy jednoczesnym pociągnięciu za małżowinę uszną, czynność należy powtórzyć kilkukrotnie.

Zaleca się również spanie na uchu, w którym znajduje się woda, by zdążyła swobodnie wypłynąć. Warto również kilka razy pootwierać szeroko usta oraz żuć gumę.

3.5. Ucho zatkane ciałem obcym

Zatkanie ucha ciałem obcym zdarza się wśród dzieci, zwykle w przewodzie słuchowym ląduje fragment zabawki, koralik lub pożywienie. U osób dorosłych zdarza się, że w uchu zostaje kawałek patyczka higienicznego.

W takiej sytuacji najlepiej poprosić kogoś o pomoc, by zajrzał do ucha i spróbował wyjąć ciało obce za pomocą pęsety. Natomiast w sytuacji, gdy w uchu utknął twardy przedmiot i nie udaje się go wyjąć należy udać się do lekarza. Podobnie w przypadku pojawienia się bólu lub wydzieliny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze