Trwa ładowanie...

Dojeżdżanie rowerem do pracy może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Avatar placeholder
30.04.2019 12:19
Dojeżdżanie rowerem do pracy może zmniejszyć ryzyko chorób serca
Dojeżdżanie rowerem do pracy może zmniejszyć ryzyko chorób serca (iStock)

Dwa niezależne badania opublikowane w "Circulation" i "Journal of the American Heart Association" informują, że podróżowanie rowerem do pracy jest ważnym elementem strategii zapobiegania czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego, które mogłyby prowadzić do chorób serca.

Spacer lub jazda na rowerze w codziennych czynnościach takich jak dojazd do pracy, powrót do domu, zakupy, czy odbiór dzieci ze szkoły jest formą ćwiczeń, które powinny stać się stałym elementem codziennego życia.

Chociaż jazda na rowerze do pracy była już wcześniej związana z mniejszym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci, kilka badań szczególnie skupiło się na korzyściach zdrowotnych dla układu krążenia wynikających z jazdy na rowerze np. do pracy.

Celem badania opublikowanego w „Circulation” było zbadanie związku między jazdą na rowerze, zmianą nawyków rowerowych, a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u duńskich kobiet i mężczyzn.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Jazda na rowerze do pracy pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym
Jazda na rowerze do pracy pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym (Shutterstock)

Wyniki pokazały, że 45 000 osób dorosłych w wieku 50-65 lat, które regularnie dojeżdżały do pracy rowerem lub jeździły dla przyjemności miały o ok. 11-18 proc. mniej ataków serca w trakcie ponad 20-letniej obserwacji.

Analiza wykazała, że u niektórych osób ochrona przed chorobami serca została osiągnięta dzięki zaledwie 30 minutom jazdy na rowerze w tygodniu. Uczestnicy, którzy zmienili swoje zachowanie i wybrali rower w ciągu pierwszych 5 lat obserwacji, mieli o 25 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, w porównaniu z mężczyznami i kobietami, którzy wrócili do jazdy autem w okresie następnych 15 lat.

Choć wyniki są obiecujące, naukowcy twierdzą, że nie udowodnili, że jazda na rowerze zapobiega zawałom serca. Wyniki uwidoczniły jednak, że uczestnicy, którzy jeździli regularnie miały mniej zaburzeń sercowo-naczyniowych i jest to zatem dobry sygnał, że jazda na rowerze jest korzystna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

ZOBACZ TAKŻE:

"Znalezienie czasu na ćwiczenia może być trudne dla wielu ludzi, więc lekarze pracujący w dziedzinie zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym powinni rozważyć promowanie roweru jako środka transportu" - przypomina Anders Grøntved starszy autor badania i profesor epidemiologii na Wydziale Aktywności Fizycznej na Uniwersytecie Południowej Danii.

W badaniu "Journal of the American Heart Association" naukowcy również zbadali potencjalne związki jazdy na rowerze do pracy deklarowanej na początku badań ze zmianą nawyku na stałe oraz z częstotliwością występowania otyłości, nadciśnienia, hipertriglicerydemii i upośledzonej tolerancji glukozy u kobiet i mężczyzn z północnej Szwecji w ciągu 10 lat.

Zespół również uwzględnił, czy różne czynniki, w tym genetyczne mogą mieć wpływ na ten związek. W jakim stopniu wpływ tych czynników zostanie ograniczony, jeśli wszyscy uczestnicy będą jeździć na rowerze regularnie lub zaczną dojeżdżać rowerem do pracy, w czasie 10-letniej obserwacji.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

W ciągu dziesięciu lat oceniono nawyki, wagę, poziom cholesterolu, glukozy i ciśnienie krwi u ponad 20 000 osób w wieku 40, 50 i 60 lat.

Na początku badania osoby dojeżdżające do pracy na rowerze były o 15 proc. mniej narażone na otyłość i wysoki poziom cholesterolu, o 13 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, a o 12 proc. mniej narażone na stany przedcukrzycowe i cukrzyce.

Po 10 latach, ludzie, którzy zaczęli dojeżdżać do pracy na rowerze lub kontynuowali ten dobry nawyk, mieli o 39 proc. zmniejszone ryzyko otyłości, o 11 proc. niższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, 20 proc. zmniejszone ryzyko wysokiego cholesterolu i spadek ryzyka cukrzycy o 18 proc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze