Trwa ładowanie...

15-latka z rakiem kości. "Radiolożka płakała podczas badania"

 Paula Jakubasik
13.04.2024 12:24
15-latka z rakiem kości. "Radiolog płakał podczas badania"
15-latka z rakiem kości. "Radiolog płakał podczas badania" (Facebook)

15-latka planowała studiować medycynę, ale niestety jej życiowe plany runęły. Dowiedziała się o druzgocącej diagnozie, patrząc na reakcję radiolożki. Zdradziło ją to, że płakała podczas badania.

spis treści

1. Dowiedziała się o raku

21-letnia Molly Cuddihy wspomina nietypowy sposób, w jaki dowiedziała się, że cierpi na rzadką postać raka kości w 2018 r.

- Kobieta, która przeprowadzała moje badanie, zaczęła płakać. Jeśli to nie był znak ostrzegawczy, to nie wiem, co nim było - wyznaje dziewczyna.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wiadomość nadeszła, gdy przygotowywała się do egzaminów, planowała studiować medycynę.

- Odebrano mi to wszystko w niecałą minutę. Jest tak wiele części twojego życia, do których dociera i na które wpływa. To znacznie więcej niż tylko diagnoza raka - opowiadała o swoich doświadczeniach w podcaście Radio Therapy.

Molly Cuddihy po zakończeniu leczenia onkologicznego cierpiała na nieodwracalne uszkodzenie wątroby i potrzebowała przeszczepu komórek macierzystych, mających zastąpić szpik kostny zniszczony przez chemię. Do tej pory dziewczyna miewa retrospekcje i problemy ze snem, choć po nowotworze zdiagnozowanym w 2018 r. nie ma już śladu.

O zdrowiu psychicznym w podcaście wypowiadały się także inne młode osoby, w tym 24-letnia Mairi MacLean, która obecnie przechodzi siódme leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej.

- Chodzi o to, by być w pokoju ze swoim ciałem i nie marnować energii na kochanie go lub nienawidzenie. To statek, który każdego dnia stara się przetrwać, niezależnie od tego, czy jesteś chory, czy nie, i to jest naprawdę niezwykłe. Moje ciało będzie podlegało ciągłym wahaniom i zmianom, ale jestem z tym spokojny, ponieważ podziwiam jego siłę i wytrwałość - opowiadała.

2. Mięsak Ewinga

Według Cancer Research UK każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się około 550 przypadków mięsaka Ewinga. Rzadki rak kości może powodować obrzęk i ból w pobliżu zajętej kości.

Rozwija się w tkankach podporowych, do których zaliczają się kości, chrząstki, ścięgna, tłuszcz i mięśnie. Ten typ nowotworu najczęściej atakuje miednicę, udo, goleń, żebra i łopatki.

Mięsak Ewinga najczęściej występuje u nastolatków i młodych dorosłych, ale może zdarzyć się także w innym wieku. Nieco częściej rozwija się u mężczyzn niż u kobiet.

Najczęstszym objawem jest ból przy dotyku i widoczna opuchlizna. Zdarza się również, że kość pęka w wyniku niewielkiego urazu. Dzieje się tak dlatego, że została osłabiona przez nowotwór.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze