Trwa ładowanie...

Czym ubezpieczenie turystyczne różni się od ochrony w ramach EKUZ?

17.04.2024 13:49
Materiał sponsorowany przez Digibits Sp. z o.o.
Czym ubezpieczenie turystyczne różni się od ochrony w ramach EKUZ?
Czym ubezpieczenie turystyczne różni się od ochrony w ramach EKUZ? (materiały partnera)

Jeśli wyruszasz w podróż za granicę, powinieneś pomyśleć o wyrobieniu EKUZ lub zakupie polisy turystycznej. W ramach obu tych ubezpieczeń nie otrzymasz natomiast tej samej formy pomocy. Czym różni się polisa na wyjazd od EKUZ? Kiedy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie?

Zarówno EKUZ, jak i ubezpieczenie turystyczne, przydadzą Ci się, kiedy będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej w obcym kraju. Wówczas nie będziesz zobowiązany do tego, aby płacić za wizyty lekarskie, leczenie czy hospitalizację. Są jednak sytuacje, kiedy EKUZ nie wystarczy i będziesz potrzebował dodatkowej ochrony.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Polisa podróżna to ochrona, w ramach której otrzymasz wsparcie, gdy zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty między innymi wizyt lekarskich, badań, leczenia, zabiegów, operacji, hospitalizacji, akcji ratunkowej, poszukiwawczej czy transportu medycznego do Polski, jeśli będzie to związane z nieprzewidzianym zdarzeniem losowym.

W zależności od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz, polisa turystyczna może obejmować również OC, w ramach którego pokrzywdzone przez Ciebie osoby otrzymają należne odszkodowanie. Oprócz tego w ochronie możesz ująć również NNW, które zapewni Ci świadczenie w przypadku uszczerbku na zdrowiu i śmierci, a także ochronę bagażu i sprzętu sportowego, dzięki czemu otrzymasz odszkodowanie, jeśli zgubisz, zniszczysz lub ktoś ukradnie Twój ekwipunek.

Fakty na temat ubezpieczenia turystycznego:

  • ochrona jest płatna,
  • polisa obejmuje placówki publiczne i prywatne,
  • suma ubezpieczenia zależy od zawartej umowy,
  • suma ubezpieczenia jest redukcyjna,
  • ochrona składa się zwykle z ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, a rozszerzyć ją można o OC, NNW, ochronę bagażu i sprzętu sportowego,
  • polisa może obejmować wszystkie kraje na świecie,
  • ubezpieczenie może trwać 1 dzień, tydzień, miesiąc, a nawet rok, w zależności od długości podróży.

Ile kosztuje polisa na wyjazd?

Cena ubezpieczenia turystycznego to zwykle kilka, kilkanaście złotych za jeden dzień ochrony. Opłata zależy od zakresu polisy oraz kierunku, długości i celu podróży. W tabeli poniżej znajdziesz kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia na wyjazd do Chorwacji. Oferty dotyczą 10-dniowej podróży 40-letniego Mikołaja, który planuje wypoczynek i zwiedzanie.

(materiały partnera)

Najtańszą propozycję ubezpieczenia turystycznego Mikołaj otrzymał od firmy Wiener w kwocie 50 zł. Jeśli chciałby zawrzeć polisę z wyższą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i OC, musiałby zapłacić prawie dwa razy tyle.

UWAGA!

Jeśli chcesz porównać ze sobą oferty ubezpieczenia turystycznego w różnych towarzystwach, a przy tym nie przepłacić, skorzystaj z internetowych porównywarek. Otrzymasz w nich oferty ochrony nie tylko na czas podróży, ale także komunikacyjnej. Dzięki temu znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i wybierzesz polisę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Co to jest EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą bezpłatnie może wyrobić każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych zgodnie z przepisami krajowymi. Zatem z tego dokumentu mogą korzystać zarówno osoby pracujące, jak i emeryci, kobiety w ciąży oraz dzieci.

Aby otrzymać EKUZ, wystarczy złożyć wniosek w oddziale NFZ. Dokument jest ważny od 2 miesięcy nawet do 20 lat, w zależności od statusu wnioskującego. Na jego podstawie można korzystać z publicznej opieki medycznej w krajach członkowskich UE oraz EFTA.

Fakty na temat EKUZ:

  • dokument wydawany jest bezpłatnie,
  • ochrona dotyczy wyłącznie placówek publicznych,
  • pozwala na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w ramach publicznej opieki medycznej w danym kraju,
  • zakres świadczeń w każdym państwie może być inny,;ochroną objęte są wyłącznie kraje członkowskie UE i EFTA,
  • okres trwania ubezpieczenia jest uzależniony od statusu wnioskującego i nie ma możliwości zmiany,
  • nie można modyfikować zakresu ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ?

To, czy lepszym rozwiązaniem będzie wyrobienie EKUZ, czy zakup ubezpieczenia turystycznego, zależy od tego, gdzie planujesz swoją podróż i czego oczekujesz od polisy. Jeśli wyjeżdżasz do krajów pozaeuropejskich, nie otrzymasz wsparcia w ramach EKUZ. Z pewnością obie te formy ochrony sprawdzą się dobrze, ale nie podczas każdej podróży. Jeśli miejscem docelowym Twojej podróży są kraje UE lub EFTA, dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie EKUZ i zakup polisy turystycznej, ponieważ to, czego nie ma w bezpłatnej ochronie, otrzymasz w ramach dodatkowego ubezpieczenia. A Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto wyrobić, bo i tak nic Cię to nie kosztuje.

W tabeli poniżej znajdziesz porównanie dotyczące tego, co znajduje się w EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym.

(materiały partnera)

UWAGA!

Jeśli w danym kraju poszczególne świadczenia nie są refundowane w ramach publicznej opieki zdrowotnej, EKUZ nie pokryje tych kosztów, nawet jeśli w Polsce możesz korzystać z danej opieki medycznej w ramach NFZ. Wówczas wsparcie finansowe otrzymasz na podstawie polisy turystycznej.

Więcej na temat ubezpieczenia turystycznego dowiesz się z https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Materiał sponsorowany przez Digibits Sp. z o.o.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze