Trwa ładowanie...

Tramadol - czym jest i czy może działać narkotycznie

 Kinga Olchowy
25.03.2021 13:56
Tramadol może wywoływać skutki uboczne
Tramadol może wywoływać skutki uboczne (digitaltrends.com)

Tramadol to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, chętnie stosowany na całym świecie w leczeniu ostrego lub przewlekłego bólu o dużej intensywności. Wśród lekarzy i naukowców często prześmiewczo mówi się, że to jeden z najczęściej przepisywanych leków o takim działaniu. Czy jednak tramadol na pewno jest bezpieczny da naszego zdrowia? Niekoniecznie. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje może być przyjmowanie tego leku, zanim po niego sięgniemy.

spis treści

1. Istota bólu

Mimo iż ból jest nieprzyjemny, pełni on bardzo ważną rolę - informuje, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak.

Według definicji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu (In- ternational Association Study of Pain – IASP), ból jest nieprzyjemnym doświadczeniem sensorycznym i emocjonalnym, związanym z istniejącym lub mogącym wystąpić uszkodzeniem tkanek, a także opisywanym przez chorego w kategoriach takiego uszkodzenia.

Zobacz film: "Nieleczony ból może nawet doprowadzić do samobójstwa"

Każdy z nas odczuwa od czasu do czasu silny ból, który nie mija nawet po zażyciu tabletki przeciwbólowej. To dlatego zazwyczaj sięgamy po silne leki na receptę. Niestety, większość z nich posiada szereg bardzo groźnych skutków ubocznych.

2. Co to jest Tramadol

Tramadol, czyli chlorowodorek tramadolu, to silny lek opioidowy, nazywany często także narkotycznym. Swoje działanie przeciwbólowe opiera na "znieczulaniu", czyli upośledzaniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wysyłanie sygnałów bólowych, a także zwiększaniu stężenia serotoniny i noradrenaliny. To własnie z tego powodu nie jest tak bezpieczny dla zdrowia, jak mogłoby się wydawać.

Tramadol działa także przeciwkaszlowo. Stałe zażywanie go może doprowadzić do uzależnienia. Pacjent "nauczy się", że lek nie tylko pomógł mu pozbyć się bólu, ale także sprawił, że poprawił samopoczucie (dzięki stymulacji serotoniny). To prosta droga do lekomanii, dlatego należy uważać.

Ciekawostka

Podobne działanie do Tramadolu wykazuje także Vicodin - lek, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nadużywany przez jednego z najbardziej znanych serialowych lekarzy, zawiera paracetamol i hydrokodon. O ile ten pierwszy składnik to bardzo słaby lek przeciwbólowy, o tyle hydrokodon to kolejny środek z grupy opioidów. Działa podobnie do morfiny i może wywołać uzależnienie. Serialowy klinicysta nie wykazywał wielu objawów narkomanii, dlatego, że trudno o taki efekt Vicodinu. Twórcy musieli wiedzieć, że potężne dawki hydrokodonu mogą działać odurzająco, ale już potężna dawka paracetamolu mogłaby zabić. To dość sprytne, choć ryzykowne rozwiązanie w świecie farmacji. Tramadol nie posiada dodatkowych składników, co czyni go o wiele bardziej niebezpiecznym lekiem opiodiowym.

3. Wskazania do stosowania Tramadolu

Podstawowym wskazaniem do przepisania leku jest bardzo silny, trudny do wytrzymania ból o ostrym lub przewklekłym charakterze. Dostępny jest tylko na receptę i najczęściej pacjenci otrzymują go w przypadku bólu pleców. Ma także działanie antydepresyjne, choć w tym celu przepisuje się go raczej rzadko.

Tramadol, ze względu na swoje działanie, nie powinien być przyjmowany dłużej, niż przez 2 tygodnie. W przeciwnym razie uzależnienie staje się bardziej prawdopodobne.

Lek jest dostępny w dwóch postaciach - jako zwykła tabletka oraz pigułka o przedłużonym uwalnianiu.

Przeczytaj również:

4. Działania niepożądane Tramadolu

Nadmierne lub nieprawidłowe przyjmowanie chlorowodorku tramadolu może wywołać szereg skutków ubocznych, które mogą w mniejszym lub większym stopniu zagrozić naszemu zdrowiu lub nawet życiu.

Najłagodniejsze działania niepożądane nie różnią się niczym od innych leków. Są to przede wszystkim zaparcia lub biegunki, nudności i wymioty, uczucie oszołomienia, zawroty głowy, nadmierna senność i bóle głowy.

Do poważniejszych skutków ubocznych zażywania Tramadolu zalicza się:

  • zmiany psychiczne/nastroju (takie jak pobudzenie, omamy lub dezorientacja),
  • ból brzucha,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • objawy nadmiernego zmęczenia (utrata apetytu, niezwykłe zmęczenie, utrata masy ciała).

Rzadkie, choć równie poważne są:

  • omdlenia,
  • napady padaczkowe,
  • powolny lub płytki oddech,
  • silne uczucie senności,
  • trudności w budzeniu się.

5. Amerykańscy naukowcy a Tramadol

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration - FDA) wydała niedawno nowe ostrzeżenia dotyczące przepisywania Tramadolu i kodeiny dzieciom oraz nastolatkom. Po tym, jak agencja przeanalizowała raporty z ostatnich 50 lat, odkryła 64 zgłoszenia dotyczące ciężkich trudności z oddychaniem, w tym 24 zgony związanych z użyciem kodeiny u dzieci i młodzieży. Ponadto, dziewięć przypadków, w tym trzy zgony, były powiązane właśnie z Tramadolem.

Po odkryciu tych niepokojących danych, FDA stwierdziła, że Tramadol nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 18 lat w leczeniu bólu z powodu migdałków lub adenoidektomii (chirurgiczne usunięcie migdałka gardłowego). Stwierdzono również, że kodeina i Tramadol nie powinny być stosowane u młodzieży w wieku 12-18 lat, która jest otyła lub cierpi z powodu takich zaburzeń oddechowych, jak obturacyjny bezdech senny lub ciężka choroba płuc.

#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty
#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty

Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne - można je kupić w supermarketach czy na stacjach benzynowych.

zobacz galerię

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze