Trwa ładowanie...

Czy swędzące pachy mogą być oznaką raka?

Avatar placeholder
28.09.2021 17:03
Swędzące pachy mogą być objawem raka
Swędzące pachy mogą być objawem raka (123RF)

Swędzące pachy to dolegliwość, która towarzyszy wielu osobom. Zwykle jest tłumaczona podrażnieniami, chorobami skóry, infekcjami lub potliwością. Naukowcy zauważyli, że może to być również nietypowy objaw raka.

spis treści

1. Swędzące pachy mogą być objawem raka

Badacze powiązali dwa rodzaje nowotworów ze świądem pod pachami. Dotyczy to chłoniaka oraz zapalnego raka piersi.

Limfocyty, które chronią człowieka przed chorobami, w przypadku chłoniaka ulegają nieprawidłowej nadprodukcji. Najczęściej rozpoznawane rodzaje chłoniaków to chłoniak Hodgkina i chłoniak nieziarniczy. Zauważono, że co trzecia osoba z chłoniakiem Hodgkina i co dziesiąta z chłoniakiem nieziarniczym, skarżą się na świąd pach.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko raka prostaty"
Swędzenie szyi - o jakich chorobach może świadczyć? Sprawdź ryzyko
Swędzenie szyi - o jakich chorobach może świadczyć? Sprawdź ryzyko [6 zdjęć]

Swędzenie szyi zdarza się każdemu. Wydaje się, że jest to banalna dolegliwość, z którą łatwo można się

zobacz galerię

Mechanizm swędzenia wyjaśniany jest obecnością substancji chemicznych zwanych cytokinami. Wpływają one na podrażnienie skóry. Układ odpornościowy u osób chorych na chłoniaka uwalnia je w nadmiarze w okolicach węzłów chłonnych. Oprócz pach mogą swędzieć nogi, a nawet całe ciało. Zauważalny bywa też obrzęk węzłów chłonnych, podniesiona ciepłota ciała, dreszcze i nocne poty. Chorzy skarżą się również na utratę masy ciała i nieuzasadnione zmęczenie.

W przypadku zapalnego raka piersi u chorych zauważa się również opuchliznę lub zwiększoną ciepłotę piersi, ból lub zwiększoną tkliwość, zmiany skórne, zaczerwienienie, wciągnięte sutki. Podobne objawy mogą być powodowane również przez mniej poważne infekcje, ale zawsze należy je weryfikować. Jeśli zaordynowana antybiotykoterapia nie daje efektów, niezbędne jest wdrożenie dalszej diagnostyki.

2. Swędzące pachy - przyczyny

Pachy mogą swędzieć także na skutek namnażania grzybów, drożdży i bakterii. Podobny problem może zdarzyć się w każdym ciepłym i ciasnym miejscu ciała, np. pod biustem, u otyłych pod brzuchem, w pachwinach, między palcami. Zwykle wystarcza odpowiednia maść lub krem, czasem dodatkowo wdrożone jest leczenie przeciwgrzybicze lub antybiotyk.

Podobne objawy może powodować egzema, przegrzanie, nieodpowiednia higiena ciała albo alergia na składniki dezodorantu lub pianki do golenia. Swędzenie bywa także efektem depilacji. Zdarza się również u pacjentów, którym doskwiera nadmierna potliwość.

3. Swędzące pachy - zapobieganie

Można uniknąć nieprzyjemnego świądu, jeśli skóra jest utrzymywana w odpowiednim stanie, a więc chłodna i sucha. Po kąpieli należy pamiętać o starannym wytarciu tej części ciała. Odradza się noszenie zbyt obcisłej odzieży, używanie podrażniających mydeł, proszków do prania czy dezodorantów. U osób wrażliwych świetnie sprawdzają się detergenty dedykowane niemowlętom.

Choć nowotwory są rzadką przyczyną świądu skóry i zwykle wyleczenie dolegliwości nie nastręcza problemów to w razie jakiegokolwiek niepokoju, najkorzystniejsze dla pacjenta jest udanie się do lekarza. Zamiast leczenia wyłącznie objawów, warto doszukiwać się przyczyn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze