Trwa ładowanie...

Czy ćwiczenia weekendowe dają takie same efekty jak codzienna aktywność?

Avatar placeholder
11.04.2019 13:37
Czy ćwiczenia weekendowe dają takie same efekty jak codzienna aktywność?
Czy ćwiczenia weekendowe dają takie same efekty jak codzienna aktywność? (123RF)

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla naszego zdrowia - zmniejszają zagrożenie chorobami przewlekłymi i przedwczesną śmiercią. Jednak czy aktywność uprawiana w czasie weekendu jest tak samo skuteczna jak codzienny wysiłek? Na to pytanie odpowiadają nowe badania.

1. Analizując wzorce aktywności fizycznej i korzyści dla zdrowia

Regularna aktywność fizyczna polepsza ogólny stan zdrowia na wiele sposobów. Amerykański Departament Zdrowia i Pomocy Humanitarnej zaleca co najmniej 2 godziny i 30 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo, by kontrolować masę ciała, uzyskać niższe stężenie cholesterolu we krwi i utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie. Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają niższe ryzyko choroby sercowo-naczyniowej i udaru mózgu, lepsze krążenie oraz ogólną kondycję organizmu.

Czy poza zalecanymi 150 minutami tygodniowo częstotliwość i czas trwania sesji treningowych mają znaczenie? Nowa analiza bada różne wzory aktywności fizycznej, łącząc je z ryzykiem zgonu i różnych chorób. Odkrycia zostały opublikowane w „JAMA Internal Medicine”.

Naukowcy – prowadzeni przez Garya O'Donovana Uniwersytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii - przeanalizowali szereg badań dotyczących ćwiczeń w domu i wyników śmiertelności. Zebrali dane na temat 63 591 uczestników w wieku co najmniej 40 lat z lat 1994-2008, a następnie zbadali związek między umieralnością i schematem tygodniowej aktywności, nawykami dotyczącymi ćwiczeń i innymi wzorcami aktywności fizycznej.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Wystarczy 150 minut ćwiczeń tygodniowo, by zmniejszyć ryzyko wielu chorób
Wystarczy 150 minut ćwiczeń tygodniowo, by zmniejszyć ryzyko wielu chorób

Wzięli pod uwagę również ryzyko śmieci, chorób układu krążenia i raka. W badaniu uwzględniono dwa wzory aktywności – umiarkowanie intensywne ćwiczenia przez 150 minut raz w tygodniu lub co najmniej 75 minut intensywnych ćwiczeń w kilku sesjach.

Inni uczestnicy zostali zdefiniowani jako "nieaktywni" (ci, którzy nie zgłosili żadnej aktywności fizycznej) i "niewystarczająco aktywni", czyli dorośli, którzy zgłosili mniej niż 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub poniżej 75 minut energicznego wysiłku.

Wreszcie do badania włączono uczestników "regularnie aktywnych" - dorosłych, którzy ćwiczą intensywnie średnio przez co najmniej 150 minut tygodniowo lub ponad 75 minut w trzech lub więcej sesjach.

W okresie badania odnotowano 8 802 zgonów, z czego 2 780 były spowodowane chorobami serca, a 2 526 rakiem.

2. Ćwiczenia weekendowe również obniżają ryzyko zgonu

Nieaktywni fizycznie badani częściej zgłaszali długotrwałą chorobę. Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że wystarczająca i regularna aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zgonu niezależnie od częstotliwości ćwiczeń. Ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było o 30 procent niższe u aktywnych osób w porównaniu z nieaktywnymi respondentami.

Przeczytaj koniecznie

Te pozytywne skutki dotyczyły zarówno osób, które ćwiczą w kliku sesjach, jak i tych, które całą aktywność fizyczną (150 minut) realizują w jeden dzień. Co ciekawe, korzyści z wysiłku odczuwali też ludzie, którzy nie zrealizowali całego limitu czasowego treningów.

"Zarówno ćwiczenia weekendowe, jak i inne schematy aktywności fizycznej, charakteryzujące się jedną lub dwoma sesjami tygodniowo średnio lub bardzo intensywnych ćwiczeń, mogą przynieść poprawę zdrowia. Tyle wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko wielu schorzeń - od chorób serca, przez cukrzycę, po nowotwory" - podsumowują autorzy badania.

Jednak z analizy wynika jednoznacznie, że ryzyko śmierci jest najniższe wśród osób, które ćwiczenia wykonują regularnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze