Trwa ładowanie...

Cukier szkodliwy jak papierosy? Zwiększa ryzyko raka pęcherza

Avatar placeholder
10.06.2019 08:46
Cukier szkodliwy jak papierosy? Zwiększa ryzyko raka pęcherza
Cukier szkodliwy jak papierosy? Zwiększa ryzyko raka pęcherza (123rf.com)

''Projekt 259'', o którym głośno zrobiło się po publikacji w piśmie ''PLOS Biology'', rzuca nowe światło na szkodliwość dużych ilości cukru w diecie. Gdy w 1968 roku badanie przyniosło niewygodne wnioski, postanowiono je zataić. O co chodzi?

1. Nadmiar cukru zwiększa ryzyko raka

Wielu z nas pamięta slogany w stylu ''Cukier krzepi'', przekonujące, że spożywanie cukru jest dobre dla naszego zdrowia i kondycji fizycznej. Teraz wiemy już, że cukier wcale nie jest taki dobry. Istnieją badania mówiące o tym, że nadmiar cukru w diecie przyczynia się do powstawania nadwagi i otyłości, a także zwiększa ryzyko powstania nowotworów i chorób serca.

Okazuje się, że Amerykanie wiedzieli o tym już dawno. W 1968 roku organizacja Sugar Research Foundation zleciła przeprowadzenie badania, które miało na celu sprawdzić, jak dieta wysokocukrowa wpływa na organizm. Eksperyment został przeprowadzony na dwóch grupach szczurów. Jedna dostawała normalną karmę, a druga taką z dużą zawartością cukru.

Okazało się, że w moczu szczurów, które jadły dużo cukru, naukowcy wykryli duże stężenie enzymu beta-glukoronizada. Jest on jednym z czynników, które zwiększają ryzyko raka pęcherza moczowego.

2. Niewygodne badania na temat cukru

Zobacz film: "Słodziki są równie złe jak cukier"

Nietrudno się domyślić, że wynik badań, łączący cukier z ryzykiem zachorowania na raka, nie był po myśli przemysłu spożywczego. Miał na to wpływ również fakt, że w Stanach Zjednoczonych od 1958 roku obowiązywała ustawa, która zabraniała dopuszczania do sprzedaży produktów spożywczych, mogących przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

Badania zatajono, żeby nie musieć usuwać z rynku większości produktów zawierających znaczne ilości cukru.

3. Próba zatajenia szkodliwości cukru

Organizacja na zlecenie której powstały niepublikowane badania postanowiła odpowiednio zareklamować cukier. Rozpoczęła kampanię, która miała na celu udowodnienie, że słodkie jedzenie jest zdrowe. Sugerowano nawet, że wysokocukrowa dieta może być pomocna w spalaniu tłuszczu.

Na trop ''Projektu 259'' wpadła Cristin Kearns, która analizowała korespondencję między Sugar Research Foundation i różnymi naukowcami w latach 1959-1971. Badanie pojawiło się też w jednej z książek, które Cristin znalazła w bibliotece.

Fundacja przez lata zmieniała nazwy, a gdy na jaw wyszedł fakt nieopublikowanego badania broniła się tym, że miało ono zbyt duże opóźnienia i został przekroczony budżet na jego sfinansowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze