Trwa ładowanie...

Co robić, kiedy dziecko nie chce zażyć leku? 3 skuteczne sposoby

Avatar placeholder
12.12.2019 12:57
chore dziecko
chore dziecko (istock)

Twoje dziecko zachorowało. Byliście już u lekarza, w aptece, a teraz nadeszła pora na podanie leków. Jednak twój syn lub córka protestuje, zamyka buzię, płacze. Co robić w takiej sytuacji? Jak wytłumaczyć dziecku, że to lekarstwo, przed którym tak się wzbrania, pomoże mu wrócić do zdrowia? Warto wypróbować poniższe sposoby i przekonać pociechę, że przyjmowanie leków jest rutynową, a nawet przyjemną czynnością, a nie walką z rodzicem.

1. Opowieść z dziecięcym autorytetem w roli głównej

Jak namówić malucha, żeby połknąć niesmaczne lekarstwo? Lepiej darować sobie racjonalne argumenty i wykorzystać… siłę dziecięcych autorytetów. Kiedy dziecko nie chce przyjąć leku, powiedz, że jego ulubiony bohater z bajki lub filmu już to zrobił. Wymyśl przy tym naprędce krótką historyjkę na ten temat.

Opowiedz o tym, jak Batman pił syrop w dzieciństwie lub o tym, jak lekarstwo pomogło Spidermanowi wrócić do formy i pokonać złoczyńców. Możesz też spróbować wymyślić opowieść, w której lek razem z dzieckiem po raz pierwszy przyjmie ulubiona lalka lub… samochodzik. Uruchom swoją kreatywność i zainteresuj dziecko. Niewykluczone, że będzie ono dopominało się kolejnej porcji leku – w końcu samo chciałoby być takie, jak ulubiony superbohater!

2. Łyżka, strzykawka, a może… smoczek?

Poeksperymentuj z różnymi sposobami podawania leku. Być może dziecko nie chce przełknąć syropu, bo podajesz lek za dużą łyżką, która ledwo mieści się w buzi malucha. W takiej sytuacji wiele mam przy podawaniu syropu pomaga sobie strzykawką. To skuteczny sposób, który niweluje u dziecka nieprzyjemne wrażenia smakowe i zapachowe, a dodatkowo pozwala precyzyjnie odmierzyć dawkę.

Jeśli wykorzystujesz strzykawkę, pamiętaj, aby aplikować lek powoli i kierować strumień syropu tak, by spływał po wewnętrznej stronie policzka. Upewnij się też, że strzykawka nie kojarzy się dziecku… z nieprzyjemnym szczepieniem. W takim przypadku lepszym wyborem może okazać się jednak tradycyjna łyżka lub… smoczek (specjalne smoczki przeznaczone do podawania syropów znajdziesz w większości aptek).

Nie zawsze jednak tego typu "pomoce" są potrzebne. Być może problemy z aplikacją leku wynikają z tego, że twoja pociecha czuje się już dorosła i chciałaby samodzielnie zaaplikować sobie lekarstwo? W takiej sytuacji nie próbuj jej wyręczać na siłę.

3. Dobry smak i łatwa do przyjęcia forma leku

Sporo leków dla dzieci występuje w formie syropu – to łatwa do przełknięcia, przystępna dla dzieci forma. Jednak co zrobić, kiedy z jakichś powodów nie odpowiada twojemu dziecku i nie pomaga przy tym ani wciągająca opowiastka, ani zamiana łyżki na strzykawkę (bądź na odwrót)? W takim przypadku może pomóc zmiana formy leku (tabletki, pastylki do ssania, czopki).

Szczególnie dla nieco starszych dzieci łatwiejsza do przyjęcia może być smaczna pastylka do ssania. W takiej postaci występuje m.in. lek na kaszel mokry Prospan®. To lek oparty na wyciągu z bluszczu. Jego przyjemny smak zachęci dzieci do przyjmowania leku. Co ważne, pastylki Prospan® nie zawierają konserwantów ani cukru, podawania którego wielu rodziców chce uniknąć.

Ich zaletą jest nie tylko wygodna forma (dziecko może łatwo przyjąć lek nawet samodzielnie, w wybranej chwili, również np. w szkole lub na wycieczce), ale też poczwórne działanie – wykrztuśne, rozszerzające i łagodzące kaszel. Pastylki mogą być stosowane u dzieci od 6. roku życia.

4. Ważne jest to, co robisz i to… czego nie robisz

Bez względu na to, jak postanowisz przekonać dziecko do przyjęcia leku, pamiętaj, żeby nie zniechęcać dziecka i nie fundować mu dodatkowego stresu. Nie krzycz, nie stosuj gróźb, staraj się nie okazywać irytacji. Nie podawaj leku milcząc – tłumacz, dlaczego to takie ważne. Nie mów przy tym do dziecka medycznym żargonem – stosuj argumenty, które będą dla niego zrozumiałe.

Pamiętaj też, aby dawać dobry przykład. Pokazuj dziecku, że sam nie masz problemów z przyjmowaniem leków i jest to dla ciebie zupełnie zwyczajna czynność.

Partnerem artykułu jest Prospan® - lek na kaszel produktywny dostępny w formie syropu oraz wygodnych pastylek do ssania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze