Trwa ładowanie...

Co oznacza płyn w stawie biodrowym?

Avatar placeholder
19.12.2022 08:48
Płyn w stawie biodrowym oznacza najczęściej zapalenie stawu biodrowego
Płyn w stawie biodrowym oznacza najczęściej zapalenie stawu biodrowego (Adobe Stock)

Co oznacza płyn w stawie biodrowym? Zwykle jest to objaw zapalenia. Choroba może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, ale i reumatologiczne. Bywa także związana z urazami, niedawno przebytymi zakażeniami układu oddechowego i alergią. Typowy dla niej jest ból biodra promieniujący do kolana, dyskomfort i ograniczenie ruchomości kończyny. Na czym polega leczenie?

spis treści

1. Co oznacza płyn w stawie biodrowym?

Co oznacza płyn w stawie biodrowym? Najczęściej zapalenie stawu biodrowego. Pod tym pojęciem kryje się grupa chorób wywołana różnymi czynnikami etiologicznymi i mającymi różny przebieg.

Najczęściej rozpoznaje się łagodne, przemijające zapalenie biodra (coxitis fugax). Schorzenie zwykle dotyka dzieci między 3 a 10 rokiem życia, częściej chłopców.

2. Przyczyny zapalenia stawu biodrowego

Zobacz film: "Porady przed wymianą stawu biodrowego"

Dokładna przyczyna zapalenia stawu biodrowego nie jest do końca znana. W wielu przypadkach jest to skutek:

  • zakażenia bakteryjnego, przy czym bakterie mogą pochodzić ze skóry, krwi czy kości (nawet odległego miejsca w organizmie),
  • zakażenia wirusowego. Odpowiadać za nią może wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (HBV, HCV), zakażenie wirusem HIV, wirus ospy wietrznej, wirus różyczki czy wirus świnki,
  • powikłań po infekcji, tak układu moczowego, jak i dróg oddechowych (np. angina, zapalenie oskrzeli, przeziębienia, grypa). Czynniki ryzyka to: cukrzyca, choroby immunosupresyjne, takie jak HIV i AIDS, stosowanie narkotyków dożylnych bądź steroidów, złe odżywianie i niedożywienie, niehigieniczny tryb życia, a także bardzo młody lub podeszły wiek,
  • niedawno przebytego urazu,
  • choroby reumatycznej (np. reumatoidalne zapalenie stawu - RZS, łuszczycowe zapalenie stawu - ŁZS),
  • alergii.

3. Objawy zapalenia stawów biodrowych

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia stawu biodrowego jest wysięk w stawie, czyli płyn, który zbiera się w jamie stawowej. Typowy jest także ostry ból biodra, który promieniuje do kolana i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Osoba zmagająca się z zapaleniem stawu biodrowego utyka, nie porusza się swobodnie, narzeka na zmniejszenie zakresu ruchów kończyny. Charakterystyczne jest, że ból biodra rośnie po wysiłku, zwłaszcza długotrwałym. W początkowym stadium obserwuje się mimowolne skurcze mięśni.

Gdy choroba ma podłoże bakteryjne, dochodzi do obrzęku stawu, zwiększenia ciepłoty (ucieplenia) stawu. Pojawia się gorączka, pogarsza się samopoczucie. Obserwuje się tachykardię i szybkie bicia serca.

Jeśli przyczyną zapalenia stawu biodrowego są wirusy, występuje wysypka, bolesność różnych stawów, zapalenie pochewek ścięgnistych, a często również symptomy ze strony układu moczowo-płciowego.

4. Diagnostyka i leczenie płynu w stawie biodrowym

Gdy obserwuje się niepokojące dolegliwości w obrębie stawu biodrowego, konieczne staje się przeprowadzenie badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Kluczowa jest morfologia krwi. Ocenia się również wskaźniki stanu zapalnego, to jest białko C-reaktywne (CRP) oraz prokalcytoninę. Jeśli wartości są prawidłowe, wyklucza się etiologię infekcyjną. Badanie morfologii krwi może wykazywać podwyższony poziom białych krwinek (leukocytów).

Stosowane badania obrazowe to RTG stawu biodrowego i USG. Czasem konieczna jest punkcja stawu biodrowego pod kontrolą USG. Wykonuje się ją, gdy płyn w stawie biodrowym utrzymuje się długotrwale lub istnieje podejrzenie wystąpienia septycznego zapalenia stawu (wskazuje na to mętny płyn w USG, wysokie CRP i PCT).

Gdy pada podejrzenie bakteryjnego podłoża choroby, pomocne jest badanie mikrobiotyczne krwi, zaś podłoża wirusowego – określenie przeciwciał IgM.

Zapalenie stawów, któremu towarzyszy ból i płyn w stawie biodrowym, wymaga farmakoterapii. Włącza się środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybiotyki, jeśli za chorobę odpowiadają bakterie.

Zapalenie stawu biodrowego – leczenie domowe

Jednak leki to nie wszystko. Na ból stawów biodrowych stosuje się też również ćwiczenia i masaże, a także zabiegi fizjoterapeutyczne (np. krioterapia). Zaleca się odpoczynek, którego zadaniem jest odciążenie chorego stawu. Tak zwana cisza mechaniczna jest niezbędna, bo pozwala ograniczyć aktywność fizyczną i ruch.

W niektórych przypadkach konieczne jest nacięcie stawu i zastosowanie drenażu. Ból stawu biodrowego wywołany obecnością płynu w stawie biodrowym i zapaleniem leczy się około 2 tygodni.
Naturalnymi terapiami można także wspierać leczenie innej jednostki chorobowej, jaką jest zwyrodnienie biodra. Wówczas stosuje się magnetoterapię, elektroterapię i laseroterapię. Pomaga noszenie ortezy i codzienna gimnastyka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze