Trwa ładowanie...

Chorują miliony Polaków. Wielu nie wie, że objawem jest ból kręgosłupa

 Karolina Rozmus
21.02.2024 13:22
Dewastuje kręgosłup. Bolesne powikłanie choroby dotykającej 530 mln osób na świecie
Dewastuje kręgosłup. Bolesne powikłanie choroby dotykającej 530 mln osób na świecie (Getty Images)

Już wcześniej zaobserwowano, że u osób z chorobą metaboliczną powszechną dolegliwością są bóle pleców. Badacze przyjrzeli się bliżej temu zjawisku i potwierdzają: ból kręgosłupa może być skutkiem uznawanej dziś za chorobę cywilizacyjną cukrzycy typu 2.

spis treści

1. Cukrzyca typu 2 i kręgosłup. Badacze odkryli związek

O cukrzycy typu 2 mówi się, że jest globalną epidemią XXI wieku. Dotyka 530 mln osób na świecie i około czterech milionów Polaków. Niestety nie każdy zna jej objawy. To podstępna choroba metaboliczna, wskutek której niekontrolowany poziom glukozy we krwi uszkadza m.in. naczynia krwionośne, sprzyjając powikłaniom w zakresie niemal każdego narządu i układu w ciele.

Już kilka lat wcześniej badacze zaobserwowali, że pośród problemów zdrowotnych, na jakie narażeni są diabetycy, przewija się także problem bólu pleców. Odkryli, że ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu pleców u osób chorych na cukrzycę jest od 19 do 35 proc. wyższe, a ryzyko bólu odcinka szyjnego kręgosłupa nawet do 34 proc. wyższe niż w populacji ogólnej.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"
Cukrzyca zwiększa ryzyko bólu kręgosłupa
Cukrzyca zwiększa ryzyko bólu kręgosłupa (Getty Images)

Zaburzenia w zakresie stężenia glukozy i insuliny we krwi czy przewlekły stan zapalny ich zdaniem mogą powodować nadmierne obciążenie krążka międzykręgowego, który odpowiada za odpowiednią amortyzację kręgosłupa.

2. Uszkadza nanowłókna w dyskach kręgosłupa

Ten związek potwierdzają najnowsze doniesienia naukowe. Badacze z University of California w San Diego zauważają, że dyski u chorych na cukrzycę stają się się sztywne i przedwcześnie zmieniają kształt, przez co przestają pełnić swoją funkcję.

Wykorzystując zaawansowaną technologię, tj. synchrotronowe rozpraszanie promieni rentgenowskich pod małymi kątami (SAXS) badacze zyskali wgląd w proces degeneracji w obrębie włókien kolagenowych. U chorych na cukrzycę typu 2 szczurów były one upośledzone i wykazywały zmniejszoną zdolność wytrzymywania nacisku.

To właśnie zmniejszenie elastyczności kolagenowych nanowłókien, a także powstające wskutek hiperglikemii wyższe stężenie nieenzymatycznych wiązań poprzecznych w ich obrębie odpowiadają za szybsze zużywanie się dysków.

- U szczurów z cukrzycą sposób, w jaki krążki rozpraszały energię pod naciskiem, znacząco się różnił. Cukrzyca ograniczyła zarówno rotację, jak i rozciąganie włókien, co wskazuje na zmniejszoną zdolność do reagowania na nacisk - wyjaśniają badacze.

Dodają, że najnowsze ustalenia dowodzą, że w leczeniu cukrzycy konieczne jest nie tylko kontrolowanie glukozy we krwi, ale i zapobieganie skutkom uszkodzeń krążka międzykręgowego oraz niwelowanie wyniszczającego bólu kręgosłupa.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze