Trwa ładowanie...

Charakterystyczny objaw pojawia się na szyi. Sygnał, że rak zaatakował

 Patrycja Pupiec
03.08.2023 15:57
Objaw raka tarczycy
Objaw raka tarczycy (East News)

Każdego roku z diagnozą tego złośliwego nowotworu musi zmierzyć się około 2,5 tys. Polaków. Na rozwój schorzenia najczęściej narażone są kobiety. Objawy choroby mogą być nieoczywiste i mało charakterystyczne, przez co łatwo pomylić je z infekcją. Jeden z nich można zauważyć w lustrze.

spis treści

1. Objaw raka tarczycy na szyi

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który zlokalizowany jest u podstawy szyi. Jej zadaniem jest m.in. uwalnianie hormonów, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowaniu organizmu takich jak trijodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4). Narząd ma wpływ na wiele kluczowych procesów. Tarczyca ma wpływ na pracę układu pokarmowego, układu kostnego oraz układu nerwowego. Odpowiada również m.in. za gospodarkę wapniowo-fosforową oraz lipidową.

Częściej na schorzenia tarczycy, takie jak m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy chorobę Hashimoto zapadają kobiety, a nowotwór tego narządu może wystąpić w każdym wieku. Eksperci do czynników rozwoju tego raka zaliczają promieniowanie jonizujące, podaż jodu w diecie, płeć oraz czynniki genetyczne.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Rokowania w przypadku nowotworu tarczycy zależą od jego rodzaju, wielkości oraz ogólnego stanu zdrowia chorego. Większość objawów raka tarczycy nie ujawnia się na wczesnym etapie rozwoju choroby. Jeden z nich można łatwo zauważyć. Możliwym symptomem wskazującym na rozwój raka tarczycy jest powiększenie obwodu szyi.

2. Sygnały raka tarczycy łatwo pomylić z infekcją

Jednym z charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać na rozwój raka tarczycy, jest guzek w przedniej, dolnej części szyi. Zazwyczaj zmiana nie jest twarda, powiększa się powoli i nie powoduje bólu. Objawy raka tarczycy mogą być nieoczywiste, przez co łatwo pomylić je z infekcją. To wpływa na opóźnienie diagnozy, a tym samym rozpoczęcie leczenia.

Do symptomów raka tarczycy zalicza się:

  • chrypkę,
  • ból lub uczucie ucisku szyi lub gardła,
  • opuchnięte węzły chłonne,
  • trudności w połykaniu,
  • zaczerwienie twarzy,
  • biegunki.

Na rozwój raka tarczycy może również wskazywać utrata masy ciała oraz kaszel. Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, warto skonsultować je z lekarzem.

Nie zawsze można zapobiec rakowi tarczycy, ale specjaliści wskazują, że warto wprowadzić w życie wiele zmian, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie spożycia alkoholu oraz rzucenie palenia.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze