Trwa ładowanie...

Cerazette - skuteczność, działanie, przeciwwskazania, bezpieczeństwo

 Kinga Olchowy
17.05.2021 15:03
Cerazette to środek zaliczany do jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych
Cerazette to środek zaliczany do jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych (123rf)

Cerazette to środek zaliczany do jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Może być stosowany przez kobiety w okresie laktacji i jest jednym z bezpieczniejszych na rynku. Jak działa Cerazette, kiedy po niego sięgnąć i jakie mogą być możliwe skutki uboczne?

spis treści

1. Co to jest Cerazette?

Cerazette to jednoskładnikowy środek antykoncepcyjny, wydawany na receptę. Substancją czynną leku jest desogestrel, czyli jeden z hormonów - progestagen III generacji. Lek ma postać tabletek powlekanych łatwych do połknięcia. W jednym opakowaniu może być 28 lub 84 tabletki. Każda z nich zawiera 75 mcg  substancji czynnej.

Wśród składników pomocniczych Cerazette znajdują się: krzemionka koloidalna bezwodna, alfa-tokoferol, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, kwas stearynowy, hypromeloza, makrogol 400, talk i dwutlenek tytanu (E171).

2. Działanie leku Cerazette

Zobacz film: "Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?"

Cerazette to jednoskładnikowy preparat antykoncepcyjny, a więc nie zawiera w składzie pochodnych estrogenu. Jego działanie opiera się na zastosowaniu syntetycznego odpowiednika progesteronu, który hamuje działanie lutropiny - hormonu luteinizującego. Lutropina odpowiada za pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórki jajowej.

Dodatkowo desogestrel zagęszcza śluz, sprawiając, że staje się lepki i mętny - tzw. śluz niepłodny. Dzięki temu Cerazette hamuje przedostawanie się plemników do komórki jajowej.

Cerazette nie ma silnego działania androgenowego, dlatego nie wpływa intensywnie na zatrzymanie owulacji. Z tego powodu nie wykazuje 100% skuteczności jako środek antykoncepcyjny. Zdarza się, że podczas stosowania leku Cerazette może dojść do owulacji i uwolnienia komórki jajowej.

Wskaźnik Pearla dla Cerazette wynosi 0,4.

3. Wskazania do stosowania Cerazette

Lek Cerazette stosuje się w celu zapobiegania niechcianej ciąży. Sięgają po niego kobiety, które z różnych względów nie mogą stosować pochodnych estrogenu, a więc nie poleca im się preparatów dwuskładnikowych.

Ważną informacją jest to, iż składniki preparatu nie przenikają do mleka matki, a więc Cerazette jest bezpieczny dla kobiet, które karmią piersią. Nie mogą one sięgać po preparaty dwuskładnikowe, ponieważ pochodne estrogenu mogą zahamować proces laktacji lub całkowicie go zatrzymać.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.1. Jak stosować Cerazette?

Cerazette powinno się przyjmować codziennie o tej samej godzinie. Odchylenie czasowe może wynosić maksymalnie 3 godziny, niemniej jednak największą skuteczność preparat wykazuje, kiedy jest stosowany każdego dnia o tej samej porze.

Na blistrze umieszczone są specjalne strzałki, którymi należy się kierować podczas przyjmowania leku. Pozwala to zachować systematyczność i kontrolować, czy nie została pominięta żadna dawka. Pierwszą dawkę powinno się przyjąć w pierwszym dniu cyklu, czyli pierwszym dniu okresu. Jeśli zostanie ona przyjęta później, należy jeszcze przez kilka lub kilkanaście dni stosować także inne formy antykoncepcji.

Jeśli dawka zostanie pominięta, Cerazette osłabia swoje działanie, wówczas znów należy wrócić do mechanicznej antykoncepcji na jakiś czas, aby zapobiec niechcianej ciąży.

3.2. Przeciwwskazania

Lek ten uważany jest za bezpieczny. Główne przeciwwskazania do stosowania Cerazette to:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku
  • nietolerancja laktozy
  • niedobór laktazy
  • choroby zakrzepowo-zatorowe
  • nowotwory
  • poważne problemy z wątrobą
  • krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie
  • ciąża.

4. Możliwe skutki uboczne po przyjęciu Cerazette

Wśród skutków ubocznych po zastosowaniu leku Cerazette wymienia się przede wszystkim:

  • krwawienia między miesiączkami
  • nasilenie objawów trądziku lub pojawienie się go
  • huśtawki nastrojów
  • bóle piersi i brzucha
  • nudności
  • zwiększony apetyt.

Zwykle niepożądane objawy mijają samoistnie po kilku miesiącach terapii.

5. Środki ostrożności

Leki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi, niemniej jednak w przypadku środków jednoskładnikowych i tak jest ono mniejsze, niż w przypadku preparatów dwuskładnikowych.

5.1. Możliwe interakcje z Cerazette

Cerazette może wchodzić w niepożądane reakcje z innymi środkami, a także niektórymi ziołami. Nie należy stosować leku razem ze środkami przeciwdrgawkowymi i przeciwwirusowymi. W czasie stosowania Cerazette nie należy także sięgać po napar z dziurawca ani żadne suplementy, które go zawierają, ponieważ może on znacznie osłabić działanie leku.

Należy także zachować ostrożność w przypadku stosowania tabletek z węglem aktywnym - może on zaburzać wchłanianie substancji aktywnej, co również osłabia działanie Cerazette.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze