Trwa ładowanie...

Burza wokół kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Amerykanie potwierdzili, że chemikalia z tych produktów przenikają do krwi przekraczając znacznie dopuszczalnie normy

Związki chemiczne z kremów z filtrami przeciwsłonecznymi przenikają do krwiobiegu
Związki chemiczne z kremów z filtrami przeciwsłonecznymi przenikają do krwiobiegu (iStock)

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków alarmuje. Badania popularnych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi wykazały, że po ich zastosowaniu do krwiobiegu trafiają substancje chemiczne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Dopuszczalne normy zostałuy przekroczone 360 razy.

1. Chemikalia z kremów przeciwsłonecznych przenikają do krwiobiegu

Badacze z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków wzięli pod lupę powszechnie stosowane kremy i balsamy z filtrem. Ich zdaniem skład większość z nich pozostawia wiele do życzenia. Kremy zawierają związki chemiczne w stężeniach wielokrotnie przekraczających ustalone normy. To oznacza, że te substancje przenikają przez skórę do naszego organizmu i mogą w dłuższej perspektywie negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Pokazała internautom, czym jest rak skóry. Jak teraz wygląda jej życie?
Pokazała internautom, czym jest rak skóry. Jak teraz wygląda jej życie? [6 zdjęć]

Parę dni temu media obiegła informacja o Karolinie Jasko, polskiej modelce mieszkającej w USA, która

zobacz galerię

"Wyniki naszego badania pokazują, że istnieją dowody na to, że niektóre aktywne składniki ochrony przeciwsłonecznej mogą zostać wchłonięte. Producenci filtrów przeciwsłonecznych muszą więc sprawdzić, czy ich produkty są bezpieczne po dostaniu się do krwiobiegu" - wyjaśnia dr Janet Woodcock, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

Zobacz film: "Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?"
Preparaty przeciwsłoneczne zawierają m.in. oksybenzon
Preparaty przeciwsłoneczne zawierają m.in. oksybenzon (iStock)

Najnowsze badania Amerykanów objęły grupę 48 osób. Uczestnicy badania stosowali jeden z czterech dostępnych na rynku preparatów z filtrem, które musieli stosować zgodnie z ustalonym schematem. Produkty były aplikowane na skórę raz – pierwszego dnia, a w kolejnych dniach – czterokrotnie. Badania krwi wykazały, że stężenie analizowanych substancji chemicznych we krwi obserwowanych osób znacznie przekraczało ustalone przez FDA normy.

2. Kremy z filtrem - czy są bezpieczne?

Kremy i balsamy zapewniające ochronę przed słońcem z reguły zawierają jeden lub kilka z sześciu składników chemicznych, takich jak awobenzon, oksybenzon, oktokrylen, homosalat, oksyzalan i oktoksyna.

Związki chmiczne z kremów przenikają do krwiobiegu
Związki chmiczne z kremów przenikają do krwiobiegu (iStock)

Wiele wcześniejszych badań pokazywało potencjalne ryzyko kontaktu z tymi związkami w dłuższej perspektywie. Badania z 2017 r. wykazały, że np. oktokrylen powodował uszkodzenia w strukturze DNA u zwierząt wodnych.

Z kolei inne analizy dowodziły, że awobenzon pod wpływem chloru może mieć działanie toksyczne, związek może prowadzić m.in. do zaburzeń czynności nerek i wątroby.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of the American Medical Association".

Zobacz także: Naukowcy porównali dwie metody ochrony przeciwsłonecznej: parasol i krem z filtrem

3. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym - stosować czy nie?

Krem z filtrem uchroni przed oparzeniami słonecznymi
Krem z filtrem uchroni przed oparzeniami słonecznymi (iStock)

Zarówno FDA i American Academy of Dermatology podkreślają, że wyniki badań nie oznaczają, że automatycznie powinniśmy porzucić kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. To jedyny skuteczny sposób, który pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na raka skóry. W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości.

Konieczne są jednak dalsze badania, które przeanalizują dokładny skład produktów dostępnych na rynku i ich wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Przeczytaj także: Pokazała internautom, czym jest rak skóry. Jak teraz wygląda jej życie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze