Trwa ładowanie...

Ból gardła – dlaczego nie warto go lekceważyć?

 Agnieszka Gotówka
18.11.2022 14:46
Ból gardła – dlaczego nie warto go lekceważyć?
Ból gardła – dlaczego nie warto go lekceważyć? (AdobeStock)

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

Ból gardła to jedna z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. I choć zdarza się, że próbujmy leczyć go domowymi sposobami, niekiedy dolegliwość zamiast ustępować, nasila się. Jak wówczas sobie pomóc?

Nie ma chyba osoby, której choć raz w życiu nie bolało gardło. Opisujemy to w różny sposób: jako drapanie lub kłucie z towarzyszącym temu zaburzeniem połykania. Objawom tym może towarzyszyć kaszel lub odruch chrząkania, niekiedy również ogólne osłabienie, złe samopoczucie i powiększone szyjne węzły chłonne.

Gardło jest niezwykle bogato unerwione czuciowo, za co odpowiedzialny jest podśluzówkowy splot włókien nerwowych – nerwu trójdzielnego (V), językowo-gardłowego (IX) i błędnego (X) [1]. Łatwo więc o podrażnienie ich zakończeń w wyniku stanu zapalnego.

W jego przebiegu błona śluzowa gardła jest rozpulchniona, zaczerwieniona, niekiedy też pokryta śluzową wydzieliną. Lekarz w badaniu wziernikowym dostrzeże zaczerwienione łuki podniebienne i podniebienie miękkie, czasem niewielkie pęcherzyki i owrzodzenia na języku [2].

Co powoduje ból gardła?

By wyeliminować ból gardła, konieczne jest określenie jego etiologii. Większość przypadków to zakażenia wirusowe. Są przyczyną ok. 70–85 proc. ostrych zapaleń gardła u dzieci i ok. 90–95 proc. u dorosłych [3]. Zakażenia bakteryjne występują zdecydowanie rzadziej.

To niezwykle cenna informacja, która decyduje o sposobie leczenia. Inny algorytm postępowania obowiązuje bowiem w zakażeniach bakteryjnych, inny – gdy śluzówkę gardła zaatakowały wirusy.

W przypadku choroby o etiologii bakteryjnej ból pojawia się nagle i jest bardzo dokuczliwy: utrudnia połykanie i mówienie. Może mu towarzyszyć wysoka gorączka, niekiedy też ból brzucha i wysypka (np. drobna, plamisto-grudkowa w przebiegu szkarlatyny). Kiedy lekarz zajrzy do gardła, zauważy powiększone, zaczerwienione migdałki podniebienne z nalotami [3]. W takim przypadku możliwe jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Zdecydowanie częściej jednak za ból gardła odpowiadają wirusy. Bólowi gardła może towarzyszyć wówczas upośledzona drożność nosa, kaszel, chrypka, katar, niekiedy też ból mięśni i biegunka.

(AdobeStock)

Zakażenia wirusowe mają charakter samoograniczający się, co oznacza, że przy sprawnie działającym układzie odpornościowym objawy infekcji powinny same ustąpić w ciągu kilku dni. To dobra wiadomość, jednak ból gardła znacząco obniża komfort życia, dlatego też chcemy jak najszybciej się go pozbyć.

Warto wówczas działać na kilku polach: łagodzić ból, działać antyseptycznie i przeciwzapalnie. Najnowsze wytyczne dla lekarzy POZ dotyczące infekcji dróg oddechowych [4] obejmują stosowanie ibuprofenu lub paracetamolu w eliminacji bólu i gorączki. Ważne jest też przyjmowanie antyseptyku, np. amylometakrezolu, który znajdziemy w leku neo-angin® w formie tabletek do ssania.

Neo-angin® działa na przyczynę infekcji, likwiduje wirusy i bakterie odpowiedzialne za stan zapalny gardła. Zawiera dwa antyseptyki o udowodnionej skuteczności. Ułatwia przełykanie i zmniejsza odczuwanie bólu.

Ostry ból gardła pomoże wyeliminować benzydamina, będąca przedstawicielem grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Obecna jest w leku Benzydamine neo-angin® w formie łatwego w aplikacji aerozolu. Działa miejscowo, więc nie drażni błony śluzowej przewodu pokarmowego. Aplikujemy go bezpośrednio w miejsce bólu, co pozwala szybko odczuć ulgę. Nie zawiera cukru, ma wiśniowy smak i dostępny jest w dwóch wariantach: dla dzieci od 6 lat i dorosłych oraz w większym stężeniu substancji czynnej dla dorosłych (od 18. roku życia).

Ból gardła? Nie lekceważ go!

Leki na ból gardła bez recepty stosuje się nie dłużej niż 4–5 dni. Po tym czasie objawy infekcji powinny ustąpić. Kiedy jednak dolegliwość nie minie, warto skonsultować się z lekarzem.

Prozaiczna dolegliwość, jak mogłoby się wydawać, kiedy nie jest właściwie leczona, może doprowadzić do rozwoju powikłań. Najczęściej rozpoznawany jest ropień okołomigdałkowy [1], który objawia się umiejscowieniem bólu po jednej stronie (może promieniować do ucha) oraz problemami z przełykaniem. Ból gardła może być również skutkiem przewlekłych zakażeń i stanów zapalnych błony śluzowej gardła, przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych czy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Każdy z tych stanów chorobowych wymaga konsultacji ze specjalistą, by określić jego przyczynę i rozpocząć leczenie.

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Benzydamine neo-angin®, Benzydamine neo-angin® forte, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór. 1 ml roztworu zawiera 1,5 mg (w przypadku Benzydamine neo-angin® forte 3 mg) benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). Pojedyncza dawka aerozolu (0,17 ml) zawiera 0,255 mg (w przypadku Benzydamine neo-angin® forte 0,51 mg) benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Benzydamine neo-angin® wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, Benzydamine neo-angin® forte wskazany do stosowania u dorosłych, w objawowym miejscowym leczeniu ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

neo-angin®, tabletki do ssania. 1 tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4- dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg lewomentolu (Levomentholum). Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, nietolerancja fruktozy, zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy, nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie