Trwa ładowanie...

Biorę kilka gałązek i gotuję w garnku z wodą. Kleszcze wyprowadziły się już z ogródka

 Karolina Rozmus
30.04.2024 09:38
Dwa składniki i broń na kleszcze gotowa
Dwa składniki i broń na kleszcze gotowa (Getty Images)

Eksperci alarmują, że kleszczy przybywa w zastraszającym tempie, a po majówce możemy spodziewać się wzrostu przypadków boreliozy i KZM. Groźne pajęczaki nie występują tylko w lesie, ale i na trawnikach, w parkach miejskich i przydomowym ogródku. Jak się przed nimi uchronić? Warto przygotować błyskawiczny repelent odstraszający kleszcze.

spis treści

1. Dwa składniki i broń na kleszcze gotowa

Kleszcze nie próżnują, a z biegiem tygodni będzie ich coraz więcej. Posiadacze przydomowych ogródków powinni mieć się na baczności, bo wystarczy chwila nieuwagi, by pajęczaki zaatakowały. Można zminimalizować ryzyko występowania kleszczy, sadząc w ogródku rośliny, których pajęczaki nie tolerują z powodu zapachu. Należą do nich:

  • wrotycz pospolity,
  • rozmaryn lekarski,
  • kocimiętka,
  • lawenda,
  • złocień dalmatyński.
Zobacz film: "Doktor Bartosz Fiałek mówi co robić, kiedy ukąsi nas kleszcz"

Warto też przygotować naturalny oprysk do ogrodu. Do przygotowania mikstury potrzeba kilku gałązek czeremchy zwyczajnej, bardzo popularnego krzewu porastającego parki czy ogródki działkowe. Gałązki należy umieścić w garnku z wodą - wystarczy około jeden litr - i zagotować. Gotować przez kolejne 30 minut od momentu wrzenia, a gdy woda stanie się czerwona, to znak, że mikstura jest gotowa. Po ostudzeniu wywar z czeremchy przelewamy do butelki z atomizerem.

Mikstura z czeremchy działa na kleszcze odstraszająco
Mikstura z czeremchy działa na kleszcze odstraszająco (Pixabay)

Naturalny oprysk na kleszcze świetnie sprawdzi się na gęstych krzewach i drzewach oraz w miejscach, gdzie bawią się domowe zwierzęta czy dzieci.

2. Kleszcze przenoszą boreliozę i KZM

W całej Europie, także i w Polsce, od dekady rośnie liczba przypadków zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Coraz cieplejsze lata i łagodne zimy sprawiają, że pajęczaków przybywa.

W przypadku KZM na rynku jest skuteczna szczepionka, która chroni przed zachorowaniem i skutkami infekcji opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu. Na boreliozę szczepionki nie ma, dlatego po każdym spacerze czy wycieczce na łono natury warto uważnie obejrzeć całe ciało. Gdy zauważymy na skórze kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć.

O zakażeniu krętkami Borrelia mogą świadczyć objawy takie jak:

  • rumień wędrujący,
  • gorączka,
  • objawy grypopodobne,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • problemy neurologiczne - np. porażenie nerwu twarzowego,
  • obrzęki i bóle stawów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze