Trwa ładowanie...

"Białko mądrości". Bez niego iloraz inteligencji spada do 40

Avatar placeholder
19.03.2024 12:32
Odkryto "białko mądrości". Bez niego iloraz inteligencji spada do 40
Odkryto "białko mądrości". Bez niego iloraz inteligencji spada do 40 (Getty Images)

Czy w naszym mózgu istnieje białko, które jest odpowiedzialne za inteligencję i rozwój chorób neuropsychiatrycznych? Austriaccy naukowcy są zdania, że tak! Uczeni odkryli białko, które odgrywa kluczową rolę w regulacji funkcji poznawczych.

spis treści

1. Białko SATB2 – genetyczny klucz do inteligencji

Występujące w korze mózgowej i hipokampie SATB2, to białko wiążące DNA, które okazuje się związane z ludzką inteligencją.

Osoby zmagające się z rzadkim schorzeniem genetycznym, spowodowanym mutacją, która uniemożliwia białku SATB2 dotarcie do jądra komórkowego, napotykają znaczne trudności poznawcze – ich iloraz inteligencji wynosi około 40.

Zobacz film: "Jak będziemy sobie radzić w przypadku zalewu fake newsami tworzonymi przez sztuczną inteligencję?"

Badania nad SATB2 ujawniły, że białko to ma zdolność wpływania na strukturę trójwymiarowego epigenomu – układu, w którym nasze DNA jest organizowane wewnątrz komórek mózgowych (neuronów).

Oznacza to, że SATB2 jest dyrygentem orkiestry – nie zmienia nut w partyturze, ale wpływa na to, w jaki sposób instrumenty grają w danym momencie. Decyduje więc o tym, które geny są aktywne, a które pozostają w uśpieniu. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.

2. Jak dokładnie SATB2 wpływa na nasz mózg?

Naukowcy zbadali, jak SATB2 oddziałuje z DNA w neuronach korowych – kluczowych komórkach mózgowych odpowiedzialnych za procesy poznawcze.

Okazuje się, że SATB2:

  • ma udział w formowaniu tzw. pętli chromatyny (a więc organizuje przestrzennie geny w DNA, dzięki czemu wpływa na ich odczyt lub wyciszenie),
  • ma zdolność do zmieniania struktury chromosomów na różnych poziomach, co przekłada się na zmiany w ekspresji genów (a zatem komórki mózgowe mogą lepiej regulować, które geny są aktywne, a które nie).

3. SATB2 a choroby neuropsychiatryczne

Co ciekawe, geny regulowane przez białko SATB2 odgrywają rolę nie tylko w standardowym funkcjonowaniu mózgu, ale mają również związek z ryzykiem pojawienia się zaburzeń neuropsychiatrycznych oraz neurorozwojowych.

Według badaczy oznacza to, że zmiany w działaniu tego białka mogą mieć np. związek ze schizofrenią.

4. Co to dla nas oznacza?

Opublikowane w czasopiśmie naukowym "Molecular Cell" odkrycia pozwalają nam zrozumieć, w jaki sposób geny wpływają na nasz mózg i zachowanie.

Okazuje się, że SATB2 nie jest statycznym elementem naszego genomu, ale dynamicznym architektem naszych zdolności poznawczych i funkcjonowania neuropsychiatrycznego. To fascynujący dowód na to, jak złożona i subtelna jest interakcja między naszym DNA a funkcjonowaniem mózgu.

Wiedza ta może w przyszłości przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów chorób neuropsychiatrycznych i otworzyć nowe drogi dla ich leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze